Haber Detayı
28 Kasım 2017 - Salı 08:56
 
Dilenci Gibi Görülmek İstemiyoruz
Yeşilyurt Engellileri Koruma ve Destekleme Derneği Başkanı Adnan Pekmezci, engellilerin iş bulma konusunda sıkıntı çektiklerine işaret ederek başkalarına muhtaç olmak istemediklerini belirtti.
Yaşam Haberi
Dilenci Gibi Görülmek İstemiyoruz

Engelli vatandaşlarının dilenci gibi görünmek istemediklerini aktaran Yeşilyurt Engellileri Koruma ve Destekleme Dernek Başkanı Adnan Pekmezci, engelli vatandaşların sıkıntılarının çözülmesini istedi.

“YARDIMCI OLMAKTA ZORLANIYORUZ”

Yaşadıkları sıkıntılardan dolayı engelli vatandaşlara yardımcı olmakta zorlandıklarını dile getiren Pekmezci, “Biz bu derneği engelli kardeşlerimizde de yardımcı olalım diye kurduk ama kendi sorunlarımızı halledemediğimiz için onlara da yardımcı olmakta zorlanıyoruz. Maddi sıkıntılar bizi yorarken diğer arkadaşlarımıza yardımcı olamıyoruz. Tekerlekli sandalye almak için nazımızın geçtiği kişilerden istiyoruz. Bu şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz.  Eskiden Yeşilyurt 7 bin nüfusluydu. Büyükşehir olunca 300 bin oldu. Tekerlekli sandalyeyi nazımızın geçtiği kimselerden istiyoruz. Rapor karşılığında dileniyoruz” dedi.

“EN BÜYÜK SIKINTI İŞ BULMA”

Engellilerin en büyük sıkıntısının iş bulma olduğunu vurgulayan Pekmezci, şöyle devam etti: “Engellilerin en büyük sıkıntısı iş bulma konusudur. Engelliler başkasına muhtaç olmamak için çalışmak istiyor. Dilenci gibi görünmek istemiyor. Engelli vatandaşı görenin aklına bir şey istemeye geldi düşüncesi hakim. Bu ön yargıyı açmamız lazım. Engelli arkadaşlar da bunu istiyor, başkalarına muhtaç görüntüsü vermek istemiyorlar. Çalışamayacak durumda olanlar var ama benim çoğu üyem çalışacak durumda.  İlkokul mezunu da var, lise mezunu da var. İlkokul mezunlarında sene de bir kura oluyor işe alım ile ilgili şimdiye kadar benim üyemden kimseye kura çıkmadı. Bu kurayı neye göre yapıyorlar analmış değilim.”

“ENGELİLER İÇİN ‘AYIP KİŞİ’ DERLERDİ”

Pekmezci, Yeşiltepe bölgesinde yapılan yaşam merkezine de değinerek, “Yeşiltepe bölgesinde yapılan yaşam merkezi tamamlanırsa bizim için çok iyi olacak. Tabi güzel şeyler oldu bu hükümet zamanında inkâr etmemek lazım. Burada eskiden engellileri dışarı çıkartmazlardı. Buraya özgü olan ifade ile söylüyorum ‘ayıplı kişi’ olarak nitelendiriliyordu.  Engelli, sakat gibi ifadeler kullanmazlardı. Ayıplı derlerdi. 200021’den sonra yapılmadı dersek yanlış olur. Eksiklikler var mı, var tabi. Ben 10 yıl dışarı çıkamazdım. Dört duvar arasında kalırdık. Akülü araçları bir yana, tekerlekli sandalyeyi bulamazdık. Şimdi tekerlekli sandalyenin manüelini kimse beğenmiyor. Motorlu olsun diyorlar.   Dernekte birçok gider sıkıntıları var Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat son zamanlarda destek oluyor tabi bir noktaya kadar” diye konuştu.

“ARAÇLAR HEP ARIZA YAPMAYA BAŞLADI”

Bulundukları bölgede asfalt olmamasından dolayı araçlarının arıza verdiğini dile getiren Pekmezci şunları söyledi: “MOTAŞ halk otobüsü getirdi. Ben geçenlerde dilekçe de verdim. Halk otobüslerin hepsi rampalı ama burada kaldırım yok. Şehir merkezinde var yüksek tarafta bekliyorsun. Rampa açıldı mı, rahat binebiliyorsun. Burada kaldırım olmadığı için binerken zorluk çekiyoruz. Buraya asfalt yapılması gerektiğini söyledik. Asfalt yerine taş monte edilmiş. Engellilerin kullandığı araçlar hep arıza yapmaya başladı. Bu taşların yerine asfalt yapsalar daha rahat ederiz. Bir engelli aracı çok pahalı. Hali ile arız yaptığında yaptırmak için sıkıntıya giriyorlar. Bu taşların aynısı kanal boyunda da vardı. Şikâyet üzerine Büyükşehir belediye kaldırdı. Biz de şikâyet ediyoruz ama değişen bir şey olmuyor. Topuklu bayanlar dahi yürümekte zorlanıyor. Araçlar arıza yapıyor, yaşlılar dahi şikâyetçi takılıp düşüyorlar. Büyükşehir Belediyesinden isteğimiz burayı asfaltlasınlar.”

AĞIR ENGELLİLERİ DE KAPSASIN

Pekmezci, son olarak, Yeşilyurt Belediyesine de seslenerek “Yeşilyurt belediyesinin ‘baş tacı’ programı var. Yaşlıların bakımı ile ilgili ayda 2 defa hizmet veriyorlar. Her türlü ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bunu ağır engelli vatandaşlar için de yapmaları güzel olur. Be başkana da söyledim masraflı olur dedi. Ama yatalak engelliler var dışarı dahi çıkamıyorlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Dilenci, Gibi, Görülmek, İstemiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı