Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 10:07
 
“Din Adamlarını Siyasete Alet Etmeyin”
Diyanet-Sen Malatya Şubesi, Aksaray İl Müftüsünün siyasilerle birlikte oturduğu bir fotoğraf karesinin haber yapılmasına tepki gösterdi. Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin; “Dini ve din adamlarını siyasete malzeme yapmayın” şeklinde konuştu.
Video Haber Haberi
“Din Adamlarını Siyasete Alet Etmeyin”

Aksaray Eski Valisi Aykut Pekmez’in uğurlanma töreninde, Aksaray İl Müftüsü Cemalettin Bal, oturacak yer konusunda yaşanan sıkıntıdan dolayı, siyasi parti temsilcileriyle aynı masaya oturmak zorunda kalmasıyla birlikte haber konusu oldu. Diyanet-Sen Malatya Şubesi, olayın çarpıtıldığını iddia ederek haberi yapan medyayı kınadı.

 

 

 

“ÖKÜZ ALTINDA BUZAĞI ARANDI”

‘Öküz altında buzağı arayan zihniyeti de kınıyoruz’ diyen Mehmet Engin; “Aksaray Valisi Aykut Pekmez için düzenlenen veda programında basit bir fotoğraf çekme konusu, mecrasından saptırılarak din adamlarına saldırıya dönüşmüş durumdadır. Diyanet-Sen olarak olayın bu noktaya getirilmesinden dolayı üzgün olmakla birlikte, öküz altında buzağı arayan zihniyeti de kınıyoruz. Olay, az önce de söylediğimiz gibi, Aksaray Valisi için düzenlenen veda programında gerçekleşmiştir. Aksaray İl Müftüsü Sayın Cemalettin Bal, oturacak yer konusunda yaşanan sıkıntıdan dolayı, siyasi parti temsilcileriyle aynı masaya oturmak zorunda kalmıştır. Burada, bir basın mensubunun fotoğraf çekme isteğine, Müftümüz Cemalettin Bal, ‘Siyasilerle fotoğraf çekmeyin, yanlış anlaşılır’ cevabını vermiştir. Ancak müftümüzün bu cevabı, bir siyasi partiyle fotoğraf çektirmek istememesi olarak basında yer almış ve konu istenmeyen bir noktaya gelmiştir. Olayın bu noktaya gelmesinde, dini ve din adamlarını siyasetlerine alet etmek isteyenlerin başrolü üstlendiğini üzülerek görmekteyiz. Din ve din adamları toplumun çimentosu, birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Bizler, her şartta dinimizin emrettiği kuralların ve doğruların hizmetindeyiz. Hangi siyasi parti gelirse gelsin, bizler doğru bildiğimiz çizgiden ayrılmayız. Hal böyle iken, hiçbir siyasi parti ismi zikredilmemişken böyle bir söylem üretilmesi, toplumun birlik ve beraberliğini hedef almaktadır. Basit bir mesele, yanlış aktarılış sebebiyle din adamlarına düşmanlığa dönüşmüş ve din adamlarımızı hedef haline getirmiştir” ifadelerinde bulundu.

“MÜFTÜMÜZÜN YANINDAYIZ”

Aksaray İl Müftüsü Cemalettin Bal’ın yanında olduklarını dile getiren Engin; “Buradan çağrımız, olayın bu noktaya gelmesine sebep olanların sözlerini düzeltmesi ve din adamlarımızdan özür dilemeleridir. Siyaset kurumu kendi işine baksın, kendi kısır tartışmalarına dinimizi ve din adamlarımızı alet etmesin. Bizler doğrunun yanında, yanlışın karşısında, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir dinin tebliğle görevli mensuplarıyız. Bu tür tartışmaların içine çekilmek istemiyoruz. Bizler, yaptığımız işle gönüllere girme, doğruyu anlatma mücadelesindeyiz.  Destek olmuyorsanız, köstek de olmayın. Hele ki kendi kısır siyasi tartışmaların içine bizi çekmeye çalışmayın. Buradan bir kez daha tekrarlıyoruz; Müftümüz hiçbir siyasi partiyi hedef almamış, tavır koymamış, siyaset kurumunun temsilcileriyle görünmenin misyonlarına zarar vereceğini ifade etmiştir. Bu tavrından dolayı Aksaray İl Müftümüz Cemalettin Bal hocamızın yanında olduğumuzu belirtiyor, buradan kendilerine bir ekmek çıkarma gayretinde olanlara da, ‘başka kapıya’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Din, Adamlarını, Siyasete, Alet, Etmeyin”,
Yorumlar
Haber Yazılımı