Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 09:27
 
Diyanet-Sen’den Sert Açıklama
Diyanet-Sen Şube Başkanı Mehmet Engin, Diyanete yönelik başlatılan karalama kampanyalarını eleştirdi. Engin,‘Dini Kavramlar Sözlüğü’ adlı yayınındaki tanımların, çarpıtılıp evlilik yaşıyla ilgili açıklama yapılıyormuş gibi sunulduğunu belirtti.
Video Haber Haberi
Diyanet-Sen’den Sert Açıklama

Diyanet-Sen Malatya Şubesi, diyanete yönelik başlatılan karalama kampanyasını eleştirmek için sendika binasında açıklama yaptı. Diyanet-Sen Şube Başkanı Mehmet Engin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Dini Kavramlar Sözlüğü’ adlı yayınındaki tanımlarının çarpıtıldığı belirtti. Toplantıya Memur-Sen 1 nolu Şube Başkanı Kerem Yıldırım, 2 nolu Şube Başkanı Yaşar Sakar ve sendika temsilcileri katıldı.

“ESKİMEYEN YÖNTEM GERİCİLİK SÖYLEMİ”

Diyanete yönelik başlatılan karalama kampanyasını eleştiren Engin, “Türkiye’de yüz yıldır toplumu ilerici - gerici şeklinde kompartımanlara bölerek, inancı ve inananları dışlayan sol laikçi yobazlığın eskimeyen yöntemi irtica/gericilik söylemidir. Darbe çığırtkanlığı için kullandıkları tasfiyeci söylemi ilericilik olarak satmaya kalkan bu kesim, bütün bu operasyonlarını “Uygarlaştırma, ilerleme” kavramlarıyla meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Batının sömürü ve işgal için araçsallaştırdığı bu kavramlar, söz konusu kesimler tarafından Türkiye’nin kültürel işgali için kullanılmaktadır. Bir asra yakın dönemdir,  iktidar imkânlarını kullanarak milletin değerlerini yok etmeye kalkan bu zihniyet, artık bu topraklardan sökülüp atılmanın eşiğinde olduğunun bilinciyle her geçen gün daha da hırçınlaşmakta, ahlaksız saldırganlığın sınırlarını zorlamaktadır” dedi.

‘ORGANİZE SALDIRILAR’

Diyanet işlerinin yine hedefe konulduğunu vurgulayan Engin, “28 Şubat ve 27 Nisan süreçlerinden hatırladığımız tahrik ve manipülasyonlarını, bir yerlerden aldıkları talimatla yeniden sahaya sürmeye başlamış, hedef olarak da Diyanet İşleri Başkanlığı’nı seçmişlerdir. Özellikle kadın ve çocuk istismarı meselelerini altlık yapan medya ve bazı STK’lar, senkronize hareket etmektedir. Önce medya harekete geçerek çarpıtma, yalan ve iftiralara başvurmakta, ardından örgütlü yapılar meseleyi sokağa ve sosyal medyaya taşımaktadır. Bu noktada en son örnek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Dini Kavramlar Sözlüğü” adlı yayınındaki tanımların çarpıtılıp evlilik yaşıyla ilgili bir açıklama gibi sunulmasıyla başlatılan karalama kampanyasıdır. Kampanyanın amacı, herkesi üzen istismar fiillerini Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden İslam ile bağlantılayan yalan haberler üreterek meseleyi köpürtmektir” diye konuştu.

 “KIZ ÇOCUĞUNU KULLANDILAR”

Engin, söz konusu saldırıyı düzenleyenlerin belli odaklar tarafından sahaya sürüldüklerini ifade ederek şöyle devam etti: “Karaciğer hastalığından dolayı karnı şişmiş Brezilyalı kız çocuğunun fotoğrafını kullanarak “Bolu’da 9 yaşındaki kız 8 aylık hamile” diye sosyal medyada servis ettiler.  Küçük bir kız çocuğunun görüntülerini istismar edecek kadar ahlaksızlaşan bu kesimlerin verdiği sufleyi seslendirme ve provoke etme görevi de bir takım örgütlü yapılara düşmüştür. Din düşmanlığında her zaman başı çeken, sendika görüntüsü altında millet düşmanlığı yapanlar, terör örgütünün katlettiği öğretmen, din görevlisi ve diğer kamu görevlileriyle ilgili katillerin ismini anmadan, sanki uzaylılar katletmiş gibi iki cümlelik bir açıklamayla meseleyi geçiştiriyor. Söz konusu millet düşmanlığı olunca sayfalar dolusu kin kusanlar, belli odakların talimatıyla yine sahaya inmiş görünüyorlar.”

“DİYANET HUTBEDE BELİRTMİŞTİ”

Cuma namazında verilen hutbelerde karalamanın tersine açıklamalar yapıldığını dile getiren Engin, “Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptığı açıklamada ve iftiranın tedavüle sokulduğu hafta Cuma namazı hutbesinde reşit olmayan kızların evlendirilmelerinin İslam’a uygun olmadığını, reşit olsa bile rızası hilafına evliliğin kabul edilemeyeceğini ifade etmiştir. Memur-Sen olarak biz de bu açıklamaya bütünüyle katılıyoruz. Provokatörlere yalan gerek. Bu açıklamaları esas alıp gereği için destek vermesi gerekirken, gerçek dışı beyanatları esas alarak meydanlara inmeyi tercih eden KESK, baştan sona saptırma ve iftiralarla dolu açıklamasıyla; bugüne kadar içine sindiremediği 4+4+4 eğitim sistemini ve müftülere nikâh kıyma yetki verilmesini, çocuk yaşta evlilikler ve çocuk istismarıyla ilişkilendirmektedir” ifadelerini kullandı.

“AMAÇLAR İNANCIMIZI KİRLETMEK”

Engin, son olarak erken yaşta evlilik ile kadına yönelik şiddet için her çabayı görev olarak gördüklerinin altını çizerek,  şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’de çocuk istismarı ve erken yaşta evlilik ile kadınlara yönelik şiddetin sonlandırılması için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmekle yetinmiyor.  Bu alanda fayda üretecek her çalışmayı, çabayı desteklemeyi mutlak görevimiz olarak görüyoruz. Buna karşın mezkûr kesimler için meselenin çocuk yaşta evlilik ve çocuk istismarı olmadığını da biliyoruz. Mesele toplumsal yaraları istismar ederek siyasi zemin üretmek ve ideolojik alan açarak, inancımızı ve değerlerimizi hırpalamak, kirletmektir.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Diyanet-Sen’den, Sert, Açıklama, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı