Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 12:45
 
Dondurmanın Lezzet Durağı Tiamo Cafe
Roma dondurması ile Malatyalıların beğenisini kazanan Tiamo Cafe'de dondurma yiyen müşteriler; "böyle bir lezzeti ilk defa tattıklarını" söylüyorlar.
Video Haber Haberi
Dondurmanın Lezzet Durağı Tiamo Cafe

Malatya'da Sümer Park içerisinde bulunan Tiamo Cafe dondurmanın lezzet durağı oldu. Havaların sıcaklıklarının artması ile birlikte vatandaşların serinlemek için tercih ettiği yer Tiamo Cafe oluyor. Dışarıdan dondurma almayan ve tamamen kendi üretimi olan dondurmaya müşteriler hayran kalırken, dondurmanın doğallığıyla farklı bir lezzet keşfine çıkıyorlar.

"GRAM GRAM AYARLIYORUZ"

Dondurma yapımındaki püf noktalar hakkında bilgiler veren Tolga Tiamo; "Bu dondurmayı Malatya'da ilk imal eden Kafe sadece biziz.4 yıldır kendi dondurmamızı Malatya'da yapıyoruz. Şuan yaptığımız dondurma, yoğurtlu dondurma. İçinde taze süt, taze yoğurt var. Her hangi bir katkı maddesi ve herhangi bir kimyasal yoktur. Yapılışında belirli tariflerimiz var. Bu tarifler eşliğinde gram gram malzemelerimizi kullanıyoruz. Yani karışıma ne bir gram eksik, ne bir gram fazla malzeme katıyoruz. Az yada fazla koyacağınız bir gram bile tadı etkiliyor. Şuanda yaptığımız ürünümüz karıştırılmaya hazır. Yaklaşık 25 dakika karıştırıldıktan sonra eksi 8 dereceye düşüren dondurma makinemizin içerisine karışımımızı aktarıyoruz. Makinede hem yoğruluyor, hem de eksi 8 dereceye ulaşımına kadar soğutuyoruz. Bu işlem 15-16 dakika boyunca devam ediyor. Bu işlemden sonra dondurma makinesinden dondurmayı çıkartıyoruz. Dondurma küvetlerine koyarak eksi 20 derece olan şok makinemize bırakıyoruz. 20 dakikada şokta kaldıktan sonra dinlenmeye alıyoruz. Bir 6-7 saat sonra dondurmamız servis edilmeye hazır oluyor." dedi.

"MEVSİM MEYVELERİ KULLANIYORUZ"

Meyveli dondurma yapımında doğal ürünler tercih ettiklerini ifade eden Tiamo; "Meyveli dondurmalarımızı su bazlı yapıyoruz. Herhangi bir katkı maddesi, farklı bir ürün yok. Mevsim meyveleri kullanıyoruz. Ve pastalar var, bu pastaları da daha yoğun hali yani çilek koyuyorsak onun daha yoğun halini vermesi için kullanıyoruz. Birden dondurmalarda kullanılması mutlak olan sertleştirici ürünler var. Bu ürünleri koymasak dondurmayı elde edemeyiz. Karışımımı hazırladıktan sonra yine 25 dakika karıştırıyoruz. Bu malzemelerin iyice karışması çok önemli. Dondurmalarımız hazır olduktan sonra raf ömürler en fazla 1 aydır. 1 aydan sonra dondurma özelliğini yitirir." şeklinde konuştu.  

 "MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Dondurmayı tadan müşterilerden güzel dönüşler aldıklarını ifade eden Tiamo; "Örneğim bizim yapmış olduğumuz limonlu dondurmamız var, limonlu dondurmanın bizde rengi beyazdır. Biz doğal limonun suyunu kullanıyoruz. Farklı firmaların limonlu dondurması limonun sarısına benzetilerek servis edildiği için sarı tonlardadır. Masaya limonlu dondurmayı bıraktığımızda müşteriler,'beyaz limonlu dondurmamı olur' diyor. Halbuki limonlu dondurma beyaz olur. Çünkü içerine her hangi bir renklendirici katılmamıştır. Müşterilerimiz dondurmayı tattığında, lezzeti ile olumlu dönüşler gösteriyor." dedi.  

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Dondurmanın, Lezzet, Durağı, Tiamo, Cafe,
Yorumlar
Haber Yazılımı