Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 07:58
 
"Döner Sermaye Adaletsiz Bir Sistem"
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları sendikası (SAĞLIK- SEN) Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl; " Döner Sermaye başlı başına adaletsiz bir sistem. Bu adaletsiz sistemi de düzeltebilmek içinde özellikle, bakanlığın yeniden oturup bunu değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.
Video Haber Haberi

Sendika binasında, döner sermayeye yönelik sorun ve sıkıntılarını gündeme taşıyan SAĞLIK -SEN Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, döner sermaye sisteminin acilen düzeltilmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

"SIKINTILAR TESPİT EDİLMELİ"

Daha öncede döner sermaye ile ilgili taleplerini dile getiren Bingöl, şunları söyledi; "Döner Sermaye başlı başına adaletsiz bir sistem. Bu adaletsiz sistemi de düzeltebilmek içinde özellikle, bakanlığın yeniden oturup bunu değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.  Kurumlar içerisinde yanlış, eksik formlar doldurarak ve yapılan hizmetler varsa bununla ilgili eksik bordrolar girilerek, döner sermaye kaybına neden olmaktadır. Bu kaybın olmasından dolayı, çalışanlar bu döner sermaye sisteminden yararlanamadığını görüyoruz, buna şahit oluyoruz. Döner sermaye adaletsizlik sistemi sadece ve sadece çalışanları sabit ücret alıyorlar. Sabitin dışarısında herhangi bir ücret alınmadığı için , ondan dolayı bazı polikliniklerde özellikle randevu sisteminin oluşmasının en büyük sebeplerden bir tanesi bu döner sisteminin adaletsizliğinden dolayı hekimlerin çok fazla hasta randevusuna bakmadığı, çok fazla bakıldığı zaman ekstradan herhangi bir karşılığı olmadığı için hastalara bakılmıyor. Doluluk oranları şuanda yüzde 40-50'lerde geçiyor. Hekimde çok fazla hasta yatırmıyor. Özellikle mümkün olduğu kadar sadece poliklinik hizmetini sunuyor. Yatışa gelindiği zaman çok fazla acili yet gerektirmediği takdirde  yatışlar yapılmıyor. Buda tabi döner sermayeden kaynaklanan  sebepler. Bunun düzeltilmezi için idareciler, sıkıntıları, problemlerin nereden kaynaklandığını tespit edip, bunun üzerine gitmeleri gerektiğini düşünüyoruz"

"HİZMETİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

Döner sermayeden dolayı hak kayıplarını yaşandığını altını çizen Bingöl, konuşmasının devamında ise;"Devlet hastanesinin olmayışından dolayı hem vatandaşın erişiminde sıkıntı yaşanıyor, hem de döner sermayede sıkıntı yaşanıyor.  Burada bizim, özellikli birimlerde çalışanlarımız ve hekimleri ile birlikte alınacak olan döner sermayenin karşılığını alabilecek konumda Eğitim Araştırma ve Araştırma hastanelerinin döner sermaye yönetmenliğinin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Döner Sermayedeki adaleti sağlayabilmek için  yapmış olduğumuz hizmetin karşılığını alması gerekiyor. Hizmetin karşılığı yoksa,  döner sermayede hekimde otomatikman hekimde bu işe bakmıyor.  Vatandaşta o ortamda rahat bir sunumu alamıyor. Tabi bu işi özveriyle, fedakarlıkla bu sorunları çözmeye çalışıyorlar ama maalesef belirli bir noktaya kadar buda. Taşıma suyu ile değirmen dönmüyor. Yapılması gereken burada toplu sözleşmeler ve döner sermayenin tamamen ortadan kaldırılması veya tamamen adil bir şekilde tüm katılımcıların sivil toplum örgütleri ile birlikte idarecilerin, bakanlığın katılımı ile yeniden değerlendirilip aksaklıkların ve eksikliklerin nereden kaynaklandığını çözerek bu işin yapıldığı takdirde bu adaletsiz sistemin ortadan kalkacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Döner, Sermaye, Adaletsiz, Bir, Sistem",
Yorumlar
Haber Yazılımı