Haber Detayı
29 Aralık 2018 - Cumartesi 17:41
 
Dövizle Birlikte Altın Da Düşüşte
Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, altında yaşanan düşüşü ve altın piyasasındaki son durumlar hakkında bilgiler paylaştı. Özhüsrev; “Altının yükselmesi kuyumculara yaramaz biraz daha düşüş olsa bizim için daha iyi olur” dedi.
Ekonomi Haberi
Dövizle Birlikte Altın Da Düşüşte

Malatya Kuyumcular Odası Başkanı Murat Özhüsrev, dövizin düşmesi ile birlikte altın fiyatlarında da düşmeler yaşandığını kaydetti.

“YATIRIMCI FAİZE YÖNELDİ”

Altın ve döviz piyasasında ki yaşanan düşüşü faize bağlayan Özhüsrev, “Altının fiyatının düşmesinin sebebi yüzde seksen dolardan kaynaklıdır. Dolar yedi bin lira seviyelerine çıktığı zaman altının onsu bin iki yüz dolar’dı. Şuanda altının onsu bin 270 dolar. Ama dolar beş bin üç yüze düştüğü için TL yâda dolarla çarpıyorsun altının has fiyatı 215 bin 216 çıkıyor. Bu düşme sayılmaz. Altının yükselmesi kuyumculara yaramaz biraz daha düşmüş olsa bizim için daha iyi olur. Biz Kuyumcular sirkülasyondan para kazanabiliriz fiyat farkından değil. Doların düşmesinin sebebi faizlerin artırılması döviz talebine göre fiyatlar değişir. Seçime kadar büyük bir ihtimalle böyle gidileceği yorumlanıyor. Faizin şu anda yükselmesinden dolayı bütün insanlar faize yöneliyor, dövize yönelmedikleri için fiyat artışı fazla göstermedi. Döviz belli bir aralıkta gidip geliyor. Fiyatları tahmin etmek zordur. Dikkat ederseniz düştüğü fiyat zaman o, bulduğu fiyatı bulur, yani iki yüz elli TL’den düşmüşse iki yüz elli TL’yi zamanla bulur. Hemen artmaz dünya borsasıyla ilgilidir” diye konuştu.

“TAKSİT YASAĞI KUYUMCULAR İÇİN BİR SORUNDUR”

BDDK’nın taksit yasağıyla ilgili olarak kuyumcular birliği kurmaya çalıştıklarını söyleyen Özhüsrev, “Kuyumculuk sektöründe taksit yasağı olduğu için bize sıkıntı oldu. Çeyrek altın satışlında değil de daha çok taksitle sattığımız fantezi ürünlerinde taksit yapma şansımız vardı. Ama işçiliksiz altınlarda zaten taksit olmaz, kredi kartı bile zor olur. Nedeni paramızı kırk gün sonra almamız. Bankadan aldığımız zaman yüzde dört gibi kesinti yapıyor bizim kar oranımız zaten düşük. Kuyumculuk büyük bir sektör kuyumcuların talebi var. Devletimiz, hükümetimiz bunu sağlaması lazım. Taksit yasağı maalesef kuyumcular için bir sorundur, onu da çözemedik. Kuyumcular odası olarak her ayki toplantımızda konuşuyoruz. Bazı kuyumcular kredi kartını kötüye kullandıkları için biz bile müracaat ettik. Taksit yasağı kalksın çok tehlikeli duruma düşmüştü. Ama hükümet artık takip ediyor anında müdahale edilebiliyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Dövizle, Birlikte, Altın, Da, Düşüşte, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı