Haber Detayı
08 Temmuz 2017 - Cumartesi 13:29
 
Düğünlerin Olmazsa Olmazı Darende Kebabı
Gelenek ve göreneklerine bağlı Darende ilçesinde dayanışma ve yardımlaşma ön plana çıkarken ilçe kasaba ve köylerinde düğünler festival havasında geçen düğünlerde Darende Kebabı ise sofraların vazgeçilmezi oluyor.
Kültür Haberi
Düğünlerin Olmazsa Olmazı  Darende Kebabı

 Darende kebabı özel günlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Yöreye has damak tadı ile ayrı bir özelliğe sahip Darende kebabı düğünlerde özel günlerin olmazsa olmazı. Büyük masraflar getirmesine rağmen hemen hemen her düğün sahibi misafirlerine Darende Kebabı ikram ediyor.

 35 yıldır özel günlerde Darende kebabı pişiren Süleyman Çolak, verdiği bilgide Darende kebabının özelliklerini anlattı. Çolak, “Günler önceden düğün sahipleri bizlerden randevu alırlar kaç kişilik olacağını söylerler ve biz ona göre hazırlık yaparız. Özel gün geldiğinde ise etlerin sinir ve yağları alınarak kavurma büyüklüğünde doğranır, et doğraması imece usulu yapılır.  Misafir sayısına göre kazanlar kurulur ocaklar yakılır eritilen kuyruk yağı kazanlara konulur ve önceden doğranan etlerde kazanlara konulur ve karıştırılmaya başlanır karıştırılan et kazan seviyesine gelir ve belirli süre sonra kazanların içine 5-6 tane kuru soğan gömülür. Ardından kazanların ağzı kapatılır odun ateşinden sakin ve dinlendirilerek pişirilmeye konulur. Yaklaşık 1 saat sonra et suyunu bırakır ve tuz atılır ve rendelenen 3-5 tane domates kazanlara konulur etin pişmesine yakın az sayıda yeşil biber kazanlara konulur damak tadı için de az miktarda pul biber konulur. Dinlenerek pişen kebabın son bölümlerinde soğanlar ve yeşil biberler tek tek çıkarılır bir süre dinlendikten sonra hazır hale gelen yemek servis yapılmak üzere özel günün sahibi çağrılır ve Darende kebabının tadına bakar. Aşçıya verilen bahşişten sonra kebap, misafirlere ikram yapılmaya başlanır. Darende kebabı ile birlikte pirinç pilavı ve dövmeden yapılan ayranlı çorba ikram edilir” dedi.

Usta Çolak, ayrıca; “Darende’de yıllardır yaptığım işimi aldığım siparişleri yeni açtığım kendi iş yerimde yapıyorum düğün sahipleri zor ve meşakkatli işte yorulmadan konuklarını ağırlıyor düğün sahipleri eskiden olduğu gibi et bulma telaşına düşmüyor et doğrama telaşına düşmüyor bize kaç kişilik istediğini söylüyor bizde ona göre hazırlıyoruz “ ifadelerini kullandı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: Düğünlerin, Olmazsa, Olmazı, , Darende, Kebabı,
Yorumlar
Haber Yazılımı