Dünyaya Rağmen Türkiye Daha Rahattı
Haber
25 Haziran 2020 - Perşembe 11:35
 
Dünyaya Rağmen Türkiye Daha Rahattı
Pandemi ile alakalı yazı dizimizin konuğu Küresel Gazeteciler Konseyi Malatya il temsilcisi, Belediye meclis üyesi ve aynı zamanda da sürücü kursu sahibi olan Kemal Deniz oldu. Deniz, pandemi sürecinde sürücü kurslarının çalışma koşulları, normalleşme sürecinde alınan tedbirler hakkında gazetemize detaylı bilgiler verdi.
Video Haber Haberi
Dünyaya Rağmen Türkiye Daha Rahattı

M. Duran ÖZKAN: Bir pandemi süreci geçirdik ve halende bu süreç devam etmekte. Normalleşme süreci içerisindeyiz. Biz biraz bu süreci konuşmak istiyoruz. Sürücü Kurslarının pandemi sürecinde karşılaşmış oldukları zorluklar neler, nelerle karşılaştınız ve nasıl bir süreç takip ettiniz?

Kemal DENİZ: Bu salgın döneminde bütün dünya sıkıntı çekerken, Türkiye'de bir sıkıntı yaşadı. Elbette ki salgın döneminin kendine has kuralları vardı ve gelişti. İnsanlarda bu kurallara uyarak hayatlarına devam ettiler. Tabi uzun bir zamanda sokağa çıkma kısıtlamalarından kaynaklı ticari faaliyetlerin yürümediği ve değerlendirilemediği bir ortama dönüştü. Dolayısıyla da insanların ekonomik, sağlık, ailevi sıkıntıları bir araya gelmiş oldu. Bundan tabi sürücü kursları da etkilendi. Bir yanda düğün dernek yapan aileler, kendi gelenek ve göreneklerinden kaynaklanan bu güzellikleri sergileyemez, bir araya gelemezken o salonda evlerine ekmek götüren insanlarda etkilendi. Bu defa geriye döndük kendi sektörümüze gelirsek, sürücü kursları da bu işten etkilenmiş oldu. Çünkü okullar kapanır kapanmaz Milli eğitim bakanlığına bağlı bütün özel öğretim kurumları da onlar gibi kapatıldı. Normali de bu olmalıydı zaten. Bu defa şöyle bir ortam doğdu, burada çalışan insanların evinin geçimi, bu kurumların SGK'ları yada işte stopajları, vergileri gündeme geldi. Onların ödenmesi lazımdı. Kurumun devlete karşı kendi uygulayacağı şeyleri yerine getirmesi gerekiyordu. Bu şekilde bir ortamla karşılaştık. Tabi bu arada şunu söylemek gerekirse, devlet kamuda çalışan insanların maaşlarını ödediği gibi, 'hiç olmazsa daha az etkilensinler' diye kısa çalışma programı ödeneğinden kursları da 3 aylığına yararlandırdı. Ayrıca vurgulamak isterim, 24 Ocak depremiyle zaten bizim şehrimiz ve Elazığ'da salgın başlamadan önce ayrı bir problem vardı. Dolayısıyla devletimiz o zamanda kamuya yapılacak olan vergi, sigorta gibi ödemelerin 3 aylığına uzatıldığını söylemişti. 3 ay uzatıyorsunuz, arkasından bu defa pandemi süreci geliyor. Pandemi sürecinde de iş yerimiz kapalı, 3 ayın sonunda toptan biriken 3 aylık sigortayı öderken, bu defa kapalı bir iş yerinden gelip ödemeniz gerekiyor. Bunlarda sıkıntı getirdi. Bizim gibi başka kurumlarda bundan etkilenmiştir. Ama bu arada devletin bu kurumda çalışanlara kısa çalışma ödeneği ve ona benzer maaşlarını hiç olmasa 3/2'de olsa yatırmış olması belki, çalışanlarımızın bir miktar daha rahat etmesini sağlamıştır. Ama bizde bu arada kendi yanımızda çalıştırdığımız insanların sıkıntıya girmemesi için maaşlarını ödeme gayreti içerisinde olduk. Şunu söylemek lazım, Sayın Cumhurbaşkanımız ve çalışma bakanımızın da gayretleriyle bence dünyadaki sıkıntı yaşayan ülkelere göre biraz daha rahat geçirmiştir. Özellikle ekonomi noktasında insanlara depremle alakalı yada pandemi döneminde yapılmış olan bir miktarı ödemesi ötelenmiş, bunlardan da taksitlere bölünmüş, faizsiz yada düşük faizli krediler vererek esnafların ve ticaret yapan insanların rahatlaması sağlanmıştır.

 ÖZKAN: Bu süreçte hükümet bir dizi ekonomik tedbirler aldı, ekonomik paketler açıkladı. Sürücü kursları bunlardan nasıl yararlandı, kurumunuz pandemi döneminde açıklanan bu paketlere dahil oldu mu?

 DENİZ: Nedense özellikle KOSGEP üzerinden devletin yaptığı belirli bir süresi ötelenmiş, faizi az yada yok kredilerden eğitim kurumlarını yararlandırmıyorlar. Biz sürücü kursu olarak çalışmamamızı yapıp başvurumuzu yapmıştık. KOSGEP'den,'Eğitim kurumları bundan yararlanamıyor' diye cevap geldi. TSO başkanımız Oğuzhan beye teşekkür ediyorum, onun özel çalışması neticesinde depreme dayalı bir krediden eğitim kurumumuzdan farklı basınla alakalı Hâkimiyet gazetesi şirketi üzerinden 1 yıl ödemesiz 3 yıl ödemeli olarak yararlandık. Sürücü kurları sadece kısa çalışmalardan yaralanabildi.

ÖZKAN: Bu pandemi süreci sonrasında normal hayata yavaş yavaş dönülüyor. Bu süreçte sürücü kursları sürücü adaylarını nasıl kabul ediyorlar, nasıl bir direksiyon eğitimi veriliyor?

DENİZ: Tablet üzerinden sınava girmeye ilk başlayan illerden birisi Malatya'dır. Bu anlamda Malatya pilot il ol oldu. Dolayısıyla 3-4 yıldır tablet üzerinden ehliyet sınavları yapılıyor. Yeşilyurt halk eğitim merkezinde bu işe uyumlu sınıflar mevcut. Öğrenci oraya gidiyor tablette cevaplıyor, kapıda da cihazda kimlik numarasını girerek, sınav sonucunu alabiliyor. 1 Haziran'dan sonra yazılı yine bu şekilde devam ediyor. Direksiyon sınavında ise, sınava giren öğrenci direksiyona, iki kişilik heyetten birisi önde diğeri arkada, birde bu öğrencilerimizi eğiten usta öğreticimiz arkadaki hocanın yanında oturuyor. Zaten şuanda da bir otomobilde 4 kişinin oturmasına müsaade ediliyor.  Dersler başlamadan önce Osman güder başkanımız ekipleri göndererek bütün sürücü kurslarında ilaçlama, hijyen çalışması yaptırdı. Onun dışında biz kendimizde maske, eldiven, dezenfektan ürünü ve kolonya temin ederek uygun yerlere koyduk. Onun yanında ateş ölçerler alındı. Öğrenciler derse gireceği zaman ateşleri ölçümleri yapılıyordu. Tabi pandemi haricinde söylemek istediğim bir şey var, burası Kızılay'a çalışmıyor burası ticarethane. Yeniden mazota ve benzine zam geliyor. Sürücü kursları şuanda zam yapamıyorlar. Kurs ücretleri 5 yıl öncede bin liraydı, şimdide bin lira. O zamanın alım gücüyle bugünkü bir mi? Pandemiyle kullandığımız ve az önce bahsettiğimiz malzemeler bizlere artı bir yük getirmiyor mu? Getiriyor. Bu nedenle bir takım sıkıntılarımız oluyor.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Dünyaya, Rağmen, Türkiye, Daha, Rahattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı