Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 09:02
 
Eğitim Değil Emlak Piyasası Hareketlendi
Liselere geçişte TEOG yerine gelen "mahalle okuluna dönüşü" öngören yeni sistem, emlak sektöründe kiralık ve satılık ev ilanlarının değişmesine neden oldu. Yeni sistemle beraber tüm illerde olduğu gibi Malatya’da da okul çevresindeki evlere yönelme arttı.
Gündem Haberi
Eğitim Değil Emlak Piyasası Hareketlendi

Liselere girişte uygulanacak yeni sistemde eve en yakın okul önem kazanınca, eğitim kalitesi yüksek okul yanındaki kiralık ve satılık evlere olan talep şimdiden arttı. Açıklanan bu sistem ile öğrenciler evlerine en yakın 5 okulu seçecek. Türkiye’nin belli başlı gözde okullarına ise sınavla öğrenci alınacak. Malatya Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Oda Başkanı Ali Özgül, yeni sistemin tüm şehirlerde olduğu gibi Malatya’da da sektörü etkileyeceğini söyledi.

Özellikle şehir merkezine uzak olan yerlerde ikamet eden vatandaşların şehir merkezindeki okullardan faydalanmak için bu yolu başvurduğu gözlendi.

EV ARAMA KRİTERİNE OKUL DA EKLENDİ

Çocuklarını iyi okullara göndermek isteyen velilerin arayış halinde olduğunu dile getiren Özgül, “Malatya’daki belli başlı okulların yakınlarında konut arayışına giren var. Sistemin açıklanması ile birlikte kiralık ve satılık ev ilanlarında dairenin yaşı, bulunduğu semt gibi seçeneklerde okul isimlerine de yer verilmeye başladı. Eskiden tabi evin güneye bakan penceresi olup olmadığı, güneye bakan tarafı olup olmadığı araştırılıyordu. Tabi bu mantoluma sistemi ile önemini kaybedince vatandaş artık o özelliğe bakmıyor. Fakat bunların yerine de artık lise seçeneği de eklendi. Vatandaşlar ister istemez sormaya başladı” dedi.

OKULA YAKIN EVLERDE FİYAT ARTI

Okula yakın evlerde talebin arttığını vurgulayan Özgül, şöyle devam etti: “Adrese dayalı okul sistemi gerçekten bazı okul çevresinde bulunan evlere ister istemez talebi arttırdı. Hali ile talep çok olunca fiyatta da artış yapanlar oluyor. Kaliteli okulların programı olsun, eğitimi olsun ister istemez talebi okul tarafına doğru kaydıracak. Malatya’daki özellikle Anadolu Lisesi civarındaki daire fiyatlarının arttığı görülmekte.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Eğitim, Değil, Emlak, Piyasası, Hareketlendi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Eğitim Değil Emlak Piyasası Hareketlendi
Yorumlar
Haber Yazılımı