Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 12:34
 
“Emekli Aylıkları Artmalı”
Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner, Başbakan Binali Yıldırım’a ilettiğini konuyu gündemine alarak, “Asgari ücret altında maaş alan emeklilerimiz var. Bu emekliler için büyük problem. Emeklilerimizin aylık ücreti asgari ücretle aynı olmalı” dedi.
Video Haber Haberi
“Emekli Aylıkları Artmalı”

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin gözü kulağı, ‘En düşük emekli maaşının asgari ücrette alınacak mı? haberlerinde iken, konuyu gündemine alan Tüm işçi emeklileri dul ve yetimleri Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner, asgari ücretle ilgili görüşmeleri Başbakan Binali Yıldırım’a da ilettiğini söyledi.

“AZ ALAN ÇOK, ÇOK ALAN AZ ALSIN”

Emeklilerin aylık ücretleri hakkında açıklamalarda bulunan Tangüner, “Bizim talebimiz az alana çok, çok alana az bir zam verilmesi” diyerek, şu açıklamalara yer verdi;  “Biz bu konuları hep gündeme getirdik. Bizim en büyük sıkıntılarımız olan ücret konusu.  Asgari ücretin altında emekli maaşı alan çok emeklimiz var. BAĞKUR emeklisi ve tarım emeklisi var. Mesela 750, 800, 1000 lira 1200 lira emekli maaşı alan var. Bu konuları gündeme getirdik. Bizim Genel Başkanımızda, Başbakanımızdan randevu alarak konuyu görüştüler. Emeklilerde yaşanan diğer bir sıkıntı, ilaç kesintileri ve doktor parası gibi kesintileridir.  Ortalama olarak bizim emeklilerin almış olduğu 60- 70 lira civarında bir zam var. Fakat her ay ortalama olarak emeklimizin hanımı ile birlikte 60 70 lira civarında sosyal güvenlik kurumuna, yani SSK’ ya para ödüyor. Emekliler için diğer bir talebimiz ise iki ikramiye gündemde var. Bunu da Sayın Genel Başkanımız Başbakanımıza iletmiş. Yani emekliler dini bayramlarda iki tane ikramiye talep ediyorlar. Sözü verilmedi ama bunun üzerinde de bir çalışma var. Ücret konusunda ise mesela bugün 4 bin 250 lira ücret alan emeklimiz var. Bunun yanında 800 lira maaş alan emeklimizde var. Eş durumundan maaş alan 700-650 lira maaş alan var. Tabi ki bunu 2 bine bin 500’e çıkarmak mümkün değil. Bizim talebimiz az alana çok, çok alana az bir zam verilmesi gerekir. Bunu da inşallah devletimiz bunu düşünür, hesabını kitabını yaparlar ve bunu da uygulamaya koyarlarsa bizleri mutlu ederler” dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Emekli, Aylıkları, Artmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı