Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 16:25
 
Emekli Beklenti İçinde
Tüm İşçi Emekliler Dul ve Yetimler Derneği (TÜMİŞDER) Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner, emekli maaşlarına yapılacak zam oranın en yüzde 15 olması gerektiğini belirterek, bu orandan aşağıda tutulursa emekli perişan olur dedi.
Video Haber Haberi
Emekli Beklenti İçinde

Tüm İşçi Emekliler Dul ve Yetimler Derneği (TÜMİŞDER) Malatya Şube Başkanı Mehmet Tangüner, Yeni yılda emeklinin yüzünün gülmesini talep etti ve zam oranlarının yüksek tutulmasını istedi. Tangüner ayrıca TOKİ'deki son gelişmeler hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

"4-5 DEĞERİNDE VERİLSE NE OLUR VERİLMESE NE OLUR"

Maliye Bakanlığı tarafından emekliye öngörülen zam oranlarını değerlendiren Tangüner; “Piyasaların durumu zaten ortada, yüzde 30-35 civarında zam yaparken, bizim yüzde 15 zam istememiz doğaldır. Fakat öyle tahmin ediyorum, Maliye Bakanlığının söylemine göre, ' yüzde 4-5" arasında bir zam verileceği ifade ediliyor. Yüzde 4-5 oranını emekliye verse de olur, vermese olur. Ortalama olarak bizim maaşlarımız bin 500 civarında. Bu orana yüzde 5 verseniz 100 TL bile tutmaz 75 TL civarında tutuyor. 75 TL ile bizim elektriğe, doğalgaza, suya yapılan zammı dahi karşılamıyor. Onun için bizim talebimiz en az yüzde 15 olmalı. Emeklinin ayağa kalkabilmesi, çöplerden ekmek toplamaması, pazarlarda artıkları toplamamak için en az yüzde 15 zam verilmesi gerekmektedir. Ama tabi bunu yapacak olan hükümettir. Bunu da biliyorlar, herkes bunu biliyor. Pahalılığın, zammın, insanların ne sıkıntıda olduğunu açıkçası hükümetimiz biliyor ve inşallah bize yardımcı olurlar diye düşünüyoruz. Emekli maaşları ortalama bin 500 TL civarında bin lira, 800 TL, 4 bin TL alanda var. 800 TL maaş alan bir emekli nasıl geçinebilir. Bizim istediğimiz adil maaş dağılımı" dedi.

BAYRAM İKRAMİYELERİ İÇİN TALEP

Bayram ikramiyelerinin asgari ücret zammı doğrultusunda arttırılmasını talep eden Tangüner;"Bunun yanı sıra birde ikramiye davamız vardı. Malumunuz, senede 2 tane ikramiye veriliyor bayram arifelerinde. Bu ikramiyelerinde en az asgari ücretin artışı kadarının yansıtılmasını talep ediyoruz. Genel merkezimizde bu hususta yetkili yerlere dosyalarını verdi"  şeklinde konuştu.

 TOKİ EVLERİ İÇİN GELİŞME VAR

Emekli ve dar gelirliye TOKİ konutlarındaki son durumu da değerlendiren Tangüner; "Diğer bir talebimiz ve bizim için önem arz eden TOKİ meselesi. Geçen hafta Ankara'daydım. TOKİ Malatya'da 4 bölgede daha çalışma yapacağını söyledi. Bu evlerin daha uygun koşullarda emeklilere göre yapılacağını ifade ettiler. Bizlerde bundan büyük memnuniyet duyduk. Bunlar olursa inşallah çok güzel olur. Yalnız, arkadaşlarımız bilsinler ki Türkiye'nin her tarafında yapılan evler kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşümle artan evleri, emekli ve dar gelirli talep ettiğinde alabilirler. Hatta biz dün bankadan da sorduk,  'bu Konu ile ilgili bize herhangi bir yazı gelmedi, gelecek mutlaka" yanıtını aldık. Yeşilyepe'de yapılmış olan evlerimiz var 300 tane ev. Bu evleri dar gelirli ve emekliye verecekler. Bunun dışında da "Taştepe, Yeşiltepe, On bin konutun ora da birde Çarmuzu bölgelerinde kentsel dönüşüm yapılacağını ve bu evler eğer yapılırsa bizim emeklilerin ev ihtiyacını karşılayacağını" söylediler. Bizlerde bunu 4 gözle bekliyoruz. Hatta bizim genel merkezimiz, genel kurul yaptığı zaman TOKİ için bir genel sekreter seçtiler. Bu sekreter sadece TOKİ çalışmalarını takip edecek, şubelerimize bilgi verecek. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Arkadaşlarımız müsterih olsunlar. Hükümetimiz bu konu ile ilgili söz verdi. İnşallah bunu en kısa zamanda yaparlar" ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Emekli, Beklenti, İçinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı