Haber Detayı
07 Kasım 2017 - Salı 09:13
 
“En Büyük İyilik Doku Bağışıdır”
Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Bağış Haftası nedeni ile hastanede organ bağışı standı açtı. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastane yöneticisi Dr Erhan Berk, organ yetmezlikleri tedavisinin sadece organ ve doku nakilleri ile gerçekleştiğini belirtti.
Video Haber Haberi
“En Büyük İyilik Doku Bağışıdır”

3-9 Kasım Organ Bağış Haftası dolayısıyla Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde organ bağış standı açıldı. Açılışta konuşan Malatya Eğitim ve Araştırma Hastane yöneticisi Dr Erhan Berk, personele ve gelen hasta ile hasta yakınlarına organ ve doku bağışı konusunda bir farkındalık yaratmak istediklerini söyledi.

“YAŞAMINI KAYBEDEN BİRÇOK VATANDAŞIMIZ VAR”

Organ ve doku bekleyerek yaşamını kaybeden birçok vatandaşımız olduğunu belirten Berk, “Türkiye’de 3 ve 9 Kasım tarihleri arası Organ ve Doku Bağışı Haftası. Biz de Malatya Eğitim ve Araştırma Haftası olarak, hastanemize bir stant açarak personelimize ve gelen hasta ile hasta yakınlarımıza organ ve doku bağışı konusunda bir farkındalık yaratmak istedik. Aynı zamanda bağış için desteklerini almak istedik. Biliyorsunuz son dönemde organ yetmezliklerinin tedavisi sadece organ ve doku nakilleri. Bu da Türkiye’de özellikle farkındalığın yaratılması gereken bir konu. Bu konuda yıllardır Türkiye’de ciddi bir hassasiyetle bu konudaki tanıtımlar devam etmektedir ve devam etmesi de gerekmektedir. Çünkü bizim hala organ ve doku bekleyerek yaşamını kaybeden birçok vatandaşımız vardır” dedi.”

“EN BÜYÜK İYİLİK DOKU BAĞIŞIDIR”

En güzel, en büyük iyiliğin doku bağışı olduğunu aktaran Berk, şunları söyledi: “Kadavradan dediğimiz, ölüden doku nakliyle birçok insanımızın yaşam kalitesi ve yaşam süresini artırabileceğiz. Bundan dolayı toplumsal farkındalığı oluşturmamız lazım. Bunu sadece sağlıkçılar değil, toplumun bütün kesimlerinin önemsemesi lazım. Bizde bu hafta münasebetiyle hastanemizde standımızı açtık. Aynı zamanda bir haftadır okullarımızda seminerler düzenliyoruz. Çünkü biliyoruz ki bir insanın bir insana yapabileceği en güzel, en büyük iyilik doku bağışıdır. Bunun için 18 yaşın üzerinde olması ve akli melekelerinin yerinde olması yeterli. Biz özellikle son dönemlerde Din İşleri Yüksek Kurulu’nun da icazetiyle bu konuda toplumsal farkındalığın biraz daha artırılması gerektiğinin farkındayız. Ama hala yeterli seviyede değiliz. İnşallah toplum olarak toplumda organ bekleyen hastalarımıza şifa kaynağı olacağız. Çünkü Türkiye’de yeteri sayıda ve donanımda hizmet veren organ ve doku merkezlerimiz de var. Biliyorsunuz bunların karaciğer konusunda da en büyüğü Malatya’mızda bulunuyor. İnşallah önümüzdeki süreçte Türkiye’de bu farkındalık bizim organ ve doku bekleyen insanlarımıza daha da çok yardımcı olacak.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “En, Büyük, İyilik, Doku, Bağışıdır”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“En Büyük İyilik Doku Bağışıdır”
“En Büyük İyilik Doku Bağışıdır”
Yorumlar
Haber Yazılımı