Haber Detayı
04 Kasım 2017 - Cumartesi 13:17
 
Enflasyon Zirveyi Gördü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Beklentilerin çok üstünde gerçekleşen enflasyon, yaklaşık son 9 yılın zirvesini görürken çekirdek enflasyon ise yaklaşık 14 yılın zirvesine çıktı.
Ekonomi Haberi
Enflasyon Zirveyi Gördü

‘EN YÜKSEK RAKAMI GÖRDÜ’

Enflasyon rakamlarının beklentileri aşarak 2008’den bu yana en yüksek değere ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı enflasyon rakamlarına göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yani enflasyon Ekim ayında yüzde 2,08, yurt içi üretici fiyat endeksi de aylık yüzde 1,71, arttı. Yıllık enflasyon 2008 yılından beri en yüksek rakamları görürken, çekirdek enflasyon ise Ocak 2004’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

‘KUR ŞOKU YEDİK’

Enflasyon rakamları beklenenin üstünde gerçekleşirken, tüketici fiyatları bazında Ekimde en yüksek fiyat artışı, yüzde 37,92 ile kadın hırkasında görüldü. Enflasyonu değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Şu anda geçici olarak çift hanede bunun temel sebebi son yıllarda sürekli bir şekilde kur şoku yememiz. Yani TL’nin değer kaybıdır. Kur şokunu yemeseydik muhtemelen enflasyon çok farklı noktalarda olurdu” dedi.  

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Enflasyon, Zirveyi, Gördü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Enflasyon Zirveyi Gördü
Yorumlar
Haber Yazılımı