Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 09:23
 
Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin Temeli Atıldı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeşilyurt İlçesi Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi'ndeki "Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi"nin temel atma törenine katıldı. Bakan Tüfenkci, açılacak merkez sayesinde kentteki engelliler için çok geniş imkânların sunulacağını belirtti.
Video Haber Haberi
Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin Temeli Atıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin temel atma törenine katıldı. Yapılan temel atma törenine Bakan Tüfenkci’nin yanı sıra, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Miletvekili Mustafa Şahin, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Oda başkanları ve vatandaşlar katıldı.

 “30 MİLYARLIK BİR BÜTÇE AYIRDIK”

Engelli vatandaşlara birçok noktada destek verdiklerini anımsatan Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu: “Sadece 2018 bütçesi için engellilerin bakımı, eğitimi ve engelli girişimcilerin desteklenmesi için 14 milyar 18 milyonluk bir kaynak ayırdık. Ve toplamda da bütün sosyal politikalar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza toplamda 30 milyarlık bir bütçe ayırdık. Bunların büyük bir bölümü engelli ve dezavantajlı gurupların yaşama daha fazla sarılması, yarınlara daha fazla umutla bakması içindir.”

“MÜCADELEMİZ ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK”

Bakan Tüfenkci, mücadelelerinin zihindeki engelleri kaldırmak olduğunu vurgulayarak, “Önemli olan fiziki engelliler değil. Mücadelemiz zihinlerdeki engelleri de kaldırmak. Fiziki mekânlardaki engelleri kaldırırız, ama zihinlerdeki engelleri kaldırmakta maalesef zorlanıyoruz. Netice itibariyle biz engelsiz bir Türkiye oluşturma adına zihinlerdeki bu engelleri, pariyerleri yıkmış bir Türkiye oluşturma adına daha fazla demokrasinin daha fazla hürriyetin olduğu bir Türkiye oluşturma adına daha fazla hukukun olduğu bir Türkiye oluşturma adına bu engelleri yıkarak geldik.  2019’da sizlerin de desteğiyle geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde inşallah son engelleri de, bürokratik engelleri de kaldırarak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

“ASLA BÖYLE BİR ŞEY YOK”

Sadece Malatya ve Türkiye'deki mazlumlar için değil, kendilerine sığınan mazlum ve mağdurlara da kucak açtıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti: “Dezavantajlı guruplar üzerinden, engelli kardeşlerimiz üzerinden kirli propaganda yapıyorlar. Mazlum ve mağdurlar üzerinden kirli politikalar üretmeye çalışıyorlar. Biz sadece Türkiye’deki mazlumlar için, sadece Malatya’daki mağdurlar için değil komşumuzdaki bize sığınan mağdur ve mazlumlara da kucak açıyoruz. Birileri kirli propaganda yaparak Suriyeli kardeşlerimize diyorlar ki, ‘Suriyelilere harcanan paraları Türkiye’deki dezavantajlı guruplardan kesiyorlar’ asla ve asla böyle bir şey yok. Bunu bir hükümet üyesi olarak ifade ediyorum.”

“5 BİN TANE ENGELLİ İSTİHDAM EDECEĞİZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise AK Parti'nin iktidara gelmesiyle sosyal devletin vücut bulduğunu dile getirerek, “Engellilerimize, yaşlılarımıza, kadınlarımıza, çocuklarımıza ne kadar dezavantajlı gruplar varsa hepsine sahip çıktık. Sosyal devlet olmanın gereği buydu ve güçlenen ekonomimiz de birlikte sosyal devletin inşa etmek için sosyal politikaları hep birlikte uyguladık. Engelli kardeşlerimizin başta istihdam olmak üzere atmış olduğumuz adımlar engelsiz eğitim merkezlerinden engelsiz yaşam merkezi ne kadar devam etti.  İstihdam olarak, iktidara ilk geldiğimizde sadece rakam 5 bin 7 yüz 77' idi.  Şimdi ise özel sektör ile birlikte Tam 300 bine yükselmiş vaziyette.  300 engelli istihdam kotasını özel sektörde devletimiz, hükümetimiz de yerine getirerek en son geçen hafta sonu Başbakanımızın grupta yaptığı açıklama, engellilerimizin beklediği müjde oldu. İnşallah müjde ile birlikte 2018'de kademeli olarak 5 bin tane engelli daha istihdam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

“BÜYÜK BİR MESAFE ALINMIŞ”

Malatya Valisi Ali Kaban da engelliliğin çok güç bir süreç olduğunu aktararak şöyle konuştu: “Tabi bu engellilerle ilgili çalışmaların ilk başlaması, özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 1994-95’li yıllarda başlamıştı. Bunu da ilçe belediyeleri takip etmişti. O dönem böylesi bir çalışmaya rast gelmiştim. O günden bugüne gerçekten sosyal devlet olmak itibari ile oluşmuş olan bu birikim cidden büyük bir mesafenin alınmış olduğunu gösteriyor. Özellikle de bugün engelsiz yaşam kavramının oluşturulduğu zeminde bütün cepheleriyle gerek merkezi hükümet gerekse yerel yönetimlerle çok büyük bir gayret ve çaba sarf ediliyor.”

“ENGELLİLERİMİZİ HATIRLAR DURUMA GETİRDİK”

Sosyal devlet olma noktasında bütün gayreti gösterdiklerini anlatan AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de, “Biz daha önceki dönemlerde hangi ailede olursa olsun bir engelli yavrumuz varsa veya engelli olan bir aile fertlerinden birisi varsa annemiz, babamız onların toplum karşısında bile çıkarılmasından imtina ederdik.  Evde işte engelli bir yavrusu var, engelli bir yakını var vs demesinler diye. Yani biz bu konuda sosyal devlet olma noktasında elimizden gelen bütün gayreti gösterdik.  Hatırlanmayan engellilerimizi ne yaptık; hatırlar duruma getirdik” şeklinde konuştu.

“HİZMETLERİ YOĞUN BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYORUZ”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada şu açıklamalara yer verdi: “Büyükşehir olarak 2 bin 80 engellimize aktif olarak hizmetleri yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Kayıt içerisinde almış olduğumuz yazılı bir program yapıldı. Engellilerimizle ilgili çalışmalar ve hizmetleri buradan takip edebileceğiz. Engellilerimize hizmet edecek farklı alanların inşasına devam diyoruz. Şeyh Bayram Mahallemizde hizmete sunmuş olduğumuz alanda çok amaçlı sosyal tesisimizi engellerimizin kullanabileceği hale dönüştürerek, bir spor salonu açtık ve 157 engelli kardeşimiz buradan istifade ediyorlar. İhtiyaç sahiplerine akülü ve manuel olmak üzere araçların dağıtımını zaman zaman yapıyoruz. 132 akülü araçla, 280 manuel aracı yapılan çalışmalarla ihtiyaca göre dağıtımını gerçekleştirdik.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Engelsiz, Spor, ve, Yaşam, Merkezi’nin, Temeli, Atıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin Temeli Atıldı
Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nin Temeli Atıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı