Haber Detayı
06 Ekim 2018 - Cumartesi 16:51
 
Esenlik’ten İddialara Yanıt
Esenlik İmar İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Selahaddin Sami Üzmez, haklarında çıkan iddiaların asılsız olduğunu belirterek, "Esenlik isminin gündem oluşturma çabası ile siyasi çekişmelere alet edilmesi bizleri derinden üzmektedir” dedi.
Gündem Haberi
Esenlik’ten İddialara Yanıt

Son günlerde Esenlik Şirketi ile ilgili medyada yer alan iddiaları değerlendirmek amacıyla Şirket binasında basın açıklaması düzenlendi. Toplantıya Esenlik İmar İnşaat ve Ticaret Limited şirketi Genel Müdürü Selahaddin Sami ürkmez, Genel Müdür Yardımcıları Erhan Soylu, Kadir Çelik ve Basın mensupları katıldı.

“AÇIKLAMALAR BİZİ DERİNDEN ÜZDÜ”

Esenlik İmar İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Selahaddin Sami Üzmez iddialara cevap verdi. Üzmez açıklamasında; “ 1990 yılında kurulan ve sermayesinin yüzde yüzü Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Esenlik Şirketi, bu güne kadar yaptığı yatırımlar ve yarattığı katma değer ile Malatya ekonomisinin önemli aktörlerinden biri haline gelmiştir. 320 milyonu aşan cirosu, doğrudan 915 çalışanı ve dolaylı olarak sağladığı istihdam ile binlerce insanımızın ekmek kapısı olmuştur. Bu topraklardan kazandıklarını yine bu şehrin kalkınması ve refahı için yatırıma dönüştürmüştür. Ne yazık ki son günlerde bazı basılı ve görsel yayın organlarında yer alan ve şirketimizin itibarını zedelemeye yönelik açıklamalar bizleri derinden üzmüştür. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bu açıklama zaruri hale gelmiştir. Esenlik Şirketi başta marketçilik olmak üzere birçok alanda faaliyetlerini Türk Ticaret Kanunu’na tabi olarak sürdürmektedir. Marketçilik hizmetini 44 şubesiyle sürdüren Esenlik, bu alanda 200’ün üzerinde yerel tedarikçi firma ile işbirliği yapmakta ve ticari ilişkilerini devam ettirmektedir” dedi.

“ÖNEMLİ ÖLÇÜDE BOR ÖDEMESİ YAPILDI”

Şirketin faaliyetlerini değerlendiren Üzmez;“2018 yılı Haziran ayında şirketimizde gerçekleşen yönetim değişikliğinden sonra, ticari mal ihtiyacımızın yüzde 80’nin den fazlasını karşılayan 25 tedarikçi firma temsilcisiyle bir araya gelinmiş ve istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda esnafımızı finansal anlamda rahatlatabilmek için ticari firma temsilcilerine alacaklarının yeniden yapılandırılması ve talep eden firmalara alacaklarına karşılık şirketimizin sahip olduğu gayrimenkuller ve taşıtlardan alma önerisi sunulmuştur. Bu öneriye sıcak yaklaşan firmalara, şirketimizin genel kurulunda alınan yetki çerçevesinde; piyasa analizleri yapıldıktan ve ilgili kuruluşlardan görüş alındıktan sonra 3 dükkân, 9 daire ve çeşitli özelliklerde 27 taşıt alacaklarına karşılık satılmıştır. Böylelikle şirketimizin kasasından nakit çıkışı yapılmadan önemli ölçüde borç ödemesi gerçekleştirilmiş, şirketimiz finansal olarak rahatlatılmıştır” şeklinde konuştu.  

“YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ”

‘Şirketimizin itibarını zedeleyici ve iyi niyetten uzak bu tür açıklamaları yapanlar hakkında yasal yollara başvuracağız’ ifadelerinde buluna Üzmez; “Daha önceki dönemlerde de birçok kez şirket menfaatleri doğrultusunda gerçekleştirilen bu uygulama, sanki bugün ilk defa yapılıyormuş ve bu yolla birilerine menfaat sağlanıyormuş gibi bir algı oluşturmaya yönelik açıklamalar, Malatya halkının öz malı olan Esenlik’e zarar vermektedir.  Yıllardır halkımızın desteği ve güveniyle inşa edilmiş Esenlik markasını yaralamaya yönelik kasıtlı açıklamaların hiç kimseye fayda sağlamayacağı aşikârdır. Ayrıca şirketimizin itibarını zedeleyici ve iyi niyetten uzak bu tür açıklamaları yapanlar hakkında yasal yollara başvuracağımızın bilinmesini isteriz. Esenlik isminin gündem oluşturma çabası ile siyasi çekişmelere alet edilmesi bizleri derinden üzmektedir.  Dün olduğu gibi bundan sonra da kamu malının kutsal olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan şirketimizin ve Malatya’mızın geleceği için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğimizi tüm halkımızın bilmesini ister, saygılar sunarız” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Esenlik’ten, İddialara, Yanıt, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı