Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 12:48
 
Eski Hükümlü İşçilere Kadro Müjdesi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, kamuda ve belediyelerde çalışan eski hükümlülerle ilgili de çalışma yapıldığını ifade ederek, ‘Terör ve çocuk istismarına bulaşmamış eski hükümlü kardeşlerimizi de kadroya alacağız” müjdesini verdi.
Video Haber Haberi
Eski Hükümlü İşçilere Kadro Müjdesi

Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleşen törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Malatya Valisi Ali Kaban, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Genel Sekreter Ercan Turan, Hizmet iş sendikası Malatya şube başkanı Bünyamin Geleri, Belediye çalışanları ve taşeron işçiler katıldı.

“KADRO İÇİN TEŞEKKÜR”

İlk olarak konuşma yapan, Hizmet iş sendikası Malatya şube başkanı Bünyamin Geleri, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız zatıaliniz ve diğer bakanlarımıza işçi kardeşlerimize vermiş olduğunuz bu kadrodan dolayı, işçi arkadaşlarım adına hepinize teşekkür ediyorum. Burada size ayrıca kamuda çalışan işçilere verilen ilave tediye noktasında verilen 52 yevmi yenin, belediyemiz çalışan arkadaşlarımıza verilmesi için talepte bulunuyorum”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da, kadro için teşekkür ederek şunları kaydetti;  “Öncelikle kadronun hayırlı ve uğurlu olsun Allah utandırmasın. Birimimizin hangi noktasında olursanız olun Biz bir ekip olarak çalışıyoruz. Bizim için bütün arkadaşlarımız çok değerli ve çok kıymetlidir. Bugün Malatya’nın kalkınmasında gelişmesinde hepinizin emeği var. Bu ister temizlik işçisi olsun ister Genel Sekreterlik olsun Hangi birimde görev yaparsa yapsın, Malatya’nın gelişmesinde kalkınmasında büyük emekleriniz var. Emeklerinizin karşılığı olan kadroyu da başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere başbakanımıza çok değerli konuğumuz olan Sayın bakanımıza bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Rabbim utandırmasın kazasız belasız helal kazancın da çalışmak nasip etsin hizmet nasip etsin Allah hayırlı etsin” ifadelerinde bulundu.

“HANGİ SÖZÜ VERDİ İSE TUTTU”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Öznur Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hangi sözü verdi ise tuttuğunu belirterek şunları söyledi; “Çok beklediniz biliyorum Çok istediniz biliyorum ve AK Parti hükümetleri döneminde ne söz verildiyse binlerce kez şükürler olsun ki hepsini yerine getirildi. Bizim liderimizin adı Recep Tayyip Erdoğan hangi sözü verirse o sözü yerine getirir. Hani dedik ya onlar konuşur Ak Parti yapar. Onlar konuştu Recep Tayyip Erdoğan taşerona kadroyu Aslanlar gibi getirdi. Ben Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma ve Bakanlara başladığı günden itibaren öncesinde de dahil olmak üzere taşeronların bütün çalışanları derdi ile dertlenen çok kıymetli kardeşim Jülide bakanıma canı gönülden teşekkür ediyorum hayırlı olsun uğurlu olsun mübarek olsun diyorum. Saygılar sunuyorum Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“EN ZEVK ALDIĞIM İMZALARDAN BİRİYDİ”

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Taşerona kadro çalışmalarında attığı imzanın en zevk aldığı imza olduğunu dile getirerek şunları kaydetti; “Öncelikle kadromuz Hayırlı uğurlu olsun özellikle AK Parti hükümetleri olarak vermiş olduğumuz sözü tutmanın gururu içerisindeyiz. Bu noktada özellikle Cumhurbaşkanımız Başbakanımız hükümetimiz gerçekten büyük bir çaba sarf etti ve büyük oranda taşeronda görev yapar arkadaşlarımızın da kadroları verilmiş oldu hayırlı olsun. Hükümette bakanlar kurulunda bulunduğum süre içerisinde en zevk aldığı imzalardan birisi de bu taşerona kadro noktasındaki imzaydı” dedi.

“DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR KONUYDU”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise, taşerona kadronun devrim gibi bir çalışma olduğunu ifade etti ve şunları söyledi; “ kıymetli işçi kardeşlerim, çok kıymetli Malatyalı hemşirelerim sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Böyle bir kalabalıkla karşılaşacağımı beklemiyordum. O yüzden çok mutlu oldum. Helali hoş olsun diyorum hepinize. Yıllardır bekliyordunuz. Bunun içinde olan bile sıkıntılarını sorunları kaygılarınızı hepsini bilen bir kardeşinizdim. Rabbim nasip etti vesile olmak. Ama bu işin mimari Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Allah ondan razı olsun gerçekten işçilerimiz için inşallah bundan sonra çok daha iyi düzenlemeler ile hayata geçireceğiz.  Kadro konusu Devrim niteliğinde bir konuydu. Bu işi gölgelemek için hayata geçirdiğimiz ilk andan itibaren çok fazla bilgi kirliliği yaptılar. Ama bizim işçi kardeşlerimiz 15 yıldır samimiyetimizle ortaya koyduğumuz çalışmaları biliyorlar. Hiç de hiçbir zaman işçilerimizin çalışanlarımızın aleyhinde olacak bir oluşumun içerisinde olmayız. Bu konuyu yıllardır dile getirilen yıllardır Talep edilen temel bir konuydu. Bizim yapmış olmamızın şaşkınlığı içerisinde ne yapacaklarını şaşırdılar ve nasıl bu işi gölgeleriz diye büyük bir çaba içerisine girdiler ve bunu da başaramadılar” ifadelerinde bulundu.

“AYNI TİTİZLİĞİ SİZDEN DE BEKLİYORUM”

Bakan Sarıeroğlu, taşerona kadro için,“komisyonlarda ki yetkili arkadaşlarımız da sesleniyorum. Biz çok temiz bir iş yaptık biz çok önemli bir iş yaptık bu işi gölgeleyecek hiçbir girişim içerisinde olmayız” dedi ve konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “ Sizler için inşallah, 3 Nisan'a kadar süreçler devam ediyor. 3 Nisan'dan sonra emin olun bu konunun ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız. Hem gelir anlamında hem iş güvencesi anlamında sonrasında da yapacağımız düzenlemelerle özellikle belediyelerimiz şu anda şirket kurarak bu sürece gerçekleştiriyorlar. Bundan sonra o belediye şirketlerine girmek bu kadar kolay olmayacak. Bununla ilgili bir Bakanlar Kurulu kararı çıkaracağız.  Yine son dönemde sınav süreçlerini yaşıyoruz.  Biz bu işini titizlikle yürütülmesi için teyakkuz halinde olduk. Çalışma Bakanlığı Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak. Ama maalesef şimdi Bazı yerlerde duyuyoruz. Sınav komisyonlarında çok büyük Bize gelen şikayetleri olmadı ama bugün bazı Medya kuruluşlarında yer almış. Farklı sorular soruluyor diye ben buradan tekrardan bu komisyonlarda ki yetkili arkadaşlarımız da sesleniyorum. Biz çok temiz bir iş yaptık biz çok önemli bir iş yaptık bu işi gölgeleyecek hiçbir girişim içerisinde olmayız. Aynı titizliği sizlerden de bekliyoruz. Sınav komisyonlarında, sadece işiniz ile ilgili sorular sorulacak işiniz dışında hiçbir sorunun olmaması gerekiyor. Eğer sorulursa buradan ben taşerondaki kardeşlerime sesleniyorum itiraz etsinler. Biz onların yanındayız. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın da kesin talimatı var. Başbakanımızın da kesin talimatı var. Bizim ortaya koyduğumuz bir genelgemiz var. Çalışma usul ve esaslarımız var. Buna aykırı davrananlar ile ilgili gereği yapılacaktır Bunu buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

“HÜKÜMLÜ İŞÇİLER MÜJDE”

“Terör ve çocuk istismarına bulaşmamış, eski hükümlü kardeşlerimizi de kadroya alacağız” müjdesini veren Bakan Sarıeroğlu, “Birkaç konumuz var. Hükümlü kardeşlerimiz ile ilgili bunu da burada ilk kez açıklıyoruz. Bu konuyu değerlendirdik. İnşallah taşeron ile ilgili 2 Nisan’a kadar sürecimiz devam edecek. 2 Nisan'dan sonra terör İle bağlantılı olmamak kaydıyla, cinsel saldırı çocuk istismarı gibi suçları asla kabul etmeyeceğiz. Ama bunun dışında bugüne kadar çalışmış olan eski hükümlü kardeşlerimizin de, kadroya geçişi ile ilgili şu andaki belirsizliği gidereceğiz ve Onların da 3 Nisandan itibaren inşallah giriş yerini gerçekleştireceğiz. Bunu da buradan ifade ediyorum. Kadroda biz geçici işçi olarak değerlendiriyoruz. Doğum iznine ayrılan askere giden kardeşlerimizin yerine bakan geçici işçi kardeşlerimiz var. Biliyorsunuz bizim kadro ile ilgili temel kriterlerimiz en birisi 4 Aralık'ta fiilen çalışıyor olmak. Bazı kardeşlerimiz 4 Aralık'ta bu geçici Joker eleman olarak kendilerini tabir ediyorlar. Biz şöyle tabir etmiyoruz. Biz geçici eleman diyoruz ama sosyal medyada vesaire çok yazılıyor. Hizmet akitleri eğer fes edilmediyse, hizmet akitleri askıda ise 4 Aralık kriterine bakmayacağız. Bu kardeşlerimizin de kadroya geçişlerini gerçekleştireceğiz. Bunun yazılarını da ilgili kurumlara göndermiş durumdayız.”

 “TAŞERONA KADRO İLE EŞZAMANLI YAPACAĞIZ”

4 C de ki çalışanları 4/ B ye geçişini inşallah taşerona kadro ile eşzamanlı yapacaklarını belirten Bakan Sarıeroğlu,  “Daha da ileri bir şekilde hedeflediğimiz bazı düzenlemeler var. İnşallah bu konuda onun yanında bu süreçler de bu hayallere ulaşmak konusunda Bizler de emektarı olacağız, Emek vereceğiz ve çalışacağız. Başbakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Maliye bakanlığımızın çok büyük emeği var. Nabi Bakanıma da gönülden teşekkür ediyorum. İçişleri bakanlığımız özellikle belediyelerle ilgili süreçlerde mahalli idareler anlamında sürecin sahibidir.   Süleyman bakanıma kabinedeki tüm bakan arkadaşlarıma Genel Başkan yardımcılarımız da Grup başkanvekilleri bizde hep birlikte yaptık hepsine teşekkür ediyorum. Her konuyu tartıştık. İnce ince, ilmik ilmik işledik diyebiliriz. 4C’deki kardeşlerimiz 4/B’ye geçişini inşallah taşerona kadro ile eşzamanlı yapacağız.  Mart ayının sonuna kadar bu süreci de gerçekleştirmiş olacağız inşallah” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Eski, Hükümlü, İşçilere, Kadro, Müjdesi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı