Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 16:42
 
“Esnafın Sırtına Yüklenmiş”
Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, otobüslerde 65 yaş ve üzeri binişleri yeniden gündeme getirdi. İnce; “65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gemiye, uçağa, Trene binerken nasıl para veriyorsa otobüslere binerken de para ödemeliler. Ücretsiz binişler otobüsçü esnafının sırtına yüklenmiş” dedi.
Video Haber Haberi
“Esnafın Sırtına Yüklenmiş”

 Geçtiğimiz aylarda da sürekli Malatya ve ülke gündeminde yer alan 65 ve üzeri yaşlılarda otobüslerin ücretsiz olması konusuna şoför ve Halk Otobüsçüleri esnaflarından tepkiler gelmişti.  Hatta geçtiğimiz haftalarda Özel halk otobüsçüleri, ‘kazanamıyoruz diyerek’ araçlarını belediye yan tarafına çekip eylem yapmıştı. Ücretsiz taşımacılığı yeniden gündeme getiren Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, sorunun acilen çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

 

 

“DEVLETİN SORUMLULUĞUNDA OLMALI”

‘Ücretsiz taşımacılık devletin sorumluluğunda olmalı esnafın değil’ diyen İnce;“65 Yaş vatandaşlarımız bizim büyüklerimizdir. Ben o büyüklerimizin ellerinden öpüyorum. Gerçekten yaşlılarımıza hizmet etmek, onların yanlarında olmak görevimizdir. Bizlerde her zaman böyle genç kalmayacak, ileride bizlerde yaşlanacağız. Ancak ekonomik olarak mazotunu benim ve esnafımın karşıladığı bir taşımacılık sektöründe, 65 yaş vatandaşlarımızın, Polis, Asker, Jandarma yaklaşık 30-40 kalem ücretsiz taşımacılığın oluşturulduğu bir sistemin içerisinde, şoför esnafına ‘siz bunları ücretsiz taşıyacaksınız’ denmesi doğru değildir. Biz 65 yaş üzeri büyüklerimizi, annelerimizi, Babalarımızı ücretsiz taşıyacaksak, O zaman ben bu kanunu çıkartanlara şunu söylemek istiyorum; elektrik, su, ekmek, traşı da bedava etsinler, bütün imkânlardan bedava yararlansınlar. 65 yaş vatandaşımız fırına gittiğinde ekmek parası, Elektrik faturasını, su faturasının parasını ödüyor mu? Evet ödüyor. Gemiye, uçağa, trene parayı kullanıyor ama şoför esnafına geldiği zaman para vermeyeceksin. 65 yaş vatandaşlarımızı ücretsiz taşımak sosyal devletin gereğidir. Ancak bu devletin sorumluluğunda olmalıdır. Şoför esnafının sorumluluğunda olmaması gerekmektedir. Bizler ekonomik olarak kendimizi idare etmekte zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.

“ZARAR EDİYORUZ”

‘ Özel halk otobüsçülerin sürekli zarar ettiğini’ dile getiren İnce;  “Şu anda gerçekten halk otobüslerimiz zarar etmektedir. Yaşlı vatandaşlarımıza karşı şoför esnaflarımızda sevgi ve saygı bir karşılama oluşmuyor veya azalıyor. Çünkü zarar eden bir taşımacılıkta bu şoförlere de, hat sahibine de yansımaktadır. Devletimizi bu konuyu gündemine almalı ve özellikle 65 yaş ve üzeri vatandaşların yolculuklarını, belediye otobüslerinden yapması. Bunun özel halk otobüsçü esnafımızın sırtına vurulmaması gerekir. Devlet halk otobüslerimizi bu ücretsiz taşımacılık için halk otobüslerimize aylık bin TL yardım vermektedir. O bin TL’nin on katı taşımacılık yapmaktayız. Bize verdiği parayı biz devletimize verelim. Devletimiz 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın yol masrafları diyerek aylıklarında belirli bir artırıma gidilsin, vatandaşa kart verildin. Vatandaş ister o kartla otobüse, isterse minibüse binerek kullansın. Ücretsiz diyerek 20-30 defa binen vatandaşlarımız var.  Bu ücretsiz binişler bize büyük bir ekonomik kayıp getirmektedir. Ücretsiz taşımacılık yüzde 40 oranlarına varmaktadır. Ücretsiz taşımacılık noktasında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanını da bize yardım etmesi gerektiğini düşünmekteyim. Özellikle ücretsiz taşımacılığı kesinlikle belediyenin taşıması gerektiğini düşünüyorum. Bu konun da takipçisi olacağız. Ankara’da da çalışmalarımız federasyon bünyesinde devem etmektedir” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Esnafın, Sırtına, Yüklenmiş”,
Yorumlar
Haber Yazılımı