Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 10:00
 
Esnaflar Farklı Görüşte
Malatya’da Enflasyona Karşı Topyekûn mücadele veren beyaz eşya ve mobilya sektörü ile uğraşan esnaflardan bazıları, yılsonuna kadar yapılan KDV ve ÖTV indirimlerinin vatandaşı yeteri derecede cezbetmediğini belirtirken, bazı esnaflar ise indirimlerin olumlu sonuçlar doğuracağını görüşünde.
Video Haber Haberi
Esnaflar Farklı Görüşte

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV ve ÖTV indirimi açıklaması, piyasaları hareketlendirdi. Malatya’da Enflasyona karşı topyekûn mücadele veren beyaz eşya ve mobilya sektörü ile uğraşan esnaflar, yapılan indirimin vatandaşı cezbetmediğini belirtti. Bir kısım esnaf ise yapılan indirimlere olumlu bakıyor.

“İNDİRİM VATANDAŞA CAZİP GELMİYOR”

Beyaz eşya ve mobilya sektörü ile uğraşan esnaf Ekrem Taşten; “Enflasyonla mücadeleye tam destek vermek gerekiyor. Tek sıkıntısı kısmi olarak yapılması. Nasıl indirim yapılmış ve millete nasıl yansıyor belli değil. Toplumun Yüzde 6-7’lerle olacak bir iş değil bu. Bizler tabi ki mücadeleye desteğiz ama yeteri kadar destek olduğunu düşünmüyorum. Vatandaş, fiyatlar konusunda bilgi almak istiyor. 6,2’lik bir indirim yaşandı. Bin TL’lik bir üründe yaklaşık olarak 150 TL bir indirim oldu. Bu indirim bence millete cazip gelen bir indirim değil” ifadelerini kullandı.

 

 

“ÖTV İNDİRİMİ GELEN ZAMMI KAPATTI”

‘ÖTV indiriminin daha önce gelen zamları kapattığının’ altını çizen Başka bir esnaf Halil İbrahim Yetiş ise; “Enflasyonla mücadeleyi tabi ki destekliyoruz. Beyaz eşya işiyle uğraşıyoruz. Enflasyonla mücadele de yüzde 6.4’lük bir indirim olmuştu. Ek olarak bizde yüzde 5’lik indirimimiz var.  Yani normalde dört bin, beş bin olan bir ürün üç yüz lira kadar iniyor. Olumlu buluyorum. Güzel bir sonuç doğuracak inşallah. Aslında ÖTV indiriminden ziyade ÖTV gelmesine geldi fakat daha öncesinde zam olduğu için ÖTV’yi kapatmış oldu. Yani çok bir indirim yok. 6.4’lük bir indirim 150 Tl’lik falan bir indirim oluyor. Ama tabi müşterilerimiz daha önceden baktığı için bu konu hakkında “ÖTV indirimi geldi işte biz televizyon bakalım” dedikleri için gelip bakıyorlar fiyatlar aynı biz açıklamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“TOPYEKÛN SAVAŞ AÇTIK”

Bir başka esnaf Erdoğan Uçak ise; “Enflasyonla mücadeleye topyekûn destek veriyoruz. Firmanın yaptığı indirimler önemli derecede diyebiliriz. Şuanda sadece ihtiyacı olan alıyor ama gerek ÖTV, gerekse firmanın yaptığı indirimleri vatandaşları görüyor ve satışlara yavaş yavaş artış göstermeye başladı. Krizin etkilerini yok etmek amacı ile enflasyona topyekûn savaş açtık. Bu mücadele ülke geneline yayıldı. İnşallah kısa sürede ekonomide yaşanan sıkıntılar toparlamaya başlayacak. Zaten kurlarda da düşmeler görülüyor. Bu Piyasayı olumlu yönde etkileyecek diye düşünüyorum” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Esnaflar, Farklı, Görüşte,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Esnaflar Farklı Görüşte
Esnaflar Farklı Görüşte
Yorumlar
Haber Yazılımı