Haber Detayı
16 Ocak 2019 - Çarşamba 16:24
 
Etem Körükmez DSP’den Adaylığını Açıkladı
Eski CHP’li Etem Körükmez, Kuluncak Belediye Başkanlığı için Demokratik Sol Parti’den adaylığını açıkladı. Körükmez, neden aday olduğu, başkan seçildiği takdirde neler yapacağı hakkında kısa değerlendirmelerde bulundu. Körükmez, ayrıca bölgede yapılacak olan HES projesini de gündemine aldı.
Video Haber Haberi
Etem Körükmez DSP’den Adaylığını Açıkladı

Etem Körükmez, 31 Mart 2019 Yerel seçimlerde Demokratik Sol Parti’den Kuluncak Belediye Başkanlığı için adaylığını açıkladı. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya DSP Malatya İl Başkanı Haydar Levent ile Malatya ve ulusal alanda yayın yapan basın kuruluşu temsilcileri katıldı. Normalde siyaseti bıraktığını ifade eden Körükmez, bazı nedenlerden dolayı aday olduğunu ifade etti.

 “BİZİ GÖRMEZDEN GELDİLER”

İlk olarak bir değerlendirme yapan DSP İl Başkanı Haydar Levent, ‘31 Mart 2019’da yapılacak yerel ve mahalli seçimlerde ana muhalefet partisi olsun, iktidar partisi olsun DSP’yi görmemezlikten geldi’ diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Oysa biz eski bir partiyiz ve bugüne kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Genel Başkanımız ‘Toprak işleyenin, su kullananındır’ ve bizim 2 tane gücümüz var biri hak, biri halk ve bunlar olmadan siyaset yapamayız. Bugün ekonomik sıkıntılar var, işsizlik diz boyu, hukuk maalesef. Mahalli ve idari seçimlere bakıyorsunuz, hakka hizmet halka hizmettir dediğimizde söylemlerimiz bir değil. Eğitim seviyesi düşük, 216 tane üniversitemiz var ama bugün bir icraatımız yok, sanayimiz durma noktasına gelmiş, tarım bitmiş. O yüzden biz DSP’den varız diyoruz. Kuluncak’ı Etem Körükmez ağabeyimiz ile birlikte, donanımıyla, vizyonuyla, çalışmasıyla, ekibiyle alacağız”

“PARTİMDEN AYRILMAK ZORUNDA KALDIM”

CHP’nin Kuluncak adayı için tepki gösterdiğini bu tepkiden sonra CHP teşkilatı tarafından dışlandığını öne süren DSP Kuluncak ilçe Belediye Başkan Adayı Etem Körükmez;“Ben resmi olarak.  1994’te siyasete başladım. Geçmişte bazı derneklerde yöneticilik yaptım ama 1994’ten beri Türkiye siyasetinin içindeyiz. 1999 ve 2004 yıllarında Doğru Yol Partisi’nde belediye başkanlığı yaptım. O günden bu güne kadar nasıl onurlu bir siyaset yapılır, ben bunu takip ettim. Hiçbir zaman sıkıntı çekmeden, yüzümün kızaracağı bir iş yapmadan siyaset yaptım. Son olarak 2015 yılında Malatya’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6. Sıra listesinde milletvekili adayı oldum, Haziran ile Kasım seçimlerde. 2018 seçimlerinde CHP’nin aday adayıydım. Neden DSP diyeceksiniz. Ben siyaseti bırakmıştım. Tabi ki sorunlarımız çok fazla, Kuluncak’ta sıkıntılar vardı. Benim için siyasetçi şu camdaki tül perde kadar temiz olması, üstünde bir sineğin pisliği dahi görülmemesi gerekir. Ben 8 ay önce, Kuluncak’a yakışır bir adayın olması gerektiğini söyledim. Tabi Belediye Başkanı adayı, milletvekili adayı olarak benim CHP’ye emeğim geçmiştir. Atatürk’ün partisinde görev yapıyorum. Burada onurla, o partiyi temsil etmem gerekir. O partiyi temsil edecek insanların da gerçekten çok temiz ve kendine leke getirmeyen insanlar olması gerekir. Bu adayı göstermeyin bu aday bize yakışmaz dedikçe bunlar kastı varmış gibi çıktılar, uzun yıllar Almanya’da eroin kaçakçılığından hapis yatmış bir kişiyi aday gösterdiler. Ben burada rahatsızlığımı dile getirdim, buna karşı çıktığım için, rahatsız oldular. Ben de partimden istemeyerek de olsa ayrılmak zorunda kaldım” dedi.  

 “EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETECEĞİM İDDİALIYIM”

Kuluncak’ da seçimi kazanacağını ifade eden Körükmez; “CHP Atatürk’ün partisi Ecevit de CHP’nin devamı olan bir partide, ben DSP’de Kuluncak’ın onurunu kurtarmak için belediye başkanlığına adaylığımı koydum. Kısmet olursa orayı en iyi şekilde orayı temsil edeceğim ve seçimi de kazanacağım. Bunlara iddialıyım. Benim buradaki çabam sadece CHP’de veya başka partiden belediye başkanı olma meselesi değildir. Kuluncak’ta 5 tane Alevi köyü var. Gidin bakın buralara hizmet gitmiş mi? Ayrım yapılmıştır. İnsan onurunu zedeleyecek, ayrım yapacak insanlara karşı ben orada adayım. Yanlış anlamayın ben Sünni kökenli biriyim ama bu insanlarında en azında temsilde adalet hakkı var mıdır? Bunu görmek gerekir” diye konuştu.

“HES PROJESİNİ İPTAL ETTİRMEK İÇİN UĞRAŞACAĞIM”

Bölgeye yapılmak istenen HES projesinin bölgenin sonu olacağını ifade eden Körükmez, Başkan seçildiği takdirde projenin iptali için çaba sarf edeceğini dile getirerek şunları söyledi;“Bu bölgede istenmeyen bir proje var, HES projesi. Burası bizim Ata, Baba yurdumuz. Dünya Kayısının yaklaşık yüzde 85’ini üreten Malatya’nın yaklaşık olarak bin 500 ton kayısı üreten bir bölgesine yapılmak istenen bir proje var. CHP eski il disiplin kurulu Başkanı Tayyar Büyük ile birlikte 3 yıl önce bir dava açtık. Bununla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldık. Daha sonra ÇED raporu çıktı. Bu raporda, Irmak yatağına 8 ay su bırakmamak suretiyle bir rapor hazırlandı. Çok büyük bir sıkıntı yaşayacağız. Bu ırmakta, saniyede 8 metre küp su akmaktadır. Bu ırmağa 8 tane kanalizasyon akıyor. Bu su kurutulduğunda oradaki birikintiler bu insanları sağlık yönünde nasıl etkileyecek bunları tahmin edemiyoruz. Bunu mevcut görev yapan belediye başkan ile paylaştık. Ondan bu konuda bakanlığa gidip öncülük etmesini, Bakan Veysel Eroğlu ile konuşalım dedik. Kendisi de, ‘Beni bu işlere sokmayın, hükümetin tasarrufuna ben müdahale etmeyeceğim’ dedi. Belediye Başkanı olduğum zaman bu projenin iptali için elimden geleni yapacağım. 2 bin 500 dönüm sulanabilir bu araziyi kurtarmak için çaba sarf edeceğim. Burada yapılmak istenen elektrik üretimi 3 tane rüzgârgülü ile veya 80 dekarlık bir güneş enerji paneliyle üretilecek elektriğe eş değerdir. Bunlarla da orada rahatlıkla bir üretim yapılabilir. Bölge buna müsait bir durumda” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Etem, Körükmez, DSP’den, Adaylığını, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı