Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 15:35
 
Fahri Hemşerilik Yerinde Bir Karar
AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca; " Önümüzdeki dönmede Malatya'ya yapılacak yatırımlar konusunda, ciddi gayret ve destekleri olduğunu bildiğimiz ve inandığımız fahri hemşerimizin, bir beratla tasnif edilmesi bence yerinde bir karar" dedi.
Gündem Haberi
Fahri Hemşerilik Yerinde Bir Karar

 AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, basın mensuplarının gündeme dair sorularına yanıt verdi.

 "TEZAT BİR DURUM YOK"

Büyükşehir Belediyesi Ethem Sancak'a bir fahri hemşerilik beratı verdi.ardından AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci bir açıklama yaptı. Malatyalılık verilirken dikkat edilmesi gerekiyor diye bir cümle kullandı. Siz il başkanı olarak bu açıklamaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Ayrıca Ethem Sancak'ın fahri hemşeriliğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusunu cevaplayan Koca; "Öncelikle soruda bir tezatlık varmış gibi algılanıyor. Bir tezat söz konusu değil, vurgulanmak istenen, fahri hemşerilik beratı verilirken dikkat edilmesi gerektiği. Dikkat edilerek, bu tercihlerde bulunulması. Sayın bakanımızın belirtmek istediği husus  o. Ethem Sancak gibi Türkiye'nin ekonomisine, sanayisine ciddi katkılar vermiş.  Önümüzdeki dönmede Malatya'ya yapılacak yatırımlar konusunda, ciddi gayret ve destekleri olduğunu bildiğimiz ve inandığımız fahri hemşerimizin, bir beratla tasnif edilmesi bence yerinde bir karar. Sayın bakanımızın dikkat çektiği hususları bende ifade etmek isterim; Fahri hemşerilik beratı sembolikte olsa, sonuçta Malatyalıların tamamını ilgilendiren bir husus olduğu için, Malatya'ya, Malatyalılara maddi manevi katkısı olabilecek insanlara titizlikle verilmesi gerektiği kanaatindeyim"

KONGRE SÜRECİNİ DEĞERLENDİRMESİ

Koca kongre sürecine ilişkin soruya ise; "Kongre sürecimiz Ekim ayı itibariyle başladı. Delege seçimlerinde oy kullanacak üyelerimizin tespiti, nihayetinde o üyelerimizin katılımıyla delege seçimlerimiz gerçekleştirildi. Biz Büyükşehirler olarak beldelerimiz olmadığı için belde kongreleri gerçekleştirmeyeceğiz, direkt ilçe kongreleriyle kongre sürecine devam edeceğiz. Ama beldeleri olan illerimiz, belde kongrelerini gerçekleştirdiler. Bizler de nasip olursa 29 Şubat tarihi itibariyle Yazıhan ilçemizde ilk kongremizi gerçekleştirerek, ilçe kongreleri sürecimizi başlatmış olacağız. Kongre süreci bu dönem geniş bir zaman dilimine yayıldı. Şubat sonu temmuz sonu arasında ilçe kongrelerimizi gerçekleştirebileceğiz. Bu konuda istişarelerimizi yaparak ilçelerimizle ilişkin bir kongre takvimi belirledik. Ama bu takvim henüz kesinleşmiş değil. Genel Merkezimiz bunu onayladığında bu takvim çerçevesinde kongrelerimizi gerçekleştireceğiz.

İlk kongrelerimiz ise Genel Merkezimizin belirleyeceği takvim çerçevesinde gerçekleşecek. Tabi ki illerinde görüşleri alınarak bir takvim belirlenecek.  O takvimde ağustos sonu-kasım sonu olacak. Yani Malatya il kongresi ağustos sonun dan itibaren kasım sonuna kadar herhangi bir tarihte gerçekleşebilir. Şu anda İl Başkanlığına aday olmam, aday olmam gibi bir şey söz konusu değil. Sizler de biliyorsunuz ki, biz daha önce İl Başkanlığı da yaptık, nasip oldu bir dönem milletvekilliği de yaptık. Klasik bir ifadeyle bize hangi görev verilirse biz o görevi partimizin çatısı altında, Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde o görevi yapmaya her zaman hazır olduk. Bizim için görevin unvanı, adı, etiketi hiç önemli değil. Biz kuruluşunda İl Yönetim Üyesi olarak yer aldığımız bu partide, İl Teşkilatı anlamında yapabileceğimiz görevlerin tamamını yaptık. Nasip oldu tekrar İl Başkanlığı görevini yürütüyoruz. Şu anda görevimizin başındayız. Genel Başkanımız, Genel Merkezimiz nasıl uygun görürlerse biz o şekilde hareket edeceğiz.  ‘Görev adamıyız’ derken,  ‘bize verilen her görevi yaparız’ derken, bizim gönlümüzde bir aslan yatıyor değil, bunu ifade etmeye çalıştım. Biz aslanları zamanın da yatırdık, sonra da azat ettik. Bundan sonra da hangi görev olursa olsun, partimizin çatısı altında yapmaya hazırız. Bizim görev anlamında gönlümüzde yatan bir şey yok." Yanıtını verdi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Fahri, Hemşerilik, Yerinde, Bir, Karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı