Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 11:06
 
“Faiz Oranları Düşerse Satışlar Artar”
Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİM-DER) Başkanı Mustafa Duyar, Malatya’da ki konut satışları, Malatya’nın kentsel ve konutsal anlamda gelişimleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Duyar, faiz oranlarının yüksekliğine dikkat çekerek, “Banka Faiz oranları düşerse, konut satışlarında yükselmeler artar” dedi.
Video Haber Haberi
“Faiz Oranları Düşerse Satışlar Artar”

MİM-DER Başkanı Mustafa Duyar, Gazetemiz Malatya Söz’e inşaat sektöründeki sıkıntılar ve sorunlar hakkında bilgiler verdi. Duyar, sektörün malzeme fiyatlarının ve faiz oranların yüksek olmasından dolayı etkilendiğini söyledi.

İnşaat sektöründe son durum nedir? Sorusuna yanıt veren Duyar şunları söyledi; “İnşaat sektöründe özellikle 5-6 aydır sıkıntılı bir süreç var. Tabi sektörün etkenleri olan, malzeme fiyatlarının, işçiliklerin artışı, birde banka faiz oranlarının yüksek olması satışlarda büyük bir kayba neden oluyor. Bu nedenle inşaatlarda müteahhit arkadaşlar, yan etkende iş yapan firmalarda iş yapamıyorlar. İnşallah ileriki aylarda faiz oranlarında düşme olursa inşaat sektörünün önünün açılacağı ve ileriki günlerde güzel bir satış olacağına inanıyoruz. Bazı sektörlerde fiyatlarda ufakta olsa bir gevşeme oldu ama bazı ana kalemlerde kullandığımız malzemelerde bir gerileme olmadı. Kurun gerilemesi ile fiyatların azalması değilde iskontolar oluşabilecek. Firmalar adına”

“KONUT SAYISINDA 2 BİN AZALMA VAR”

2018 yılının son çeyreğini değerlendiren Duyar;“Türkiye’de birçok Büyükşehir dolaştım. Malatya inşaat sektörü ve gelişimi açısından güzel bir konuma sahip. Müteahhit firmalarımız da yaptığı yapılar ile ilgili öne çıkmaya çalışıyor. Dış cephe ve dış görünüm olsun elinden geleni yapıyorlar. Malatya’da inşaat sektörünü ve kentsel dönüşümünü de iyi görüyorum. Faiz oranlarının yüksek olması konut satışlarını etkiledi. Eğer faiz oranları düşerse daire fiyatları yok satar diye düşüyorum. Satışlar şuan yüzde 60 civarında düştü. 2017 yılına ve 2018 yılının son çeyreğine baktığımızda 2017’de 12 bine yakın bir daire satışı olmuş, 2018’de 10 bin daire satılmış. 2 bin daire bir satış kaybı yaşanmış. Kurların yükselmesinden dolayı, son çeyrekte satışlarda biraz sıkıntı oldu. Fiyatların, arsa paylarının yükselmesinden dolayı satışlarda biraz düşmeler oldu” dedi.  

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Faiz, Oranları, Düşerse, Satışlar, Artar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı