Haber Detayı
10 Kasım 2017 - Cuma 14:54
 
Festivalde Yıldızlar Geçidi
Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali “Kırmızı Halı” geçişi ile başladı. Festivalde Güney Koreli Kim DongHo'ya "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" oyuncu Halil Ergün, şarkıcı Belkıs Özener ve yönetmenler Mesut Uçakan ve NacerKhemir'e ise onur ödülü verildi.
Gündem Haberi
Festivalde Yıldızlar Geçidi

Sunuculuğunu oyuncu Serhat Kılıç’ın yaptığı bu yıl 7’ncisi düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali Kırmızı Halı geçişi ile başladı. Yeni Nikah Sarayında gerçekleşen festival açılışında konuklar kırmızı halıdan geçerek salona girdi. Sinema dünyasından birçok ünlü ismin yanı sıra festivale, Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile çok sayıda davetli katıldı.

Birçok ünlü ismin katıldığı açılış gecesinde Türk sinemasına büyük emekler veren isimlere onur ödülü verildi. Törende, yıl içerisinde hayatını kaybeden sanatçıların fotoğrafları ekrana yansıtıldı. Hayatını kaybeden oyuncuların fotoğraflarının perdeye yansıdığı anlarda, duygusal dakikalar yaşandı.

Festival Onursal Başkanı ve  Malatya Valisi  Ali Kaban, yaptığı konuşmada, “Bu yıl 7'incisi gerçekleştirilen film festivalinin daha genç bir festival olduğunu belirterek, etkinliğin bugünlere gelmesinde emeği bulunanları saygıyla anıyorum. İnsan eğer kendini ifade etme biçimi olarak kültürü üretiyorsa görsel sanatlar kültürü üretmenin en mükemmel yolu olarak günümüzde ve bundan sonrasında kaçınılamazdır” dedi.

“SANATÇIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Öznur Çalık da “Biz siyasiler kültür evleri sanat evleri inşa edebilir ancak bunun içine ruhu siz sinemacılar katıyorsunuz. Kültürümüze, sanatçımıza sahip çıkacağız, etnik, kimlik ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlarımıza, coğrafyamıza, vatanımıza, bayrağımıza, ezanımıza sahip çıkacağız ve inşallah siz sanatçı dostlarımızla bütün dünyaya  Türkiye'nin birliği ve beraberliği için yürüdüğümüzü göstereceğiz. Milli olmak, yerli olmak vatanına, devletine, bayrağına, sanatına, sanatçısına, sahip çıkmakla olur. 

“YETİŞTİRDİĞİ ÇOK SAYIDA DEĞER VAR”

Malatya’nın medeniyetler kenti olduğunu belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise şu açıklamayı yaptı: “Malatya’ya ilk defa gelen çok sayıda değerli misafirimiz var.  Malatya medeniyetler kentidir. Tarihi 9 bin yıl öncesine dayanmaktadır ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yetiştirdiği çok sayıda değerleri de var.  Malatya Uluslararası Film Festivali kentimiz için gelecek vaat eden önemli bir etkinlik. İlerleyen süreçte festivalimizin iddialı festivaller arasına gireceğinden de hiçbir şüphemiz yok.

Festivalin hedeflerini dört madde halinde sıralayan Film Festivali Direktörü Suat Köçer,”Bu bağlamda yerliliğe yaslanan, bu duyarlılıktaki yapımlara destek veren, ulusal sinemanın güçlenmesine katkıda bulunan ve Türk sinemasının dünya ölçeğinde evrensel yapımlara imza atmasında öncü rol alan bir festival olmayı amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı.

“TÜRK DEVLETİ VE HALKINA MİNNET DUYMAKTAYIM”

Busan Uluslararası Film Festivali ortak kurucusu ve Başkanı Güney Koreli Kim Dong-Ho'ya  ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verildi. Ho, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada,  "Ödüle layık görüldüğüm için gurur duyuyorum. Ayrıca bu yıl  Türkiye ve  Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 60. yıl dönümü olması bu ödülü daha anlamlı kılmakta ve beni derinden etkilemektedir. 60 yıl önce  Kore Savaşında yardım eden Türk devleti ve halkına daima minnet duymaktayım. Bu yüzden  Kore halkı ile Türk halkı arasında kardeşlikten de öte bir hususiyet bulunmaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından oyuncu  Halil Ergün, şarkıcı Belkıs Özener ve yönetmenler  Mesut Uçakan ve Nacer Khemir'e "Kristal Kayısı-Onur Ödülü" verildi.

Ödülünü alan sinema oyuncusu Halil Ergün, "Bir ömrü seçtiğiniz ve sevdiğiniz uğraşta geçirmek ve o meslekte belirli izler bırakmak ve yıllar geçtikçe ömrünüzün sonuna kadar hatırlanmak ve ödüllendirilmek daha ne olsun. Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KAPI ARALANMASI DİYE BAKIYORUM”

Ödülünü Azerbaycan’ın dünyaca ünlü yönetmenlerinden Elçin Musaoğlu’nun elinden alan yönetmen Mesut Uçakan, Malatya'nın Anadolu ruhunu çok iyi yansıtan bir şehir olduğunu vurgulayarak“Çok sıkıntılar çektik, çok acılar yaşadık, çok ötelendik, horlandık ama şimdi gün geldi, uluslararası bir festivalde onur ödülü takdim edildi. Demek ki onurlu şeyler yapmışız, onu takdir eden bir halk var. Burada bana ödül verilmesini ciddi manada Türk sineması adına hakikaten önemli bir kapı aralaması olarak bakıyorum” şeklinde açıklama yaptı.

“KALPLERİ BİRBİRİNE YAKLAŞTIRIYOR”

Ödülünü Hülya Uçansu’nun elinden alan Tunuslu yönetmen NacerKhemir ise şunları söyledi: “ 17 yıl önce İstanbul'da bir arkadaş 'senin filmlerinin neye yaradığını sana göstereceğim' dedi. Bir okula götürdüler beni o okulda Arapça öğretiliyordu ve benim filmim gösterimdeydi. Arapça öğretiminde kullanılıyordu. Gördüm ki Fransa'da, İspanya'da her yerde filmim Arapça öğretimi için kullanılmaktaydı. Arapça öğretilmesi için ben film yapmamıştım, filmi yaptığımızda ne işe yarayacağını bilemiyoruz. Ama film bittikten sonra anlıyoruz ki filmimiz kalpleri birbirine yaklaştırıyor.”

Onur ödülünü alan Belkıs Özener de “Böyle bir ödül almaktan dolayı onur duyuyorum. Festival komitesine teşekkür ederim” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Festivalde, Yıldızlar, Geçidi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Festivalde Yıldızlar Geçidi
Festivalde Yıldızlar Geçidi
Festivalde Yıldızlar Geçidi
Festivalde Yıldızlar Geçidi
Yorumlar
Haber Yazılımı