Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 18:26
 
Fetö Davasında Tahliye
Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) Malatya’daki darbe girişimi ile ilgili olarak dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti´nin de bulunduğu davanın 8’inci duruşması sona erdi. Duruşmada 1 tuğgeneral, 1 teğmen ve 1 astsubay tahliye edildi. Duruşmaya 28 Şubat’ta devam edilecek.
Asayiş Haberi
Fetö Davasında Tahliye

Fetullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ)  Malatya’daki darbe girişimi ile ilgili olarak dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti´nin de bulunduğu 6’sı general olmak üzere 27’si tutuklu 76 sanığın yargılandığı davanın 8’inci duruşma dün de sanık ve avukatların ifadesi ile devam etti. Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Yakınca Spor Salonu’nda görülen darbe girişimi davasının 8. duruşmada 12 tutuklu sanık, geniş güvenlik önlemi altında elleri kelepçeli olarak cezaevi araçlarıyla getirildi. Diğer tutuklu sanıklar ise bulundukları cezaevlerinden duruşmaya SEGBİS üzerinden duruşmaya katıldı.

Mahkeme Başkanı İzzettin Duman, tutuklu sanıklar 2. Ordu Eski Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ersin Yıldırım, 2. Ordu eski komutanı Adem Huduti’nin yakın koruma astsubay Fatih Gürcan ile Kara Havacılık Alay Komutanlığında görev yapan eski kara pilotu Teğmen Mustafa Sinan Soybaş’ın tahliyelerine karar verdi. Mahkeme heyeti, aralarında Orgeneral Adem Huduti ile birlikte 5’i general olmak üzere toplam 24 sanığın ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.  

 “EMRİ ÜST KOMUTANIMIZDAN ALDIM”

Darbe girişimi gecesi kaldırılmak istenen 4 adet F-4 uçağı ile ilgili emri kim verdiği konusunda Tuğgeneral ile Albay bir birlerini suçladı.

Darbe girişimi günü 4 adet F-4 uçağının kaldırılması talimatının kim tarafından verildiği ile ilgili olarak 7. Ana Jet Üs Komutanlığı Harekât Merkezi eski Komutanı Albay Tayfun Tuna, “Emri üst komutanımızdan aldım. Üs komutanımız Emin Ayık, 4 adet F-4 uçağının silahsız hazırlanacağını bana söyledi. Ben Eskişehir’den Birleştirilmiş Hava Hareket Merkezi’den (BHHM) emir almadım. Üs komutanımızın vermiş olduğu emri 171. Filo Komutanı Binbaşı Metin Çivilibal’a aktardım. Darbeye karşı görev yapacağımızı sanıyorduk.  Akıncı Üssü’nden aranmadım. Sadece sabaha karşı saat 6.40’da Akıncılar Üssü’nden ismini bilmediğim bir kişi arayıp, kargo uçaklarının kaldırılmasını söyledi, kabul etmedim” iddiasında bulundu.

“BEN EMİR VERMEDİM”

Dönemin 7. Ana Jet Üs eski Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık’a SEGBİS üzerinden, 4 uçağının hazırlanması ile ilgili olarak emir verdiniz mi, vermediniz mi? sorusuna,  “Ben Tayfun Tuna’ya öyle bir emir vermedim. Ben o saatte hava üssüne inmekte olan nakliye uçaklarının indirilişi ile alakadar oluyordum” dedi.

Mahkeme Başkanı İzzetin Duman, “İkinizden biri doğruyu söylemiyor” şeklinde tepki gösterdi.

Ara kararların açıklanmasının ardından mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 28 Şubat 2018 tarihine erteledi. Son tahliyeler ile birlikte davada tutuklu sayısı 24’e düştü.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fetö, Davasında, Tahliye,
Yorumlar
Haber Yazılımı