Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 17:49
 
“Firmalar Batma Noktasında”
Türkiye Matbaacılar Federasyonu yönetim Kurulu Üyesi olan ve Malatya’da da matbaacılık yapan CHP Malatya eski meclis üyesi olan Vahap Altınok, artan kâğıt fiyatları nedeniyle kâğıt işi ile uğraşan sektörlerin ‘batma noktasına geldiğini’ ifade etti.
Gündem Haberi
“Firmalar Batma Noktasında”

Ankara’da Matbaacılar Federasyonunun toplantısına katılan ve toplantı sonrasında toplantının gündemini değerlendiren Türkiye Matbaacılar Federasyonu yönetim Kurulu Üyesi Vahap Altınok, Kâğıtla uğraşan sektörlerin ciddi anlamda sıkıntılarının olduğunu dile getirdi.                            

“DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİK”

Bugünkü basın toplantımızın gerekçesi, son günlerde döviz kurlarında yaşanan değişimler, kullanılan ürünlerin tamamına yakınının ithal olması nedeniyle matbaacılık, yayıncılık ve gazetecilik sektöründe yaşanan büyük sıkıntılardır. Özellikle meslektaşlarımız kâğıt tedarik etmekte ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Kâğıt; düşüncelerin, imgelerin ölümsüzleştirilmesine vesile olmuş bir araçtır. Gönderilen mektuplar, resimler, ticarette kullandığımız fişler, faturalar, sevk irsaliyeleri, yazıp çizdiğimiz, karalama yaptığımız not kâğıtları, çocuklarımızın zevkle kapladığı ders defterleri, az da olsa okuduğumuz roman, şiir, hikâye gibi kitaplar, devletimizin öğrencilere bedava dağıttığı ders kitapları, gazeteler ve dergilerin hammaddesi hep kâğıttır. Bunlarda kullanılan kâğıt ve kartonların yüzde 90’ına yakınını yurt dışından ithal ediyoruz. Yani kısacası dışa bağımlıyız. Nedeni ise yıllar önce kapatılan kâğıt fabrikalarıdır.

“KAPATILAN FABRİKALAR ÖNEM ARZ EDİYORDU”

SEKA Kâğıt fabrikaları, aslında hepimiz için önem arz eden, ancak yıllar önce teknolojisi eski, çok fazla insan çalışıyor, karlılığı yok diye kapatılan Türkiye’nin en önemli kâğıt fabrikaları idi. İzmit SEKA Fabrikası 140 bin Ton/ Yıl, Balıkesir SAKA Fabrikası 100 bin Ton/Yıl, Giresun Aksu Fabrikası 82 bin 500 Ton/Yıl, Dalaman SEKA Fabrikası, 200 Ton/Gün Kâğıt, 130 Ton/Gün Karton, 120 Ton/Gün Kuşe, Afyon Çay Selüloz Fabrikası 39 bin Ton/Yıl Saman ve kamıştan Selüloz, Çaycuma SEKA Kraft Fabrikası 100 bin Ton/Yıl Kraft. Kapasitelerini bilemediğimiz Mersin Taşucu Fabrikası, Kastamonu Seka Fabrikası, Bolu SEKA Fabrikası. Bu fabrikaların tamamı satıldı ve kapatıldı. Biz bu saatten sonra geriye dönük tartışmalara girmek istemiyoruz. Geçmiş geride kaldı. Bundan sonra önümüze bakmak istiyoruz.

Bugün ülkemizde 1. Hamur kâğıt üreten beş tane fabrikamız var. Bunların yıllık kapasite toplamları 250 bin ton / yıl civarında; oysa ülkemizde yaklaşık 650 bin ton 1. Hamur kâğıt kullanılmakta,  geri kalan 400bin ton kâğıt ithal edilmektedir. Bu fabrikalarımızın kapasitelerini artırmalarını, yeni birimler oluşturmalarını ve diğer kâğıt ürünlerini üretmeleri için AR-GE çalışmaları yapmalarını talep ediyoruz. Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu yerli üretimden geçer. Bu aynı zamanda cari açığın azalmasına ve daha çok insanımızın istihdam edilmesine olanak sağlar. Tek çıkış yolumuzun bu olduğunu düşünüyoruz. Çin’de hava kirliliği yapan kömürle çalışan fabrikaların kapanması, Çin’in üretici konumundan ithalatçı duruma geçmesi kâğıt piyasasında dengeleri alt üst etti. Yılbaşında tonu 450 dolar olan gazete kâğıdı 800 dolar civarına yükseldi. Bu fiyat artışı gazetecileri ve yayıncıları etkiledi.

“YENİ FABRİKALAR KURULSUN”

Yeni kâğıt fabrikaları kurulmasını istiyoruz; devlet kuramıyorsa, bizlere arazi versin, teşvik versin, destek versin, yol göstersin; tüm matbaacılar, yayıncılar, gazeteciler, kâğıt tedarikçileri hep birlikte fabrika kuralım ve işletelim. Milli Eğitim Bakanlığınca Temmuz ayında ihaleleri yapılan ders kitapları, basımı ve ders kitapları satın alınması işlerine ait ihale alan matbaacılar ve yayınevleri sözleşmeleri yaptıkları tarihte dolar kuru 4,55 TL civarında idi, bugün 6,60 TL civarında seyretmekte 70 bin ton kâğıt kullanıldığı bilinmekte olan kitaplarda, sadece kurdan ötürü 110 milyon TL fiyat farkı oluşmuştur. Bu kur farkı sektörümüzde yıkıma yol açacağını, birçok firmayı batma noktasına getireceğini belirtmek isteriz.

 “GERİ DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ”

Ülkemizde kullanılan kâğıdın ancak yüzde 30’u geri dönüşümde kullanılmakta. Bunun daha çok arttırılması için tüm ülke olarak bir (Geri Dönüşüm Seferberliği) çalışmasını başlatmalıyız. Burada da en büyük görev başta gazetelere, sivil toplum kuruluşlarına ve belediyelere düşmektedir. Geri dönüşümün yüzde 60-70’lere çıkarılması için çalışmalar yapmalıyız; bu sayede cari açığın ve işsizliğin birazda olsa düşeceğini de söyleyebiliriz. Kâğıt tedarikçileri ve malzeme tedarikçileri döviz kurlarındaki yükseklikten dolayı kâğıt ve malzeme satışlarında temkinli davranmaya başladılar. Sattıkları ürünü yerine koyamayacakları düşüncesi ile vadeli kâğıt satmayı durdurdular; bazı meslektaşlarımız günlük kur üzerinden peşin parayla bile kâğıt temin etmekte zorlanıyorlar.   Bankaların ticari kredi faizlerinin aşırı yüksek olmasından dolayı meslektaşlarımızın yüksek faizli krediler kullanması mümkün görünmemektedir. Nakit para sıkıntısında olan sektörümüz, peşin para ile iş yapmakta zorlanmaktadırlar.  Sektörümüzde birçok işletme kapanma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Firmalar, Batma, Noktasında”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı