Haber Detayı
25 Mayıs 2019 - Cumartesi 10:34
 
Fiyat Artışları Sektörü Etkiledi
İnşaat ve boya malzemeleri satan esnaf, yükselen inşaat malzemeleri fiyatlarlından dolayı iş yapamazken, yüksek fiyatlardan dolayı da vatandaşlar boya almaya yanaşmamaktalar. Her yıl İşlerin daha da geriye gittiğini dile getiren esnaf, ayakta kalma mücadelesi veriyor.
Ekonomi Haberi
Fiyat Artışları Sektörü Etkiledi

Geçen yıl ile birlikte artan inşaat ve boya malzeme fiyatları, özellikle boya satışı ve boyacılık işi ile uğraşan ustaları olumsuz yönde etkiledi. Ramazan Bayramı için evini boyatmak isteyen vatandaş boya fiyatlarını sorunca ya boya almaktan vazgeçiyor, ya ucuz ürüne yöneliyor, yada alıp kendisi evi boyayıp, ustaya para vermeme hesabı yapıyor.

 “SİNEK AVLIYORUZ”

Geçen yıllara göre işlerin düştüğünü dile getiren ve Eski Halep Caddesi üzerinde inşaat malzemeleri satıcılığı yapan Mehmet Söylemez; ““İnşaat ve boya malzemelerinde geçen yıla göre yüzde 40 civarında bir artış yaşandı. Yaşanan bu artış işlerimizi doğrudan etkiledi. Bundan 10 yıl öncesine gidecek olursak iş yetiştiremiyorduk. Müşteriler malzeme almak için sıraya giriyordu. Her geçen yıl bu sayı giderek azaldı ve artık iş yapamaz duruma geldik. Yaz ayları inşaat malzeme satışı yapan esnafın sezonu, kış aylarında işimiz zaten olmuyor ama artık sezonda bile sinek avlıyoruz diyebilirim. İşlerin bir hayli azaldığını ifade eden Söylemez;“Dükkânım kendi yerim. Benim işyerimin kira sorunu yok. Ama bazı meslektaşlarımın yeri kira. İnanın kiralarını çıkartmakta zorluk çekiyorlar. Birde sadece kira ile de bitmiyor bunun maliyesi, elektrik gibi birçok gideri var. Kazançları giderleri karşılamayacak durumda. İnanın bu esnaflar ayakta zor duruyor” dedi.

“BİR DAİRE ORTALAMA BİN 200 TL TUTUYOR”

Malzemelerdeki artışları rakamsal olarak değerlendiren Söylemez; “Geçtiğimiz aylarda yaşanan döviz kurlarındaki tırmanış malzemelerde artışlara neden oldu. Bu malzemeler hep döviz kuru ile piyasaya sürülüyor. Örneğin geçen yıl 280 TL’ye aldığınız bir kova boya bu sene 400 TL’den satılıyor. Geçen yıl 750-800 TL’ye işçilik ile birlikte mal olan bir dairenin boyası bu sene bu yıl neredeyse bin 100-200 civarında tutuyor.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Fiyat, Artışları, Sektörü, Etkiledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı