Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 10:20
 
“Fiyat Ayarlaması Yapılmalı”
Vücudunda hiç insülin hormonu bulunmayan Tip 1 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan insülin pompalarına ve sarf malzemelerine 15 Ekim itibari ile fiyat artırımı gündemde. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi; “Bu tür hayati önem arz eden, hastanın hayatını kolaylaştıran cihazlarda fiyat ayarlaması yapılmalıdır” dedi.
Video Haber Haberi
“Fiyat Ayarlaması Yapılmalı”

İnsülin pompa ve sarf malzemelerine yönelik 15 Ekim İtibari ile fiyat artırımı olacak.  400 TL’den alınan sarf malzeme fiyat artırımı ile 600 TL’den satılacak. Gerçekleştirilmesi düşünülen fiyat artımına yönelik eleştirilerde bulunan 22. Bölge Malatya Eczacılar odası Başkanı Tahir Özelçi, düşünülen zammın yapılmaması hatta bu tür ilaçların devlet tarafından karşılanmasını talep etti.

 

 

“HAYATİ ÖNEM ARZ EDİYOR”

Özelçi, yaptığı açıklamada konu ile ilgili şu hususlara yer verdi;  “Şimdi diyabet pompası, insülin pompası dediğimiz cihazlar tip 1 diyabet hastalığına yani doğuştan diyabetli olan hastalara vücut içine yerleştirilerek insilün salgılanmasını sağlayan cihazlardır. Bu cihazlar ve bu teknoloji son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlandı. İnsilün günde dört defa vücudun bir tarafına enjekte edilmek zorundadır. Bu da çok büyük güçlüklere sebep oluyor. Son çıkan teknolojiyle insilün pompaları, vücut içine yerleştirerek belirli zaman aralıklarında insilün düştüğü zaman bu hastaların ünsilünlerini takviye edecek cihazlardır. Dolayısı ile hakikaten TİP 1 diyabet hastalarının hayatını kolaylaştıran cihazlardır. Fakat son zamanlarda dövizdeki artışlarda bunlarda etkilidendi. 12 bin lira olan ünsilin pompası diyabet hastalı ilaçları 18 bin liraya çıktı. Bunların sarf malzemeleri 400 lira dan 600 liraya çıktı. Diyabet hastaları zaten canları ile uğraşırken, bu insanlar bir taraftan da bu fiyat artışlarını karşılayamayacak durumdalar. Sosyal kurumlar bunun daha alt bir seviyesini ödüyor. Fiyat farkını hastadan alıyor. Dolayısıyla hiç olmasa bu tür hayati önem arz eden, hastanın hayatını kolaylaştıran cihazlarda fiyat ayarlaması yapılarak hastanın cebinden herhangi bir ücretin sağlanmaması faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bu uygulama ile hem sosyal devlet ilkesini yerine getirecek, hem de vatandaşın memnuniyetini sağlayacak” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Fiyat, Ayarlaması, Yapılmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı