Haber Detayı
04 Mayıs 2016 - Çarşamba 19:06
 
Fotokamp’ın Konukları Belli Oluyor
MAFSAD tarafından, “Yırtık da olsa çadırınla gel” sloganıyla bu yılki ikincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Fotokamp’a katılacak sanatçılar netleşmeye başladı.
Kültür Haberi
Fotokamp’ın Konukları Belli Oluyor

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Akçadağ Belediyesi, başta olmak üzere yaklaşık 10 dernek ve STK tarafından destkelenen Fotokamp’ın konukları belli olmaya başladı.

2-5 Haziran arasında yapılacak, “2.Uluslararası Malatya Fotokamp Projesi” çerçevesinde Levent Vadisinde yapılacak Fotokamp’ın netleşen ilk konuğu Mobil Fotoğrafçılıkla gündemde olan Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Ömür oldu.

MAFSAD tarafından yapılan açıklamada, fotoğraf sanatçısı Mehmet Ömür şu şekilde tanıtıldı;  “CE3P Ecole de l’image”da fotoğraf eğitimi alan Mehmet Ömür eserlerini, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kişisel ve karma sergilerde sanatseverlerle paylaştı. İlk sergisinde 'manipüle' edilmiş İstanbul fotoğraflarına yer veren Ömür, deklanşöre kâh Paris sokaklarında kah Kapadokya’nın mistik ortamında, kâh bir Beyoğlu gecesinde basarak ortaya çıkardığı gece fotoğraflarında 'göze görünmeyen' görselliklerin peşine düştüğünü anlatıyor: "Gözümüze gelen görseller var bir de gelmeyen görseller. Ben bu gelmeyenleri aradım. Enstantane çok kısa olduğu zaman, çok kısa süreli bir ışık alıyorsunuz ama süreyi uzattığınızda zamanın akışında ışık farklı şekillerde görünebiliyor." Bu yöntem Ömür için sürekli sürprizlerle karşılaşmak demek. Çünkü karede neyin yer alacağı hiç bir zaman önceden bilinemiyor: "Çeker çekmez hemen dönüp bakıyorum ve bu bana büyük heyecan veriyor. Karanlığın içinden bilmediğiniz bir şey çıkarıyorsunuz.” diyerek ve fotoğraf serüveninde yolunu minimalist fotoğraftan hatta abstre fotoğraftan geçirerek fotoğrafın sınırlarını aramaya çıkmıştır. Fotoğrafta tesadüf, belirsizlik ve şansa inanan Mehmet Ömür amaçlarından birinin izleyiciye çağrışım yaptırmak olduğunu söylüyor.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MAFSAD, tarafından, “Yırtık, da, olsa, çadırınla, gel”, sloganıyla, yılki, ikinc
Yorumlar
Haber Yazılımı