Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 08:32
 
Gayrimenkulde Durgunluk 'Fırsatı'
Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, Türkiye genelinde gayrimenkullerde durgunluk olduğunu fakat vatandaşların istedikleri takdirde bu durgunluğu fırsata çevirebileceklerini söyledi.
Gündem Haberi
Gayrimenkulde Durgunluk 'Fırsatı'

Gayrimenkuldeki durgunluğu değerlendiren Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, durgunluğun sadece Malatya da değil Türkiye genelinde olduğunu, Malatya’da yaşanan durgunlukta kayısının da etkili olduğunu dile getirdi.

“VATANDAŞ KARARSIZ”

Durgunluğun Türkiye ekonomisi ile orantılı olduğunu dile getiren Özgül, “Gayrimenkuldeki durgunluk sadece Malatya’da değil Türkiye genelinde olan bir durum.  Bu biraz da Türkiye ekonomisine bağlı bir gelişme. Ben diğer emlak odaları ile de görüşüyorum. Türkiye’nin her tarafında büyük bir durgunluk söz konusu. Bu durgunluğun olmasında birçok etkili faktör de var aslında. Bazı çevrelerin ülkemizin kötüleşmesi için elinden gelen gayreti göstermesi ve vatandaşların tedirgin olması da var. Vatandaş yatırım yapayım mı, yapmayayım mı düşüncesi ile beklemeye girmiş durumda” dedi

“KONUT SATIŞLARINI ETKİLEDİ”

Malatya’daki durgunluğun büyük oradan kayısıya bağlı olduğunu da ifade eden Özgül, şunları söyledi: “ Malatya olarak bakıldığın da ise Malatya’nın ekonomisi büyük çoğunluk itibari ile kayısıya endekslenmiş vaziyette. Kayısının para etmemesi gerçekten sektörü çok etkiliyor.  Özellikle 3-4 yıldır kayısı para etmediği için sektör olumsuz etkileniyor. Buna rağmen Malatya nüfusu devamlı büyüyen bir nüfus olduğu için talepte azalmamaktadır. Burada müteahhit firmalar da kar marjını çok yüksek tutuyorlar aslında. Bu da etkili bir konu. İnşaat malzemelerinin çoğunluğu yurt dışından ithal ediliyor ama yine de bu kadar yüksek tutulmaması lazım. Fahri Kayahan’da inşaatı yeni biten bir binanın metre karesi 2 bin, 2 bin 500 civarı geliyor. Hâlbuki maliyeti taş çatlasın 1200, 1300 TL arası.  Kar marjını çok yüksek tutuyorlar. Bunun sebebi de çevre illerdeki konut fiyatları çok yüksek ama Malatya’daki konut fiyatları düşük bunu da fırsata çeviriyorlar. Hali ile talep azalınca sektörde durgunluk başladı. Sektöre yazık ediyorlar. Müteahhit firmalar kar marjını biraz düşürmeleri gerekiyor.”

“KONUT ALMA ZAMANI”

Özgül, vatandaşlarının konutta yaşanan durgunluğu fırsata çevirme imkânlarının olduğunun da altını çizerek, “Parası olan, ev ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ben tam konut alma zamanı olduğunu belirtmek istiyorum. Fahri Kayahan civarında fiyatlar şişiriliyor ama çok uygun olan yerlerin olduğu yerler de var. Bu konuda vatandaşlarımız iyice araştırıp konut lama zamanları olduğunu belirtmek isterim. Bu durgunluğu fırsata çevirmeleri mümkün” diye konuştu.

“İTİRAZ HAKKINA SAHİPLER”

Güncel piyasa koşulları ile hesaplanan rayiç bedel konusuna da değinen Özgül, son olarak şöyle konuştu: “Bu yıl arsa birim fiyatlarını değerlendirme yılıydı. 2018 yılında yürürlüğe girecek yeni arsa birim fiyatları ile emlak vergileri değerlendirilecek. Vatandaş emlak vergisini birim fiyatları üzerinde ödeyecek. Burada bazı arsaların birim fiyatlarında artış oldu. Biz vatandaşlarımızı birkaç sefer uyardık. İtirazlık bir durum olursa itiraz süresi dolmadan bunu yapmaları lazım. İş mahkemelerine yürütmeyi durdurma davası açabilir vatandaşlarımız.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gayrimenkulde, Durgunluk, 'Fırsatı',
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gayrimenkulde Durgunluk 'Fırsatı'
Yorumlar
Haber Yazılımı