Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 09:05
 
“Gazeteciler Günü Tarihe Karışacak”
OHAL’in sadece FETÖ için çıkarılmadığını cezaevindeki gazetecilere, kapatılan TV ve gazetelere bakıldığında daha net görüleceğini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “AKP Hükümeti böyle devam ederse Türkiye’de çalışan gazeteci kalmayacak, 10 Ocak diye bir gün olmayacak” dedi.
Gündem Haberi
“Gazeteciler Günü Tarihe Karışacak”

Daha önce ‘Kalemi Kırılan Gazeteciler’ isimli kitap ve  ‘Tutuklu Gazeteciler Raporu’ yazarak, iktidarın baskılarına boyun eğmediği için işten çıkarılan, tutuklanan gazetecilere yönelik hukuksuzlukları kaleme alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Basının özgür olmadığı bir ülkede, demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemeyeceğini belirten Ağbaba “Tutuklanma, işsiz bırakılma tehditleri arasında sansürle mücadele eden gazeteciler, demokrasinin teminatı ifade özgürlüğünün gerçek savunucuları olmaya devam ediyor.”dedi.

“FETÖ’YLE NE ALAKASI VAR?”

‘AKP iktidarının pek çok diğer kurum gibi medyayı da hiçbir hukuki gerekçe aramadan ezmeye, sindirmeye, yok etmeye çalıştığını çok net bir şekilde görüyoruz’ diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “AKP,  6. kez uzattığı OHAL’i kendisine muhalif kesimleri sindirme aracı olarak kullanıyor. Baskının en fazla hissedildiği alanların başında ise basın yayın kuruluşları geliyor. Darbe girişimi bahane edilerek arka arkaya çıkarılan KHK’lar ile FETÖ’yle uzaktan yakından ilişkisi olmayan, ortak yanları AKP’nin baskıcı politikalarına karşı çıkmak olan Yol TV, Hayat TV, IMC TV, TV 10, Özgür Radyo, Evrensel Kültür gibi yayınların kapatılması OHAL’in sadece FETÖ için ilan edilmediğinin en net göstergesidir” dedi.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOKTUR”

Türkiye’de basın özgürlüğünden söz edilemeyeceğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Şuanda 26’sı imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü 206 gazetecinin tutuklu. CHP Cezaevleri izleme ve inceleme komisyonu üyeleri olarak muhtemelen Dünyada en çok cezaevlerindeki gazetecileri ziyaret eden milletvekilleriyiz. Acı olan taraf ise medyası bu kadar baskı ile karşı karşıya olan ülkede üniversitelerin, iletişim fakültelerinin, medya meslek kuruluşlarının bazılarının hiç sesinin çıkmamasıdır” İfadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Gazeteciler, Günü, Tarihe, Karışacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı