Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 08:58
 
Gazeteciler Yalnız Bırakılmadı
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolaysıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Battalgazi Belediyesi tarafından ortak bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe gazete temsilcileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.
Gündem Haberi
Gazeteciler Yalnız Bırakılmadı

Malatya Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi belediyesi tarafından, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeni ile Malatya basını ile program gerçekleştirildi. Üç belediyenin Malatya Nikah Sarayında ortak düzenlediği bu etkinliğe; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, Ak Parti Malatya il Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti (MGTC) Başkanı Kemal Deniz, Gazete temsilcileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

POLAT: “BASIN İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ”

Programda ilk olarak konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, 10 Ocak’ın nasıl meydana geldiğini değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu: “Biz, basın mensubu arkadaşlarımızla aslında birlikte çalışıyoruz. Bir olay olduğu zaman, bir program, bir açılış olduğu zaman, Allah korusun bir afet halinde, müdahale ederken, orada bulunurken basından arkadaşlarımız ya bizden biraz önce gitmiş, oluyorlar, ya da bizden biraz sonra gelmiş oluyorlar. İnsanların haber alma özgürlüğü bir ülke için çok önemlidir. Bu haber alma özgürlünü de, basında ki kardeşlerimiz sayesinde ulaşılıyor. Milletimiz, birçok boyutu ile haberi sizlerin eli ile almış oluyor. Çalışan gazeteciler günü, 1961 darbesinden sonra, basın mensuplarının özlük ve hukuki hakları ile ilgili bir yasa çıkartılıyor. Bu yasadan sonra, Milliyet, Hürriyet, Sabah, Dünya gibi 9 tane gazete sahibi, bu yasanın üzerine gazeteleri çıkartmama kararı alıyorlar. Bu süreçte yasa 4 Ocak’ta çıkıyor. Fakat 10 Ocak’ta gazeteciler, basın çalışanları kendi aralarında gazete çıkartmaya karar veriyorlar ve 11-12-13 Ocak tarihleri arasında sadece, basın isminde gazete çıkartıyorlar. O kartellere karşı bu direnişi ortaya koyup, Milletin haber alma özgürlüğünü protestoyla kesilemeyeceğini bu direnişle ortaya koyan, basında ki o kardeşlerimizi de tebrik ediyorum.”

GÜRKAN: “BURADAKİ CESARET ÇOK ÖNEMLİDİR”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise geçmişte yaşanan olayı konu alarak, “Cesaret insanları zafere, korkaklık ise ölüme götürür” ifadelerine yer vererek; “Gazetecilik önemli bir görev, bir kamu görevidir. Biraz evvel, Yeşilyurt Belediye Başkanımız, gazeteciler gününün neden 10 Ocak’ta kutlandığını ifade ettiler. Orada esasında, dikkatimizi çeken bir mantalite var. Cesaret ve feragat var. Aynı zamanda gazetecilik mesleğine bir aşıklık var. Bir sevdalık var. Gazete patronları, gazetelerini çıkartmıyor ama gazete çalışanları bütün yokluk ve bütün olumsuzluklara rağmen, basın isminde o gazeteyi çıkartıyor. Cesaret insanları zafere, korkaklık ölüme götürür. Burada ki cesaret çok önemlidir. Bu cesaretin temelinde esas alınacak şeyde, hak ve hakkaniyettir. Sizler hakikaten, kar-kış demeden, gece demeden, izin demeden nerede bir olay varsa orayı aydınlatma tarafsız yansıtma noktasında gayret gösteriyorlar. Gazete çalışanları, toplumun gözü, kulağı, dili, tabiri caiz ise beş duyu organı olarak görüyoruz” dedi.

ÇAKIR: “GAZETECİLİK ÖZEL BİR MESLEK”

Gazetecilik mesleğinin özel bir meslek olduğunu belirten Çakır, “Bizler, basınımızla sürekli olarak sahadayız, alandayız ve programlardayız. Gazeteci arkadaşlarımızla bu nedenle yoğun görüşüyoruz. Yetişebildiğimiz kadarıyla basınımızı ziyaret etmeye gayret ettik ve bundan sonra da bunu devam ettireceğiz. Basınımıza, bizlerde şehrimiz adına neler yapabiliriz ve ilimize ne kadar katkıda bulunabiliriz diye istişarelerimiz oluyor.  Bu konuda da basınımızın 15 Temmuz’da duruşunuzu gerçekten takdirle karşıladık. O süreç içerisinde ki, basının göstermiş olduğu birlik, beraberlik ve o hain yapının karşısında ki birlikteliği, gerçekten takdire şayandı. Ülkemiz adına, geleceğimiz adına duyarlılığımızı bir yandan gösteriyor. Basının, tatili yok, gecesi gündüzü yok, mesai kavramı yok. Fedakarlığı olan özel bir meslektir” diye konuştu.

DENİZ:  “BİZİ ŞEREFLENDİRDİLER”

Malatya basınının 15 Temmuz’daki duruşunun çok net olduğunu belirten MGTC Başkanı Kemal Deniz ise sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerel basın olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucularının yanında olmuş, Anadolu’yu savunmuş, Kalemi ile yüreği ile bu bayrağın yanında olmuş bir topluluğun mensupları olmaktan bizlerde gurur duyuyoruz.  Yine buna benzer bir hadiseyi 15 Temmuz’da yaşadık. Hamdolsun Malatya’daki bütün yerel basın mensupları Bayrağının, Ezanının, Vatanının ve Devletinin yanında yer aldığı gösteren o dik duruşunu herkese gösterdi. Bu dik duruş, bizleri şereflendirdi. Kalemini hiçbir baskıya boyun eğmeden Bayrağı, Vatanı ve Devleti için kullanan biz gazetecileri, bu mutlu günümüzde unutmayarak misafir eden şehrin önde gelen belediye başkanlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Gazeteciler, Yalnız, Bırakılmadı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gazeteciler Yalnız Bırakılmadı
Yorumlar
Haber Yazılımı