Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 16:55
 
Gazetelere Şehir Sahiplenmeli
Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Fatih Avcı; " Özlük hakları ile halen birçok sıkıntımız varken, bunun üzerine artan maliyetlerle birlikte birçok gazetenin düşen gelirleri, Anadolu medyasını artık var olma savaşına itmiştir. Bundan böyle sadece gazete patronları ve çalışanları tarafından sahiplenen gazeteler değil de, şehir tarafından sahiplenen gazeteler döneminin, artık mücadelesinin başlaması gerekiyor" dedi.
Video Haber Haberi
Gazetelere Şehir Sahiplenmeli

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti (MGTC) tarafından, Basın İlan Kurumu (BİK) Malatya İl Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen ziyarette BİK Müdürü Yaşar Kuru'ya hayırlı olsun temennisinde bulunulurken, ziyaretin gündemini gazetelerin maddi sıkıntıları oluşturdu.

"İLAN GELİRLERİ DÜŞTÜ"

Hükümete ve yetkililere çağrıda bulunan MGTC Başkanı Fatih Avcı, Anadolu basının maddi sıkıntı içerinde olduğunu altını çizerek şunları söyledi; "Bugün MGTC olarak, şehrimize yeni atanan BİK Müdürümüz Yaşar Kuru'ya ziyaret geçekleştirdik. İnşallah Malatya Basınına kendisinin de görev yaptığı süre içerisinde hayırlı hizmetleri olur. Anadolu basını çok ciddi anlamda ilan sorunu yaşıyor. Dolayısıyla BİK Müdürlüklerinin kaderi ile, yerel gazetelerin kaderi aşağı yukarı aynı. Gazetelerin ilanları düştüğü gibi BİK müdürlüklerinin de gelirleri düşüyor. Maalesef bazı illerde kapanmalara, bazı illerde ise birleştirmelere gidildi. Ama Malatya'mız çok şükür şuan ayakta. Bizim temennimiz, hem hükümetimizden, devletimizin yetkili kurum ve kuruluşlarından, ilanların kesinlikle yerel gazetelerin hayatta kalması için, gazetelerin üzerinden yayınlanması. Çünkü, bu vesile ile gazetelerimizin gelirleri de düşmemiş olacak. Malatya'mızda ortalama 50-60 bin lira ilan geliri olan gazetelerimizin, bugün 15-20 bine kadar ilan gelirlerinin düştüğünü görmekteyiz"

"BELEDİYELER MECLİS İLANLARINI VERSİN"

Yerel gazeteleri yaşadıkları maddi sıkıntıları gündeme getiren Avcı Belediyeler çağrıda bulunarak, bazı illerde uygulanan ve yerel gazetelere destek sağlayan uygulamamın ilimizde de olmasını talep etti. Avcı; "Bu ziyaret çerçevesinde de bir çağrıda bulunmak istiyorum. Başka illerde Kırşehir, Kırıkkale, Konya, İzmir gibi bazı şehirlerde şöyle bir karar alındı, ' Belediyeler meclis toplantılarını almış oldukları kararların tamamını yerel gazetelerde yayınlanması' yöntemiyle yerel gazetelere destekte bulunuyorlar. Dolayısıyla Malatya'mızda da basın görevini üstlenen ve halkın aydınlanması, şehrin gelişmesi için önemli hizmetler edinen bu anlamda ilan alan gazetelerimiz var. Bu gazetelerimizin yaşayabilmesi için, halkın yerel basınına sahip çıkması çok önemli ama, Resmi ilanlar noktasında da belediyelerimizin, devletimizin diğer resmi kurum ve kuruluşlarının yerel gazetelere sahip çıkması çok önemli. Bu manada belediyelerimize böyle bir çağrımız olsun. Böyle bir adımı atmış olacağız. Malatya'da büyükşehir belediyemiz başta olmak üzere, ilçe belediyelerimiz de dahil, belediye meclislerinde almış oldukları kararları ilan yöntemiyle duyururlarsa hem bu müdürlüğümüzün yaşaması, hem de bizim yerel gazetelerin yaşama, sesinizi duyurma hakkı elinden alınmamış olacak. Özlük hakları ile halen birçok sıkıntımız varken, bunun üzerine artan maliyetlerle birlikte birçok gazetenin düşen gelirleri, Anadolu medyasını artık var olma savaşına itmiştir. Bundan böyle sadece gazete patronları ve çalışanları tarafından sahiplenen gazeteler değil de, şehir tarafından sahiplenen gazeteler döneminin, artık mücadelesinin başlaması gerekiyor" dedi.

"HERKESE EŞİTİZ"

Malatya'da yayın yapan ve resmi ilan alan tüm gazeteler eşit olduklarına vurgu yapan BİK Malatya Şube Müdürü Yaşar Kuru; "Kastamonu Şube Müdürü iken 15 Haziran itibariyle Malatya’ya atandım. Kastamonu ve Malatya’nın birçok noktada benzerlikleri var. Milli Mücadele döneminde hiç işgal edilmemiş iki ilimiz. Biz basın sektöründe aynı gemideyiz, birlikteyiz, 1961 yılından bu yana yazılı basına destek veren bir kurumuz. Adil bir şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. 2012 yılında kurulan Malatya Şube’mizde de kesinlikle adil, şeffaf, eşit bir şekilde kontenjana göre resmi ilan dağıtımı yapılıyor. Son yıllarda resmi ilanların azalmasıyla ilgili başkanımızın söylediğine katılıyorum. Bu anlamda Malatya’da hep birlikte bu süreci yetkili organlarla görüşerek sonuç alacağımızı düşünüyorum. Belediye meclis kararlarının gazetede yer alma olayı tabi yönetmelikle ilgili bir şey var mı bilemiyorum. Başkanlarımızla görüşüp bunun Malatya’mızda uygulanmasını isteriz. Kurum olarak herkese eşit bir şekilde hizmet etmeye çalışacağız. Bir yandan resmi ilanlarımızı dağıtırken, diğer yandan gazetelerimize yarayabilecek projeler, geziler değişim programları yapmaya, gazetecilerimizin değerlendirmeleri için fırsat sunmayı planlıyoruz. Daha neler yapabiliriz? Sektörümüzün sorunlarını hangi ölçüde giderebiliriz bunun derdine düşeceğiz. Görev yaptığımız süre içerisinde Malatya basınına katkımız olursa, çok mutlu olacağız. Cemiyetlerimiz sanıyorum birden fazla. Fazla olması eleştiri bakmak değil, sektör sorunu olduğunda bir araya gelmesi bir arada hareket etmesi olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Gazetelere, Şehir, Sahiplenmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı