Haber Detayı
02 Ocak 2018 - Salı 08:45
 
Gaziler Dertli!
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı Halit Ziya Öztürk, şehit ve gazilere yapılan yardımlara değinerek kendilere(Kore, Kıbrıs şehit ve gazileri) yardım yapılmadığını, ayrı tutulduklarını, ileri sürdü. Öztürk, askerlik muafiyeti ve bedelli için de herkesin askerlik yapması gerektiğini söyledi.
Gündem Haberi
Gaziler Dertli!

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı Halit Ziya Öztürk, Güneydoğu ile 15 Temmuz şehit ve gazilerinden sonra Kore, Kıbrıs şehit ve gazilerinin 3. sıraya geldiğini iddia ederek yardım alamadıklarından yakındı.  1005 sayılı yasa olduğu için yapılan değişikliklerin kendilerini kapsamadığını belirten Öztürk, “Bizi ayrı tutuyorlar” dedi. Şehit yakınları için çıkarılan askerlik muafiyeti ile ilgili de konuşan Öztürk, her Türk vatandaşın askerlik yapması gerektiğinin altını çizdi.

“BİZİ AYRI TUTUYORLAR”

Kendilerine yardım yapılmadığını vurgulayan Öztürk, “Toplamda 205 tane üyemiz var. 8 tanesi Kore gazi, 30 tane Kore ve Kıbrıs’ta vefat eden gazilerinin hanımları, 165 üzeri de Kıbrıs gazisi. Bizim statümüz dış devletler ile savaşanlar. İçeride terör ile savaşanlar değil.  1005 sayılı yasa olduğu için yapılan değişiklikler bizi kapsamıyor. Bu neden ile İstiklal madalyasına haiz olan derneğiz. Bize hiç bir yardım gelmiyor. Bizi ayrı tutuyorlar” dedi.

“BİZLER UNUTULMUŞ GAZİLERİZ”

Unutulmuş gazi olduklarını dile getiren Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: “Biz eskiden birinci sıradaydık. Güneydoğu çıktı ikinci sıraya geçtik. Şimdi 15 Temmuz çıktı üçüncü sıraya geçtik. Biz, unutulmuş gazileriz. Hani gazilik adımız var ama unutulmuşuz. Bizim yardım olarak otobüs, elektrik, sudan yardım alıyoruz sadece. Şeref aylığı alıyoruz ama tekel sigara fabrikasında çalışıyordum sosyal güvencem var diye 640 lira maaş ödeniyor. Sosyal güvencesi olmayan kişiye de asgari ücret veriliyor. Bize ödenen Şeref Maaşı. Hiçbir ayırım olmaması gerekirken bizi ikiye böldüler.  Bizler savaşıp gelmiş insanlarız. Fakat bize tanınan haklar ile diğer gazi ve diğer gruplara tanınan haklar arasında dağlar kadar fark var. Diğer şehit yakınlarına ve gazilere 3 bin TL para ödeniyor. Biz ise 640 TL alıyor, geri kalan da asgari ücret alıyor. Gittiğimiz yerde itibarız var ama desteğe gelince durumlar farklı oluyor.”

“ASKERE GİTMEYENİ İNSANDAN SAYMAZLARDI”

Öztürk, Şehit yakınlarına zorunlu askerliğin kaldırılması ile ilgili de , “Askerlik muafiyeti için bana göre her Türk vatandaşı askerliğini yapmalı. Şimdi 10 kişi şehit oldu. 10 tane akrabası var.  Bu ülke kimi bekleyecek. Eskiden askere gitmeyeni adamdan, insandan saymazlardı. Çünkü orası Peygamber ocağı. Oraya gittiğin zaman her şey öğreniyordun. Her yerden insan geliyor oraya. Ben her Türk vatandaşın askerlik yapmasını isterim. Bedeli için de, ben o arkadaşlarımı Türk vatandaşı olarak saymıyorum. Niye o askeri elbiseyi bile giymemişlerdir.  Banka gidip dekontunu alıp askerlik şubesine vermiştir. Bir günlüne dahi giymemişler. Sakat çocuklar bir günlüne olsun gidip asker ocağında yemin edip o elbiseyi giyiyorlar” diye konuştu.

“ORTADA KALDIK” 

Destek olunmadığı için zor durumda olduklarını aktaran Öztürk, “Bizim grubumuzdaki birinci dereceden şehit, gazi yakınları bırakın hak vermeyi işe dahi giremiyor, alınmıyorlar. Yok, çünkü öyle bir kanun çıkartmıyorlar. Mecliste konuşuldu, önergeyi dahi reddettiler. Ortada kaldık.  Zaten arkadaşlarımız arasında 65 yaşında olan arkadaşlar. En aşağı çocukları 35 yaşında.  Benim oğlum 2 tane üniversite bitirdi. Avukatın yanında asgari ücrete çalışıyor. Ben Kıbrıs maaşımı, Şeref maaşımı ona vermişim ki ev kirasını ödesin, çocuğunu geçindirsin.  Bizlerin çocuklarına da iş verilse bizler de zorluk çekmeyiz. Haklardan maalesef yoksunuz” şeklinde konuştu.

“BİRÇOK SIKINTI VAR”

Öztürk, son olarak birçok sıkıntı ile mücadele ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:  “Derneğimizde de birçok sıkıntı var. Isıtma sistemleri ve bunun yanında birçok eksiğimiz var. Yeni yıl, her zaman için iyi ama insanlar için kötüye doğru gidiyor. Her sene daha da kötüye gidiyoruz. Arkadaşlarımızın, vatanımızın, vatandaşlarımızın yeni yılını kutlar sağlık ve uzun ömürler dilerim” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Gaziler, Dertli!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gaziler Dertli!
Yorumlar
Haber Yazılımı