Haber Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 17:58
 
Genç Girişimcilere 6 Milyonluk Hibe
2018 yılı genç çiftçi arıcılık projelerinden, Tarım Bakanlığınca onaylanan 23 proje sahibi çiftçinin arı kovan ve malzeme teslim töreni Tarım İl Müdürlüğünde yapıldı.
Gündem Haberi
Genç Girişimcilere 6 Milyonluk Hibe

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında genç çiftçi desteklenmesi programı çerçevesinde yapılan Genç Çiftçi projesi kapsamında yapılan malzeme teslim törenine Tarım İl Müdürü Tahir Macit, Birim Müdürleri, Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği İhsan Akın ve genç çiftçiler katıldı.

6 MİLYON 330 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ VERİLDİ”

211 projeden 6 milyon 330 bin lira hibe desteğinin verildiğini dile getiren İl Tarım Müdürü Tahir Macit, 40 kovan arının 40 dekarlık arazinin geliriyle eş değer olduğunun altını çizerek, “Genç çiftçi, 18-40 yaş arasında internet üzerinden sisteme başvurarak kendilerine özgü projeleriyle müracaat ederek faydalandıkları bir projedir. Genç çiftçilerimiz müracaat şekillerine göre aldıkları belgelerle göre puan sistemleri var. Bilgisayar otomatikman puan sistemini veriyor, bunlar bilgisayarda sıralanıyor ve bakanlıktan onaylandıktan sonra İl Müdürlüğüne geliyor. İl Müdürlüğü Komisyonunda bunlar değerlendiriliyor. Değerlendirme ise puanlama sıralamasına göre yapılıyor. Dolayısıyla hiçbir katkımız olmadan, mevcut sıralama ve puana göre genç çiftçilerimiz bunlardan faydalanıyor. 2018’de 211 çiftçimiz genç çiftçi projesinden faydalanıyor. Birçok konu var genç çiftçi açısından, 27 adet arı projesini Bakanlığımız bu sene destek veriyor. 3 adet bağ ve üzümsü meyveleri, 104 büyükbaş hayvan yetiştiricileri ve ahır projeleri, 4 adet yem bitkileri projesi, 1 adet fidan fide proje desteklemesi, 8 adet kanatlı yetiştiricilerin desteklemesi, 10 adet meyve fidanı, 2 adet küçükbaş yetiştiriciliği projesi, 40 adet küçükbaş koyun desteklemesi, 3 adet mantar yetiştiriciliği, 5 adet örtü altı yetiştiriciliği, 4 adet aromatik bitki projesi, bunda toplamda 211 projeden 6 milyon 330 bin lira hibe desteği var. Bu destekler geri ödemesiz tamamı hibe şeklinde. Hiçbir kardeşimiz ödeme yapmadan desteğe sahip olabiliyor. Bakanlığımızın eskiden “Bir dekar arazin olacağına, bir kovan arın olsun” şeklinde bir sloganı vardı. Bir kovan arı ile bir dekar arazinin ortalama geliri aynı. Burada çiftçilerimize dağıtılan 40 kovan ve malzeme 40 dekarlık bir araziye denk geliyor. Eğer bunda başarılı olursanız, hem geliriniz artar, hem işinizi büyütmüş olursunuz” ifadesini kullandı.

“BU ARKADAŞLARIMIZ ÇOK ŞANSLILAR”

23 yeni çiftçi için verilen destek için memnuniyetlerini dile getiren Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak; “Araştırmalarımıza yeni katılan 23 genç kardeşimizin mutluluk ve bahtiyarlığına yaşıyoruz. Bu arkadaşlarımız çok şanslılar. Çünkü modern alet ve ekipmanlar ile üretime başlayacaklar. 40 kovan Arı ve bu ekipmanlar bir evin değeridir, ben 30 senelik alıcıyım bu modern ekipmanlara sahip değilim, bu anlamda siz daha şanslısınız. Bu arkadaşlarımıza üretim esnasında Arıcılar Birliği olarak her türlü desteği sunacağımızdan emin olsunlar. Ben memur iken doksanlı yıllarda rahmetli Özal'ın arıcılara vermiş olduğu yüzde 30 hibe desteği ile 30 kovan zor alabilmiştim ve bu sayede kazancımı artırarak daha iyi bir yaşam şansınız oldu. Eski atasözünde dediği gibi ya döner taşın ya da Uçan kuşun olacak. Üretim kutsal bir görevdir. Üretmeyen ülkeler bir bir çöküyor, arıcılık diğer hayvan türlerine göre biraz daha rahat yapılabilir bir meslektir. Çünkü siz evinizde otururken milyonlarca askerini sizin adınıza doğada bal polen Propolis arı sütü ve arı zehri toplayıp kovana taşır. Bu kovan bir eczane deposu gibi sağlık üretmektedir” diye konuştu. 

Proje ve çalışmalarla ilgili Tarım İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise şunlara yer verildi, “Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında genç çiftçi desteklenmesi programı çerçevesinde yapılan Genç Çiftçi Projesi 2016/8540 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yayınlanmış olup, 2016- 2017 ve 2018 yılını kapsayan üç yıllık bir projedir. Projenin amacı Kırsalda yaşayan Genç Çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitki üretimine yönelik projelerine otuz bin TL'ye kadar hibe desteği verilmesidir. 2016 yılında 2016/16 nolu tebliğ kapsamında 7070 başvuru alınmış olup 19 adet proje hibe desteğinden yaralanmış ve karşılığında Genç Çiftçilere 5 milyon 683 bin 698 TL hibe ödemesi yaptırmıştır. 2017 yılında 2017/10 nolu tebliğ kapsamında 2602 başvuru alınmış, buna karşılık 203 adet proje desteklenmiş ve Genç Çiftçilere 6 milyon 90 bin TL hibe ödemesi yapılmıştır. 2018 yılında 2018/12 nolu tebliğ kapsamında ilimiz genelinde 128 arı yetiştiriciliği ve bal üretimi; 5 adet bağıllık ve üzümsü bitkiler; 983 adet büyükbaş-sığır alımı; 8 adet çok yıllık yem yetiştiriciliği; 3 adet fide, fidan ve süs bitkisi yetiştiriciliği; 3 adet ipekböceği yetiştiriciliği; 50 adet kanadı; 15 adet kapama meyve bahçesi yetiştiriciliği; 59 küçükbaş-keçi alımı; 255 adet küçükbaş-koyun alımı 12 adet mantar yetiştiriciliği; 7 adet örtü altı tesisi yapımı; 7 adet de Tıbbi ve Aromatik Bitkiler olmak üzere toplam 1535 adet hibe başvurusu alınmıştır. İlimize tahsisi yapılan 6 milyon 330 bin TL karşılığında 211 adet proje İl Değerlendirme Komisyonu’nun değerlendirmesi sonucu programa alınmış olup bu projelerin 27 adedi arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, her proje için 40 anlı kovan ve arıcılık ekipmanları içerikli,  3 adet bağcılık ve üzümsü Bitkiler,  büyükbaş-sığır alımı(proje başına 5 er adet olmak üzere toplam 520 adet büyükbaş-sığır alımı içerikli); 4 adet çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği; 1 adet fide, fidan ve süs bitkisi yetiştiriciliği; 8 adet kanatlı(her proje başına 450 adet gezen tavuk ve kümes içerikli); 10 adet kapama meyve bahçesi yetiştiriciliği; 2 adet küçükbaş-keçi alımı(her proje için 37 adet olmak üzere toplam 74 adet keçi alımı içerikli); 40 adet küçükbaş-koyun alımı (proje başına 34 adet (içerikli); 3 adet mantar yetiştiriciliği; 5 adet örtü altı tesisi yaptım; 4 adet de Aromatik Bitkiler konusunda genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri imzalanmış ve wygukanta1ar &yanı etmektedir. Projelerini gerçekleştiren genç çiftçilere hibe ödemeleri yapılacaktır. Bu gün burada Genç Çiftçi proje hibe hakkı kazanan ve işlemleri tamamlanan 23 adet arı yetiştiriciliği ve bal üretim makine i konusunda ekipman ve anlı kovan teslimi yapılmıştır.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Genç, Girişimcilere, 6, Milyonluk, Hibe,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Genç Girişimcilere 6 Milyonluk Hibe
Genç Girişimcilere 6 Milyonluk Hibe
Yorumlar
Haber Yazılımı