Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 09:13
 
"Gerçek Yaşamımız Anadolu İnsanıdır"
Arapgir Belediyesinde Kültür ve Turizm İşleri ile ilgilenen Ayfer Zencirkaya, Çeşitli yörelerde çektiği resimleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe özel sergiledi. Zencirkaya; "Bizim gerçek yaşamımız bu sergide gördüğümüz fotoğraflardır, gerçek yaşamımız üreten Anadolu insanıdır. Fotoğrafın her birine bir hikâye var çünkü Anadolu insanının gerçek bir yaşanmışlığı var" dedi.
Yaşam Haberi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle Ayfer Zencirkaya, "Anadolu'da Yaşam" temalı sergisini Malatya Park Alış Veriş ve Yaşam Merkezinde açtı. Zencirkaya, Anadoluda yaşamın ve kadın olmanın zor olduğunu ifade ederek çektiği resimler hakkında bilgiler verdi.  

6 yıldır fotoğrafın içerisindeyim diyen Zencirkaya; " Arapgir’de bir fotoğraf kitabı çıkardık ‘Arapgir Reyhan Eker misin, Bal İle Şeker misin?’ diye. Biz birçok bölgeyi gezdik Anadolu'nun en ücra köşelerinde bulundum babamın öğretmen olmasından dolayı. Şimdiye kadar tespit ettiğim gerçek Anadolu insanının sürekli çileli ve sıkıntılı bir yaşam sürmesi.  Şuanda sosyal medyada dönen ve toplumun kabul ettiği yaşam tarzı çok farklı, çok ütopik. Tamamen bir çelişki içerisinde. Oysa bizim gerçek yaşamımız bu sergide gördüğümüz fotoğraflardır,  gerçek yaşamımız üreten Anadolu insanıdır. Fotoğrafın her birine bir hikâye var çünkü Anadolu insanının gerçek bir yaşanmışlığı var. Kiminin elleri yara içerisinde kiminin gönlü yara içerisinde yani sürekli sıkıntı yaşamışlar; ekonomik sıkıntı olsun, devletle ilgili olsun, üretimle ilgili olsun diğer sıkıntılar olsun. Her birinin ayrı bir umudu var, gerçi pek umutları yok şuan aslında ama Anadolu kadını kısaca bu. İnsanlar Anadolu'nun gerçeğiyle yüzleşmekte geç kaldı. Benim düşünceme göre Türkiye'nin ortasında sanki bir çizgi çekilmiş bir kısmı çok ciddi anlamda sıkıntılarla mücadele ederken diğer bir kısmı refah içerisinde yaşamış. Bunu birçok Bürokrasi ve siyasi ile ilgilenen kişilerle konuştum ‘Evet haklısınız ama hiçbir şey için geç kalınmış değil’ diyerek günah çıkarmaya çalışıyorlar. Hayır, bence biraz geç kalınmış bir durum var, çünkü Anadolu insanı şu anda biraz küskün. Gönlü biraz yaralı bundan sonra neler yapılır bilemiyorum" dedi.

" ARŞİVİN BUNLA SINIRLI DEĞİL"

Arşivinde birçok resim bulunduğunu ifade eden Zencirkaya; "Bundan sonra fotoğraf ile ilgili işlerimi devam ettireceğim. Fotoğraf arşivim sadece bunlarla sınırlı değil. Ben ayrıca simgelerle, şifrelerle ilgili çalışıyorum 10 yılı aşkındır bir süredir bunu yapıyorum, bunları da yazıp çiziyorum . Ama şu anda toplumun kuantum fiziği ile ilgileniyorum. Bu simgeleri de yazacağım inşallah, ancak toplum henüz söyleyeceklerime hazır mı bilmiyorum. Asıl mesleğim kütüphane görevlisiyim.  Ben üniversitede kütüphaneciydim istifa ettim. Sonra yolumuz bir iş için Arapgir’e düştü başkan bey ile görüşme fırsattı yakaladık.  Orada duvarda bir simge gördüm daha sonra bu simgenin anlama geldiğini anlattım. Orda sizinle çalışmak isteriz dediler ben de kabul ettim. Çünkü burada turizmle ilgili bir temel atılıyordu bunun farkına vardım bundan 3 yıl önceydi. Şuanda da Arapgir'de belediyenin turizm ofisindeyim, turizm ile ilgili ciddi bir temel atılıyor Arapgir'de. İlk gittiğimde dediler ki ‘Hocam bir defa fotoğraf çekersin ikinciye sana izin vermezler halk çok sıcak bakmaz zorlanırsınız.’ 2 ay 3 ay geçti daha sonrasında ‘Ne zaman işiniz bitiyor, ne zaman gideceksiniz. ’ demeye başladılar. Aradan biraz daha zaman geçince baktılar ki turlar gelmeye başladı, farklı insanlar, farklı kültürler gelmeye başladı biraz fazla para kazanmaya başladı esnaf. Şimdi bana ‘Bugün ne yapacağız?’ diyorlar" şeklinde konuştu.

"AYAĞA KALDIRILMAMIŞ ESERLER VAR"

Arapgir'deki tarihi eserleri de değerlendiren Zencirkaya; "Kaldırılmamış tarihi eserler tabi ki Arapgir’ de de var.  Şuan üzerinde çalıştığımız çok önemli bir proje var. Eskişehir valisi ile ilgili, Arapgir’ in asıl kurulduğu yer, burası bizim için çok önemli ve biz orada Türkiye'de işini en iyi yapan insanlarla orada çalışıyoruz. Keyt kulov’u  getirdik. Biz kültürel strateji isminde bir şirketle çalışıyoruz Ankara'dalar önceden de DAP idaresinde çalışıyorlardı Süha bey. Süha bey  biraz nokta atışı çalışıyor, yollarla ilgili şu anda keyt kulov ve Hüseyin geldi.  keyt kulov ile bir yürüyüş rotası planlıyoruz ve ben ayın 14'ünde de bir sempozyumda sunum yapacağım, akademik bildiri sunacağım.  Ondan sonrası çok daha güzel olacağını umuyoruz çünkü kuzey- güney hattını birleştirebilecek belki de bir ucu Battalgazi’ye den geçecek, bir ucu Elazığ'a gidiyor, yukarda ta Giresun'a kadar çıkan strabor yolları haroşa bölgesinden çıkan yolları ile ilgili bir bildiri sunacağım bu bizim bölgemiz için Yukarı Fırat için müthiş bir çalışma olacak, umarız başarabiliriz" dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Gerçek, Yaşamımız, Anadolu, İnsanıdır",
Yorumlar
Haber Yazılımı