Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 16:26
 
Gönül Elçileri Kahvaltıda Buluştu
Aile sosyal Politikalar Bakanlığı Malatya Valiliği Engelsiz Yaşam Bakım ve rehabilitasyon merkezi tarafından, “Gönül elçileri kadınlar günü” kahvaltı programı düzenlendi. Programda konuşan Esra Tüfenkci, “Kadınlar ülkenin varlığı için erkeği ile omuz omuza benzersiz bir mücadele veren kişilerdir” dedi.
Video Haber Haberi
Gönül Elçileri Kahvaltıda Buluştu

8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü nedeniyle Aile sosyal Politikalar Bakanlığı Malatya Valiliği Engelsiz Yaşam Bakım ve rehabilitasyon merkezi tarafından, “Gönül elçileri kadınlar günü” programı düzenledi. Özel bir otelde düzenlenen programa Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin eşi Esra Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban’ın eşi Neriman Kaban ile bazı STK’ların kadın temsilcileri ile koruyucu aileler katıldı.

“KADINA YATIRIM GELECEĞE YATIRIMDIR”

“Gönül Elçileri Projesini” değerlendiren Malatya Valisi Ali Kaban’ın Eşi Neriman Kaban, “Bizlere düşen, kadınlarımızın toplum içerisinde hak ettiği seviyede temsil edilmesine katkı sağlamak olmalıdır. Çünkü kadın merhametin, sevginin, hoşgörünün, özverinin timsalidir ve istisnasız her toplumun maharetli mimarıdır. Kadına verilen değer, geleceğe yapılan en ciddi yatırımdır. Unutulmaması gerekir ki kadın ‘haklarıyla' kadındır. Hakları hiçe sayılan kadın, kadınlık bilinci ve erdemi çürümüş bir toplumsal yozlaşmayı beraberinde getirecektir. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Muhterem Eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde hayata geçirilen “Gönül Elçileri Projesi” ile Devletimizin Şefkat Eli’nin ihtiyaç hisseden her kadına; özellikle de Şehit Ailelerimize, korunmaya muhtaç kadınlarımıza, kızlarımıza, çocuklarımıza uzanmasına vesile olmak hepimizin üstlenmesi gereken ulvi bir görev olacaktır. Bu, aynı zamanda milli bir görevdir. Çünkü biz, kadim tarihimiz, milli kültürümüz ve yüce inancımız doğrultusunda “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesini hayat tarzı edinmiş, gittiği her yerde adaletin, iyiliğin, sevginin timsali olmuş necip bir milletin mensuplarıyız. Fakat maalesef bütün bunlara rağmen içerisinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağında bile kadına karşı pervasızca uygulanan, kadın üzerinde fiziksel ve zihinsel hasarlar oluşturan şiddet eylemleriyle karşılaşmaktayız. Halbuki Sevgili Peygamberimiz; “Sizin hayırlınız eşine hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızım” buyurarak, inancımızın kadına bakış açısını çok net bir şekilde ortaya koymaktadır” dedi.

“HANIM SÖZÜ VERİLEN EN GÜZEL DEĞER”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin eşi Esra Tüfenkci ise geçmişten alıntılar yaparak, Cengiz Han’ın eşine söylediği cümleyi örnekledi ve şunları söyledi; “Türkler tarihleri boyunca kadına hep değer vermişler ve onu yüceltmişlerdir. Orhun Kitabelerinde bile Türk kadınından saygı ile bahsedilmekte, kadının savaşta, siyasi toplantılarda ve sosyal ilişkilerde her zaman kocasının yanında yer aldığı belirtilmektedir. Kadına verilen değeri gösteren belki de en önemli ifade sekli Hanımdır.  Peki. “HANIM" sözcümün nereden geldiğini biliyor musunuz? Cengiz Han çok sevilen ve saygı duyulan hatta oldukça çekinilen bir hükümdardı. Bir gün kendine bağlı çevre Hanları toplantıya çağırır. Bütün Hanlar halka oluşturacak şekilde mindere otururlar ve Cengiz Han’ın gelmesini beklerler. Cengiz Han yanında eşi Börte hatun ile gelir ve eşini kendi yanına, sağ tarafına oturtur. Gelenek gereği soldan başlayarak Hanlar kendilerini tanıtırlar. Son olarak sıra Börte hatuna gelince sözü Cengiz Han alır ve “ben hepinizin Han ’ı Cengiz Han’ım, bu da benim Han'ım Börte'dir” der.”

“OMUZ OMUZA MÜCADELE VERENDİR KADIN”

“Kadınlar ülkenin varlığı için erkeği ile omuz omuza benzersiz bir mücadele veren kişilerdir” diye vurgu yapan Tüfenkci, “Kadınlarımız yalnız cephe gerisinde erkeklerden boş kalan bütün hizmetleri yürütmekle kalmadılar; Bizzat silah üreterek, taşıyarak, hatta savaşarak ayrı bir destan yazdılar. Kadınlarımızın göstermiş oldukları mücadele nesilden nesile anlatılacak kadar üstündür. Cumhuriyet ile birlikte kadınlarımız sosyal ve kültürel alanda, eğitimde, hukukta, aile içerisinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda erkekler ile eşit haklar kazanmışlardır.  Modern devletler dediğimiz İtalya ve Fransa 1946’da, İsviçre 1971 ’de kadına seçme ve seçilme hakkı tanırken; Ülkemizde 1930'da belediye seçimlerinde seçilme, Han’lar Han’ı Cengiz Han karısını-eşini Kendi Han’ı olarak nitelemiştir. Böylece biz hanımlar o zamandan beri Türk milletinin evinin Hanlarıyız ve eşlerimizin hep yanında yer alırız. Türk kadınları ailelerimizin temel direğidir ve toplumda her alanda kadın eli değen işler daha güzelleşir, zenginleşir. Kurtuluş Savaşı Türkiye’nin yeniden doğuşunun savaşı olup, bir memleketin ölüm-kalım için verdiği olağanüstü bir savaş örneğidir. Kurtuluş Savaşında Anadolu kadını ülkemizin varlığı için erkeği ile omuz omuza benzersiz bir mücadele vermiştir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Gönül, Elçileri, Kahvaltıda, Buluştu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gönül Elçileri Kahvaltıda Buluştu
Yorumlar
Haber Yazılımı