Haber Detayı
30 Ekim 2017 - Pazartesi 09:56
 
Grip Sezonu Başladı
Yaklaşan kış mevsimi öncesi grip uyarısı yapan uzmanlar, önemsenmeyen gribin, birçok farklı hastalığı tetikleyebileceğini belirterek, hastalığın ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, vatandaşları uyararak sağlıklı bir kış için grip aşısının çok önemli olduğunu belirtti.
Sağlık Haberi
Grip Sezonu Başladı

Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, kış aylarında neredeyse tüm insanların yakalandığı ancak pek de önemsenmeyen grip rahatsızlığının, birçok farklı hastalığı tetikleyebileceğini belirterek, hastalığın ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

“BİRÇOK HASTALIK OLUŞMAYA BAŞLADI”

Kış mevsimi öncesinde vatandaşlara özellikle grip ve soğuk algınlığına karşı uyarılarda bulunan Özelçi, “Soğuk havaların etkisiyle birçok hastalık oluşmaya başladı. Başta soğuk algınlığı, üst ve ast solunum yolu hastalıkları ve zatüre bu dönemde artış göstermeye başladı. Kış aylarında insanlar daha çok kapalı ortamlarda zamanlarını geçirdikleri için bu hastalıkların bulaşma riski de artmaktadır” dedi.

“GRİP SEZONU BAŞLADI”

Hastalığa yakalanmadan önce grip aşının yapılması gerektiğini vurgulayan Özelçi, şöyle devam etti: “Özellikle kış aylarının yaklaşması ile gribe yakalanan sayı da çoğalmaya başladı. Bunu önlemek için aslında gribe yakalanmadan aşı olmaktır. Gribe yakalanmadan, ya da hastalık gelmeden aşı yapılmalı. Kış aylarının gelmesi ile birlikte tüm Türkiye de olduğu gibi Malatya’da da birden soğumaya başladı. Dolayısı ile İl Sağlık müdürleri de zaman zaman uyarıyor. Biz burada bir kez daha uyaralım. Grip sezonu başladı dikkat edelim.”

“HASTALIKLARININ ALEVLENME OLASILIĞI FAZLA”

Özelçi, gribin birçok hastalığı tetikleyebileceğini de aktararak, “Özellikle kronik hastalıkları olanlar çok dikkat etmeli.  Şeker, diyabet, kalp gibi, kronik hastalığı olan hastalarımız mutlaka grip aşısını yaptırsınlar. Çünkü kronik hastalarının gribe yakalandığı zaman hastalıklarının alevlenme olasılığı daha fazla. Diğer halkımız da gribe yakalanmak istemiyorsa, sağlıklı bir kış geçirmek istiyorlarsa mutlaka eczanelerden grip aşısını temin ederek aşılarını yaptırsınlar. Halkımızın sağlığı açısından çok önemli görüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Grip, Sezonu, Başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Grip Sezonu Başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı