Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 14:17
 
Güçlü Sanayi Güçlü Tarım
TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu; Tarımdan sanayiye geçen ülkeler ekonomik anlamda büyüme gücünü daha kudretli bir şekilde dünyada söz sahibi bir hale gelebildiğini görüyoruz. Bizler Tarımdan vazgeçmeden de sanayimizi geliştirdiğimizi görecekler. Bu bizim dünya ülkeleri karşısında da güçlü olmamızın önünü açacak. Çünkü bizlerin bizden başka dostu yok" dedi.
Video Haber Haberi
Güçlü Sanayi Güçlü Tarım

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından "Kamu Üniversite Sanayi İşbirliğini (KÜSİ) Buluşmaları programı gerçekleştirildi.   MTSO 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen programa MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) İl Temsilcisi Prof. Dr. Davut Hanbay, İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

"ÜNİVERSİTELER ÖNEMLİ"

Programın açılış konuşmasını yapana TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Bilim ve sanayinin gelişimi Üniversitelerle gerçekleştiğine vurguyaparak; “Üniversitelerin yol göstericiliğinde sanayi kurumlarının hem daha verimli hale gelebilmesi hem eğitim alanında yetişmiş personelin tedarik edilmesi, hem de onları gelişen dünya düzeni içerisinde bilimsel çalışmaların akademik çalışmalarla daha kaliteli ürün ve daha spesifik ürünler üretmeye sevk eden kuruluşlar üniversiteler.  Üniversitelerin işbirliğine gelişen sanayide Dünyadaki yapısı da tamamen gerçekçi reel ve ayakları yere basan ekonomiye katkı sağlayan ürettiği basit bir mamulden para kazanabilen ciddi ekonomilerdir.  Bunun en önemli örneklerinden birisi bugün Almanya belki yüzölçümü Almanya'nın 50 küsur tane ama Müslüman ülkesinin birleşimi Almanya'nın ihracat rakamlarına yetişemiyor.  Yüzölçümü ile nüfusu ile baktığınız zaman sanayisi ile ekonomisi ile bizim Müslüman ve Türk dünyasının birleşimi ile Almanya yetişemediğimiz de görüyoruz. Buradaki üniversitelerin yıllardan beri yerle bir olan bir ekonomiyi yeniden ayağa kaldırabilmek adını, özellikle mesleki eğitim okulları, sanayisiyle üniversitelerin yol göstericiliğinde bugün gelinen dünya düzeyinde sadece müttefiklerle yapılan anlaşmalarla asker gücü kurma yetkisi olmayan sadece NATO'ya asker verebilen bir ülkenin sanayisi ile dünyada söz sahibi olduğunu görüyoruz. Üniversiteler ile sanayiye buluşturmak adına bizlerin üzerine düşen görevleri yönlendirerek daha doğru itici güç olarak sanayimizin ileride gidebilmesi adına kullanabilirleri elimizden gelen gayreti göstermeye çalışacağız" dedi.

 "GÜÇLÜ OLMAMIZIN ÖNÜNÜ AÇACAK"

Konuşmasının devamında Sadıkoğlu; “ Şehrin evirilmesinde geçmişten bugüne tarımla uğraşan şehirlerin sanayiye geçtiklerinde en büyüdüğünü görüyoruz. Tarımdan sanayiye geçen ülkeler ekonomik anlamda büyüme gücünü daha kudretli bir şekilde dünyada söz sahibi bir hale gelebildiğini görüyoruz. Bizler Tarımdan vazgeçmeden de sanayimizi geliştirdiğimizi görecekler. Bu bizim dünya ülkeleri karşısında da güçlü olmamızın önünü açacak. Çünkü bizlerin bizden başka dostu yok" dedi. Üretmediğinizde, döviz girdisi olmadığında yurtdışı ile rekabet edemediğiniz de, basit tweetlerle ekonomimizi bozacak insanlara güç vermiş oluruz, onlara kudret vermiş oluruz. Hâlbuki bizler ülke olarak güçlüyüz kudretliyiz.  Sadece yöntem ve sistemi bizler öğretecek birilerine ihtiyacımız var.  Burada da üniversitelerimizin nitelikli bir şekilde, sanayi bize yetişmiş eleman performansı ile sektörlerin gelişimi ve verimliliği ile katkı sağlayabileceği, ufak dokunuşlarla Malatya'daki bir firmanın da dünyanın herhangi bir yerindeki bir firma ile rekabet edebileceği, ona daha güçlü bir yönetim yapabileceğini de biliyoruz" şeklinde konuştu.

"TEKNOLOJİ VE SANAYİ BAKANINI AĞIRLAYACAĞIZ"

MTSO olarak geldiğimiz günden bugüne eğitim amaçlı yüzden fazla toplantı ve seminer yaptıklarını anımsatarak,  “Bunların çoğunda bakanlarımızı buraya davet ederek buradaki üyelerimizin ve ülkemizdeki problemleri çözümü ile ilgili katkı sağlamaya gayret gösterdik.  Bunu bir diğer yansıması da birkaç gün sonra Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank yine burada ağırlayacağız. Sayın bakanımızın da buraya gelecek olmazsa sanayicilerimizin ve üniversitemizin kendini anlatabilmesi adını aslında önemli bir fırsat. O tarih itibariyle herkesi bekliyoruz" dedi.

MALATYA'YA 2 ARGE MERKEZİ

KÜSİ İl Temsilcisi Prof. Dr. Davut Hanbay ise; “KÜSİ vali veya vali yardımcısı başkanlığında faaliyetlerini yürütmekte. Bütün kamu kuruluşları burada telkin edilmekte. STK'lar, TSO ve üniversite yetkilileri bulunmakta. Malatya'da gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerde vali yardımcımız başkanlığında ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Daha sonra kısa kısa bilgilendirmeler yaptık. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü KÜSİ faaliyetlerinin yürütülmesinde birinci derecede ortaklık sağladığımız birlikte çalıştığımız paydaşımız. 2019 yılı içerisinde 2 tane ARGE merkezi Malatya'ya kazandırıldı. İnönü Üniversite olarak KÜSİ faaliyetleri kapsamında ARGE merkezlerinin ihtiyaç duyduğu lisansüstü öğrencilerle ilgili 2019 yılı içerisinde çalışmalar başlattık. Kurum ve kuruluşlarda bunlara dahil edildi. Sanayi odaklı tez çalışmalarında İnönü Üniversitesi olarak normal destekler lisansüstü desteklerle ilgili düzenlemeler yapıldı. İnönü Üniversitesi kendi personeline yapmış olduğu yükseltme ve artırma kriterlerine KÜSİ faaliyetlerini ekledi. Bu şekilde akademisyenlerin KÜSİ faaliyetlerinden yararlanması sağlandı" şeklinde konuştu.

"500 KİŞİYE EĞİTİM SAĞLADIK"

Hanbay, 500 kişiye eğitim sağladıklarının altını çizerek faaliyetler hakkında konuşmasını şöyle devam ettirdi; “Önlisans eğitimlerinde 3 dönem eğitim bir dönem sanayi stajı, mühendislik eğitimlerinde 7 dönem eğitim bir dönem intörn eğitimine geçildi. Yaklaşık 500 kişiye eğitim sağladık. Turgut Özal Üniversitesi yeni kuruldu. KÜSİ faaliyetleri için ekip oluşturuldu. Mühendislik fakültelerine öğrenci alımı için gerekli çalışmalar yürütmekte.  KOSGEP İl Müdürlüğü ilimizde ARGE faaliyetlerinin desteklenmesi, firma ziyaretleri,  KOBİ'lere devlet desteği anlatılması konusunda sürekli destek sağlamakta.Ayrıca ilimizde üniversitelerle, TSO ile işbirliği konusunda KOSGEP aktif rol almaktadır. Ticaret İl Müdürlüğü KÜSİ faaliyetleri kapsamında il müdürlüklerine destek vermekte.  Faaliyetler hakkında bilgiler aktarmaktadır. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası itici gücü Malatya'nın kamu sanayi işbirliğinde. Sanayiciler ve kamu işbirliğinde ortak nokta. İŞKUR kalifiye iş gücü yetiştirmekle sanayicilere gerekli iş gücünü yetiştirmek amacıyla eğitimler düzenlemekte. Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) firma ziyaretleri her ay en az iki firmayı KÜSİ il kurulu olarak ziyaret etmeyi amaçlıyoruz. Kalkınma projelerine mali destek sağlıyor. İhtiyaç duyulan eğitimler sağlıyor. 2019'dan sonra planlanan çalışımlar nelerdir. Mevcut çalışmaları devam ettirmek. Fikir, mülkiyet ve patent bilgilendirme çalışmaları devam etmekte. Üniversite, sanayi işbirliklerinin artırılarak devam etmesini istiyoruz. Yeni ARGE açılması için çalışmalar yürütüyoruz"

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Güçlü, Sanayi, Güçlü, Tarım,
Yorumlar
Haber Yazılımı