Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 15:33
 
Gümrük Temsilcileri Malatya'da Buluştu
Her yıl dünyanın finans başkentlerinden birinde organize edilen Dünya Gümrük Örgütü Gümrükler Akademik Araştırma ve Gelişimde İşbirliği Programı (PICARD) Konferansı’nın 13’üncüsü Malatya’da başladı.
Video Haber Haberi
Gümrük Temsilcileri Malatya'da Buluştu

Dünya Gümrük Örgütü Gümrükler Akademik Araştırma ve Gelişimde İşbirliği Programı (PICARD) Konferansı’nın 13’üncüsü Malatya’da başladı. Ticaret Bakanlığı ve Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) iş birliğiyle düzenlenen konferansa 60 ülkeden 118 gümrük temsilcisi katıldı. Bir otelde düzenlenen konferansa Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mıkurıya, Kore Gümrük İdaresi Çok Taraflı İşbirliği Direktörü Jaeho Jung, ilçe belediye başkanları, Fırat Gümrük ve Ticaret Malatya Bölge Müdürü Havva Eksilmez katıldı.

 

 

“TİCARET BÜYÜYOR”

Konferansta konuşan Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mıkurıya konferansı Malatya'da düzenledikleri için mutlu olduklarını söyledi. Türk yetkililerin dünya genelinden gelen katılımcıları evlerinde gibi htirmek için ellerinden geleni yaptığını aktaran Mikuriya, bu konuda yetkililere teşekkür etti. Günümüzde ticareti ekonomik kalkınmanın en önemli ayağı olarak görüldüğünü dile getiren Mikuriya, şu ifadeleri kullandı: "Ticaret büyümeye devam ediyor. Bu arada Dünya Ticaret Örgütü de ticaretin kolaylaştırılması anlaşmasını yaptı. Dolayısıyla eşyanın sınırlardan sorunsuz geçmesi yönünde önemli adımlar atılmış oldu. Aynı zamanda bir revize KYOTO protokolü var. Bütün bunların yanı sıra dijital teknolojide de gelişmeler oldu. Dijital teknoloji, elektronik ticaret anlamında tüketicileri daha da güçlendirdi. Bilişim teknolojilerinin kullanımı sayesinde sadece bir yere tıklayarak satın alabiliyor, ödeme yapabiliyorsunuz. E-ticaret aslında tüketiciler ve KOBİ'ler için oyunu değiştiren bir şey oldu. KOBİ'ler, e-ticaret sayesinde doğrudan bu küresel ticaret sisteminde yer alabildi. Teknolojideki gelişmeler aynı zamanda toplumların gelişmesini sağladı, küresel tedarik zincirini de geliştirdi. Geçmişte üretim tek bir ülkede yapılırdı ama bugüne baktığımızda üretim sistemi içerisinde birden fazla ekonominin yer aldığını görüyoruz yani rekabet daha da artmış durumda."

TÜFENKCİ: “ÇALIŞMA YAPMASI GEREK”

Eski Ticaret Bakanı ve AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci de konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sizler Anadolu’nun bu mütevazı şehrinde, farklı bir coğrafyasında bulunmakla aslında farklı bir iklimi de solumuş oluyorsunuz. Burası Malatya ve esasında baktığımızda gümrük uygulamalarının ilk olarak uygulandığı şehirlerinden birisi ve tarihi anlamıyla da bu çalıştayın burada düzenlenmesi de bu anlamıyla güzel bir tesadüf olduğunu düşüyorum. Gümrük uygulamalarının ve gümrük vergilerinin ticaret savaşlarının bir aracı olarak kullanıldığı günümüzde sizlerin özellikle ticaretin kolaylaştırılması, gümrüklerin bir kontrol mekanizması unutmadan ama dünya ticaretinde ülkelerin ticaretine katkı verecek iyi uygulamaların geliştirildiği mekanizmalar olması, bu uygulamaların birbirimizle paylaşılması ve tavsiye edilmesi önemlidir diye düşünüyoruz . İşte bu anlamıyla burada bulunan akademik çevrelerin özellikle bilimsel gelişmeler ışığında sunacakları katkıların da hem Dünya Gümrük Örgütü bakımından hem ticaretin kolaylaşması ve daha adil bir ticaretin gerçekleşmesi noktasında çok çok önemli. Bu veriler kimlerde toplanıyor bunlar önemli ve bu veriler kimlerle nasıl paylaşılıyor. Hangi ülkeler bu verilerden ne kadar istifade ediyor? Adil bir veri paylaşımı var mı? Dünya Ticaret Örgütü'nün bu noktada bir çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum."

METİN: “3 TEMEL İLKEMİZ VAR”

Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Malatya’da böyle bir organizasyonun yapılması, bizim açımızdan önem arz ediyor. PICARD çok önemsediğimiz bir program. Bu programın bir araştırma tarafı bir de çok önemsediğimiz işbirliği tarafı. Tabi PICARD sayesinde kurumsal kapasitelerin gelişmesinde çok önemli çıktıların konuşulduğu bir programdır. Dünya ticareti değişiyor, gelişiyor, büyüyor ve buna bağlı olarak da yeni ticaret usulleri ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak dünyada tüketim alışkanlıkları da değişiyor. Buna göre de ticaretin yönü değişiyor. İşte tüm bunların ışığında özellikle son dönemde çağımızda sanayi devrimi ile ortaya çıkan en önemli şey de dijitalleşme ve bu teknolojinin getirdiği faydaların burada değerlendirilmesi. Bizim açımızdan en önemli başlık, ticaretin kolaylaştırılması başlığıdır” ifadelerini kullandı. 

“TÜRKİYE AKTİF BİR ÜYE”

Türkiye’nin hem Dünya Ticaret Örgütü'nde hem Gümrük Ticaret Örgütü'nde çok aktif bir üye olduğunu aktaran Metin, “Türkiye, coğrafi konum itibari ile çok önemli bir konumda, Dünyanın en önemli enerji transit yolu üzerindeyiz. Dünyanın en önemli enerji transit hattı Türkiye’de. Yine Dünyanın en önemli, en eski ticaret yolu da Türkiye’de. Dolayısıyla Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum, havalimanlarıyla, deniz limanlarıyla, kara kapılarıyla iç gümrük ve diğer uygulamalarıyla gümrük mevzuatının uygulanabilirliği açısında her alanı kapsamayan bir ülke konumundayız. Kolay, güvenli ve hızlı ticaretin temelini gümrük oluşturuyor. Dolayısıyla dünyadaki gümrük uygulamalarının ortak olması, işbirliklerinin kuvvetli olması, ticareti daha çok kolaylaştıracaktır” diye konuştu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Gümrük, Temsilcileri, Malatya'da, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı