Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 18:14
 
Gürkan'dan Öğrenciye Müjde
15 Ağustos tarihi itibarıyla uygulamaya alınan karar gereği, Malatya Kart’ta bir kişilik tam kart ücreti 2.60 TL’ye, Öğrenci fiyatı 1.75 TL olarak belirlenmişti. Yapılan zam sonrasında öğrencilerin istekleri üzerine MOTAŞ, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın talimatlarıyla birlikte öğrenci bilet ücretlerine indirime gitmeye hazırlanıyor.
- Haberi
Gürkan'dan Öğrenciye Müjde

ZAMMIN NEDENİ ARTAN MALİYETLER

Konu ile ilgili olarak gazetemize özel bir değerlendirmede bulunan Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, gazetemiz aracılığıyla öğrenciye müjdeyi verdi. Gürkan açıklamasında ilk olarak artırımın gerekçelerinden bahsederek şunları söyledi; "Doğru olan neyse onu yapmamız lazım. MOTAŞ'la, ulaşımla ilgili 2,5 yıldır zam yapılmamış. O dönemdeki girdi maliyetleri, lastiktir, akaryakıt girdileri ve doğalgaz girdilerine baktığımız zaman o zam şuanda yüzde 25 civarında bir rakama tekâmül ediyor bildiğim kadarıyla. Ama girdi fiyatları onun iki katı civarında bir rakama tekâmül ediyor. Biz zammı veya fiyat ayarlamasını yaparken, bu hususlar esas alınarak yapıldı. Kamu görevlileri, engelliler, şehit yakınları, 65 yaş gruplarına baktığımız zaman bizim yüzde 72 bedava taşıdığımız hatlarımız var. 

"TALİMAT VERDİM BAKIYORLAR"

Konuşmasının devamında ise öğrencilere fiyat indirimi için çalışma başlattıklarının müjdesini veren Gürkan;"Hiç kimse almadan verme hakkında haiz değildir. Kaldı ki, MOTAŞ'a ve ulaşıma sürekli belediye olarak finanse ediyoruz. Oranın karından vazgeçtik. Zararın asgariye indirilmesi, bizim oraya finans anlamında ve maliyetlerin karşılanması anlamında böyle bir artırım yapıldı.Öğrencilerle ilgili bir indirim yapabilir miyiz? Diye arkadaşlardan bir çalışma yapmalarını istedim. Geçenlerde bir öğrenci grubu geldi, 'Başkanım öğrenci bilet ücretlerinde biraz indirim yapsanız çok güzel olur' dedi. Arkadaşlara çalışın, kart usulü mü bir indirim olur, yoksa bilet usulü mü bir indirim olur? Bu konu ile ilgili çalışmalar başladı. İnşallah okul açılmadan müjdeyi vereceğiz" dedi.    

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Gürkan'dan, Öğrenciye, Müjde,
Yorumlar
Haber Yazılımı