Haber Detayı
31 Aralık 2019 - Salı 10:57
 
Hafifte Olsa Gribal Enfeksiyonlar Arttı
Malatya'da uzman Kulak Burun Boğaz Doktorluk yapan Ali İhsan Bebek, fazla olmasa da havaların etkisiyle birlikte gribal enfeksiyonlarda artışlar yaşandığını ifade etti.
Sağlık Haberi
Hafifte Olsa Gribal Enfeksiyonlar Arttı

Özel bir hastanede KBB uzman doktorluğu yapan Ali İhsan bebek, grip ve nezle olan kişilerin bolca su tüketmelerini ve mümkün oldukça antibiyotik tedavilerden uzak durmaları gerektiği yönünde önerilerde bulunurken, hafif düzeyde Malatya'da bir gribal salgın olduğunu ifade etti. Bebek hastalan kişilerin yoğunlukla bebek ve çocuklar olduğunu vurguladı. 

Grip ve soğuk algınlığı yaşayan insanların, hastalıklarını çabuk yenebilmeleri için tavsiyelerde bulunan Bebek;“Bu sene çok büyük bir grip salgını görünmedi. Hafifte olsa bir gribal enfeksiyonlarda artış söz konusu. Hastalar daha çok burun akıntısı, burunda tıkanıklık, öksürük, hapşırık, ateşlenme gibi şikâyetlerle bizlere başvurmaktadırlar. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon ve buna benzer şikâyetleri ile gelmektedirler. Hastalığın ilk başlarında hastaya antibiyotik tedavisi önermiyoruz. Hastaya ilk başlarda antibiyotik tedavisi uygulamaktan kaçınıyoruz. Bir takım koruyucu önlemlerle istirahat, bitki çayları, C vitamini, bol sıvı şeyler içmesi gibi önerilerde bulunuyoruz. Ateşi varsa ağrı kesici ateş düşürücü veriyoruz. Dediğim gibi bol sıvı tüketimi ve istirahatla bu hastaların çoğu antibiyotik kullanmadan iyileşmektedirler” dedi. Bebek ayrıca, acil servislere uğrayan hastaların polikliniklere uğrayan hastalardan fazla olduğunu da söyledi.

“TEDAVİYİ DESTEKLEYİCİLER ALTERNATİF ÜRÜNLER”

Bazı bitki çaylarının özellikleri hakkında bilgiler veren Bebek, hastalığın tedevisinde alternatif tıbbında önemine vurgu yaptı. Bebek; “Bitki çaylarında ise en çok önerdiklerimiz Soğuk algınlığı ve gribin en geleneksel tedavi yöntemi olan ıhlamur çayı. Bu tür hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra öksürük için de kullanılan iyi bir destekleyici niteliğindedir. İçeriğiyle boğazda oluşan tahrişleri önlerken, ağrı kesici ve iltihap giderici etkisiyle tahrişlerin onarımına da yardımcı oluyor. Yatıştırıcı özelliğiyle de strese karşı etkili ve ayrıca hastalık durumunda terletici etkisiyle rahatlatıyor. İdrar söktürücü özelliğe sahip olması ile vücuttan enfeksiyonu atmaya yardımcı oluyor.  Bir diğer çay ise Ada çayıdır. Ada çayının yapraklarında bulunan doğal antibiyotik sayesinde bağışıklığı kuvvetleniyor. Bu çay, bakterilerin çoğalmasını önlüyor. Öksürüğün giderilmesine yardımcı oluyor. İshalin azalmasını sağlıyor. Fakat östrojen içeriğiyle ergenlik öncesi çocuklar için ve kasılmalara neden olduğundan hamilelik döneminde kullanılmaması öneriliyor. Bunun yanında Tarçın gibi bazı bitkiler, gribal enfeksiyonlarda kullanılan alternatif yöntemler arasında önemlidir” diyerek, Antibiyotiği sadece Komplikasyon denilen Kulak, boğaz iltihabı gibi durumlar da hastaya uyguladıklarını belirtti.

 

Kaynak: Editör: Servet Bozan
Etiketler: Hafifte, Olsa, Gribal, Enfeksiyonlar, Arttı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı