Haber Detayı
27 Ocak 2018 - Cumartesi 16:00
 
Halıcılık Kursuna İlgi Büyük
Darende belediyesi ve halk eğitim merkezi müdürlüğü tarafından açılan ipek halıcılık kursu yoğun ilgi görüyor.
Gündem Haberi
Halıcılık Kursuna İlgi Büyük

Balaban Mahallesindeki Kadın Eğitim Merkezinde açılan kursu ziyaret eden Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, vatandaşları sanata yönlendirerek iş imkanı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

“NE DEMİŞTİK?”

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Eser, “Çalışmalara başladığımızda ne demiştik. Soğuk vurmayan kayısı yetiştireceğiz demiştik. Böyle bir söz çıkmıştı ağzımızdan. İşte biz o sözümüzün üstünde duruyoruz. Karabük’ten hoca getirerek, ipek halı kursunu başlattık. Soğuk vurmayan kayısı dediğimiz sanattır. Bu kurslarda halıcılığı öğrenen hanımlarımız, ellerinin emekleri ile aile bütçelerine katkı sağlayacaklar ve çocuklarının en güzel şekilde okumalarına vesile olacaklar. En güzel evlerde oturacaklar. Rahat yaşam sürecekler ama önce ne yapacaklar. Halıları dokuyacaklar. Paralarını kazanacaklar. Çini sanatını ilçemize getirdik ve Kütahya’ya rakip olacağız. Darende seramiği olarak anılacağız. İnşallah halıcılık kursumuzda da başarılı olacağız. Amacımız vatandaşlarımızın aile bütçelerine katkı ve iş imkanı sağlamaktır” dedi.

“YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR”

Darende belediyesinin talebi doğrultusunda ilçeye gelen Halıcılık kursu öğreticisi Züleyha Serlek Karayılmaz ise “Darende belediyesi ve ilçe halk eğitim merkezi tarafında balaban mahallesinde bulunan kadın eğitim merkezindeki kursun. Bölgeye ciddi gelirler sağlayacağını biliyorduk. Kursiyerlerimiz bu kursa yoğun ilgi gösteriyor. Bu mesleği öğrenerek aile bütçelerine ciddi katkılar sağlıyorlar. Yaklaşık bir aydır kursumuz devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: Halıcılık, Kursuna, İlgi, Büyük,
Yorumlar
Haber Yazılımı