Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 13:59
 
Hasta Olmayı Beklemeyin
Yaz aylarının sonuna yaklaşırken, ileriki haftalarda havalar soğumaya başlayacak. Bu anlamda da Bitkisel ürünler satıcılığı yapan esnaflardan vatandaşa tavsiyelerde bulunarak, "hasta olmadan önce mutlaka bitkisel ürünleri, çayları tercih edin" uyarılarında bulundular.
Sağlık Haberi
Hasta Olmayı Beklemeyin

Sonbahar'ın başlaması ile birlikte hava sıcaklıkları da ilerleyen haftaya düşmeye başlayacak. Hava değişiklerinde uzamanlar vatandaşlara uyarılarda bulunurken, hasta olmamak veya soğuk algınlığı yaşadığınızda tedavi yöntemlerinin başında alternatif tıp, yani bitkiler geliyor.

"HASTA OLMADAN ÖNCE TAVSİYE EDİYORUZ"

Bitkileri yani alternatif tıpı hasta olmadan uygulamanın önemine dikkat çeken Erdal Yıldırım; "Bitkiler hasta olmadan önce kullanılması daha uygundur. Hasta olduktan sonra bitkiler hastalıkla savaşır. Bu nedenle hasta olmadan önce kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Hasta olmadan ve hasta olduktan sonra ekinezya, bal, ada, papatya çayı arı ürünleri, kuşburnu bunlar birbirine karıştırılarak daha etkili ve şifalı bir hale getirilebilir. Bu bitkilerden yapılan karışımlar, bağışıklığı güçlendirerek vücut direncini artıracak. Mikroplarla savaştığı için dışarıda gelen bütün etkenleri kovacak. Grip olduktan sonra ise aynı ürünler kullanılmalı fakat miktarı artırılacak. Örneğin papatya çayı yaparken bir papatya atıyorsak, hasta olunca bunu sayısını ikiye çıkartabiliriz. Kış ayı geldiği için bazı ürünler daha fazla ilgi görüyor. Bunlar dönemseldir. Örneğin her mevsim bir bitki parlatılıyor, daha çok satılıyor ve talep görüyor. Bu çok yanlış çünkü sanki daha önceden bir faydası yok, daha yeni faydaları ortaya çıkmış gibi davranılıyor bu insanlarımızın yanlışlarından bir tanesi. Kuşburnunun faydası normalde C vitamini içerdiği için vücut direncini artırıyor. Sadece soğuk algınlığı için değil, mide ağrısına da birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Bitkileri tek yönlü değerlendirmek yanlış. Bitkilerin çoğu birçok hastalığa iyi geliyor.  Bunlar ilaç gibi kimyasal değil ve yan etkisi yok. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise çok fazla kullanılmaması. Fazla kullanımında bitkilerin de olumsuz etkileri olabilir. Bu her şeyin fazlası kötüdür. Miktarını ve zamanını iyi ayarlamak lazım” ifadelerinde bulundu.

"ŞİKÂYETLERE GÖRE BİTKİLER VAR"

Her şikayete göre bir bitki tedavisi var diyen Yıldırım; “Fiyatlarımız değişken ürünün durumundan dolayı ürün fazla olursa fiyatlar düşer ürün az olursa fiyatlar yükselir. Örneğin yeşil çay dışarıda geldiği için dolara bağlı olarak artış gösterdi. Dolardan etkilenen bir tek yeşil çay değil ürünlerimizin yüzde 70 etkilendi. Bununla beraber satışlarımız ciddi oranda düştü. Vatandaşlara önerimiz, nasıl hasta olunca hastaneye gidiliyorsa bitki alınacağı zamanda bizlere gelmeleri lazım. Biz kişinin şikâyetine göre en uygun bitkiyi tavsiye ediyoruz. Sadece bir dönem parlatıldığı için kullanılması iyi değil. Televizyonda ya da internetten bitki alınması ya da sadece orada gördüğü için bitkiyi gelip bizden istemeleri de aynı oranda yanlış” dedi.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Hasta, Olmayı, Beklemeyin,
Yorumlar
Haber Yazılımı