Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 13:53
 
Hayvan Fiyatları Uygun
Malatya Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın; " Bizdeki hayvan popülasyonu genel anlamda bayrama bir hafta ya da 15 gün kala bayram içeresin de oluyor. Ayrıca fiyatlara baktığımız zamanda fiyatlar makul. Geçmiş yıllarla aynı fiyatlarda hemen hemen ve hayvan sayımızda yeterli" dedi.
Video Haber Haberi
Hayvan Fiyatları Uygun

Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle bir değerlendirme yapan Malatya Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, fiyatlar hakkında bilgiler verirken, yetiştiricilere de uyarılarda bulundu.

YETİŞTİRİCİLERE UYARI!

Akın, yetiştiricilere uyarılarda bulunarak tanımadığı kişiler borca hayvan vermemeleri yönünde uyarılarda bulunarak; "Bildiğimiz üzere Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurban bayramı münasebetiyle tabi ki çalışmalar devam ediyor. Şuan genel anlamda piyasanın durumuna baktığınız zaman geçmiş yıllarla hemen hemen aynı durumdadır. Kurbanlıkların fiyatlarına baktığımızda ise canlı ağırlıklı olarak 16 ile 17 lira civarında görülüyor. Kuzu, Oğlak veya kurbana ait yaşını doldurmuş hayvanlarda ise canlı ağırlıklı olarak fiyatları 20 ila 22 lira arasında değişiyor. Yine önemli sorunlardan bir tanesi de yetiştiricilerimizi ve üreticilerimizi uyarmak istiyoruz. Hayvanlarını borç ya da tanımadıkları kişilere kesinlikle vermesinler.  Çünkü emeklerinin zayi olmasını istemiyoruz bunun içinde her dönmede uyarıyoruz" dedi.

 "FİYATLARDA DEĞİŞİKLİK OLMAZ"

Bayrama yakın da fiyatlarda bir değişiklik olmayacağını ifade eden Akın;"Şuan hayvan pazarlarına baktığımızda herhangi bir canlılık görünmüyor. Çünkü bizdeki hayvan popülasyonu genel anlamda bayrama bir hafta ya da 15 gün kala bayram içeresin de oluyor. Ayrıca fiyatlara baktığımız zamanda fiyatlar makul. Geçmiş yıllarla aynı fiyatlarda hemen hemen ve hayvan sayımızda yeterli. Bayrama yakın kurban fiyatlarında herhangi bir değişiklik olacağını zannetmiyorum. Çünkü hayvan sayısı da yeterli olduğu için çok fazla bir değişiklik olmaz. Ama her dönem olduğu gibi daha fazla para kazanmak isteyen kişiler bu tür durumları öne sürerler. Ama ben şunu söylüyorum kesinlikle yetiştiricilerimiz özellikle tüketici dediğimiz veya kurbanını kesecek olan insanların bu tür şeylere inanmamalarıdır" şeklinde konuştu.

 KİLOYA BAĞLI FİYAT DEĞİŞİYOR

Kurban fiyatlarının kiloya bağlı olduğunun altını çizen Akın; "Kurbanlarını alacak vatandaşlarımız zamanında işlerini yapmaları gerekir. Başta devletimiz olmak üzere Bakanlığımızda, Birliklerimizde, Tarım İl Müdürleri ve İlçe Müdürlükleri kurban kesimi alanlarıyla ilgili farklı çalışmalar ve komisyonlar kurmuş ve şuanda da çalışmalar devam ediyor.  Canlı ağırlığın dışında hayvan başına baktığımız zaman bir hayvanın 700 lira 1500 arası bir fiyat aralığı vardır. Kurbana uygun ama kilosu çok olmayan hayvana baktığımız zaman ise 700 ila 800 liradan başlayıp 1500 liraya kadar hatta 1700 liraya kadar devam ediyor. Bu geçen senede böyleydi bu yılda böyle. Canlı ağırlıkta çok fazla bir farklılık yok" ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Hayvan, Fiyatları, Uygun,
Yorumlar
Haber Yazılımı