Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 08:46
 
“Her Çocuk Yaşam Hakkına Sahiptir”
İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada çocuk ceza adalet sisteminin uluslararası sözleşme ve tavsiyelere uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğine yer verildi.
Çocuk Haberi
“Her Çocuk Yaşam Hakkına Sahiptir”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısı ile İnsan Hakları Derneği Malatya Şubesi bir basın açıklaması yaptı. Dünya Çocuk Hakları Günü münasebeti ile yapılan basın açıklamasını Heja Yiğit Güler ve Besta Helin Tuncel isimli çocuklar okudu.

 “2 BİN 828 ÇOCUK CEZAEVLERİNDE”

Dernek binasında basın bildirisini okuyan ve çocuk olan Heja Yiğit Güler, “Toplam 2 bin 170 kapasiteli bu hapishanelerin dışında çok sayıdaki cezaevinde çocuk koğuşlarının olduğu anlaşılmaktadır. Adalet Bakanlığı’nın, 02.10.2017 tarihli tutuklu ve hükümlü istatistiklerindeki bilgilere göre bin 3’ü hükümlü bin 825’i tutuklu olmak üzere 2 bin 828 çocuğun cezaevlerinde olduğu görülmektedir. Çocuklarla ilgili davalarda kolayca tutuklama kararlarının verilmeye devam ettiği gözlenmektedir. Tutuklu çocukların büyük çoğunluğu büyüklerin bulunduğu cezaevlerindeki çocuk koğuşlarında tutulmakta olup, bunların kapatılması gerekmektedir. Çocukların tutuklu yargılanması en son başvurulacak bir yol olması gerekirken, Türkiye’de maalesef sıklıkla çocuk tutukluluğa başvurulmaktadır. Çocuklar adli süreçlerde genellikle büyüklerin tabi olduğu prosedürlerden geçmektedir. Çocuk ceza adalet sistemi uluslararası sözleşme ve tavsiyelere uygun olarak yeniden düzenlenmelidir” dedi.

“ÇALIŞAN ÇOCUKLAR OKULA DEVAM EDEMEMEKTE”

Güler, kreş ve anaokulu yerine çocukların cezaevinde büyüdüklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Çocuklar adli süreçlerde genellikle büyüklerin tabi olduğu prosedürlerden geçmektedir. Çocuk ceza adalet sistemi uluslararası sözleşme ve tavsiyelere uygun olarak yeniden düzenlenmelidir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, çalışan çocuklar çoğu zaman okula devam edememekte hem çalışıp hem okula giden çocuklar ise okulda yeteri kadar başarı gösteremeyerek zorunlu eğitimlerini yarıda bırakmaktadır.”

“HER ÇOCUK YAŞAM HAKKINA SAHİPTİR”

Dernek binasında basın bildirisini okuyan Besta Helin Tuncel isimli çocuk ise,  “Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde bulunan haklar ayrım yapılmaksızın tüm çocuklara uygulanır. Her çocuk temel yaşama hakkına sahiptir. Çocuğun özel yaşantısına, ailesine, konutuna, iletişime onur ve itibarına haksız olarak müdahale edilemez. Çocuğun özel yaşantısına, ailesine, konutuna, iletişime onur ve itibarına haksız olarak müdahale edilemez. Eğitimde fırsat eşitliği asıldır. Okul disiplini sağlanacaksa bu çocuğun insan olarak taşıdığı saygınlıkla bağdaşır olmalıdır. Çağdaş eğitim yöntemleri ile bilimsel ve teknik bilgiler sunulmalıdır. Hiçbir çocuk işkence ya da diğer zalimce insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele ve cezaya tabi tutulamaz, idam edilmez, müebbet hapse mahkûm edilemez, askeri eğitime tutulamaz” açıklamasına yer verdi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Her, Çocuk, Yaşam, Hakkına, Sahiptir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı