Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 09:49
 
Her İlaç Herkes İçin Aynı Sonucu Vermez
22 Bölge Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi; "Eş, dost tavsiyesi veya başka birine iyi gelen ilaç bana da iyi gelir diyerek, o ilacı kullanmak sağlık ve şifa beklemek çok mantıklı bir yol değil. Bu nedenle hastalarımızın doktorlarına danışmadan ilaç kullanmamalı ve ilaç kullanma yoluna gitmemelidirler. Her ilaç herkes için aynı sonucu vermeyebilir" dedi.
Video Haber Haberi
Her İlaç Herkes İçin Aynı Sonucu Vermez

İlaç kullanımında bilinçsizce ilaç kullanımına dikkat Çeken 22 Bölge Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, hastanın kafasına göre ilaç tüketmemesi, ne tür sonuçlarla karşı karşıya kalabileceğini tahmin edemeyeceğini söyledi.

"DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMALI"

Antibiyotik tedavileri ve yanlış kullanılan ilaçları gündemine alan Özelçi; "Son zamanlarda tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda, insanlarımızın yeterli bilinçli olmaması çünkü sağlık konusunda yanlış kullanılan bir ilaç insanın hayati tehlikesini getirebilir. Bu nedenle eş, dost tavsiyesi veya başka birine iyi gelen ilaç bana da iyi gelir diyerek, o ilacı kullanmak sağlık ve şifa beklemek çok mantıklı bir yol değil. Bu nedenle hastalarımızın doktorlarına danışmadan ilaç kullanmamalı ve ilaç kullanma yoluna gitmemelidirler.  Her ilaç herkes için aynı sonucu vermeyebilir. Her ilaç aynı dozda kullanılırsa aynı sonucu vermeyebilir. İlacın kullanım dozu, endrikasyonları, kişiler üzerindeki, yan etkileri farklıdır. Dolayısıyla ilaç teferruatlı, kompleks bir yapıya sahiptir. Bu nedenle doktor ve eczacı kontrolünde ilacını akıllı bir şekilde kullanmalı. Akılcı ilaç kullanımı deyince sadece doktor ve eczacı bilinçli olarak, tavsiyesi aklına gelmemeli, doktor ve eczacıdan aldığı ilacı, özellikle antibiyotik ise, bitene kadar kullanmalı çünkü antibiyotikler bitmediği zaman vücutta bağışıklık meydana getirerek, bir dahaki seferde antibiyotikte o tedavinin görülmesinde engellenmiş oluyorlar. Bu nedenle antibiyotikte doktorunun ve eczacının söylediği usulde kullandığı süre içerisinde mutlaka kullanmalı. Sağlık okuryazarlığı maalesef bizim ülkemizde çok yok gerilerde. Biz Malatya bölgesinde zaman zaman bunu yenmek için okullarımızda akıllı ilaç kullanımı hem de temel sağlık bilgileriyle ilgili çeşitli projeler yürütüyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz Sağlık İl Müdürlüğümüz ve İnönü Üniversitelerimizle birlikte, fakat bunu genele yaymak lazım sağlık okuryazarlığını üst seviyelere çıkarmak için broşürler hazırlayıp, afişler hazırlayıp ve bilgilendirme stantları hazırlayıp burada Sağlık İl Müdürlüğümüze ve İnönü Üniversitelerimizi görev düşüyor. Sağlık okuryazarlığımızı artırmamız lazım diye düşünüyorum" dedi.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/xsigawkvki8" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Her, İlaç, Herkes, İçin, Aynı, Sonucu, Vermez,
Yorumlar
Haber Yazılımı