Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 09:18
 
“Herkes Emlakçılık Yapamayacak”
2018 Yılı Genel Kurulunu gerçekleştiren Malatya Emlakçılar Odasında mevcut başkan Ali Özgül, güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi. Emlakçılar üzerindeki kötü imajı silmeye çalışacaklarını vurgulayan Özgül, yeni hazırlanan düzenlemenin yasalaşması halinde herkesin Emlakçılık yapamayacağını söyledi.
Video Haber Haberi
“Herkes Emlakçılık Yapamayacak”

Malatya Emlakçılar Oda Başkanlığı için yapılan seçimde tekrar göreve gelen mevcut başkan Ali Özgül, emlakçıları en iyi şekilde temsil edeceklerini, özelikle kaçak emlakçılar için de mücadele edeceklerini belirtti. Özgül, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemeye de değinerek yeni yasa ile birlikte herkesin Emlakçılık yapamayacağını söyledi.

“KÖTÜ İMAJI SİLMEK İSTİYORUZ”

Emlakçılar üzerindeki kötü imajı silmek istediklerini vurgulayan Özgül, “Biz bu dönem, emlakçıların üzerindeki kötü imajı silmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın birçoğu emlakçıları farklı tanımlıyor. Bu da bizleri, namuslu çalışan emlakçıları üzmekte. Aradaki çürük elmaları temizlememiz lazım. Bunu için de Emlakçı yasasının mutlaka yasalaşması gerekiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bizlere söz verdi. Bu yıl içerisinde bu yasanın çıkmasını bekliyoruz” dedi.

“EMLAKÇILAR SINAVA TABİ TUTULACAK”

Yeni çıkması düşünülen yasa içeriği ile ilgili bilgi veren Özgül, şunları söyledi: “ Yasanın içerisinde şu var; herkes emlakçılık yapamayacak. Belli kriterler gelecek. Emlakçılar belli bir sınava tabi tutulacak. Bu lisanslama sınavından başarılı olanlar, maliye kaydı olanlar bu işi yapacak. En az 4 yıl üniversite mezunu olma zorunluluğu da geliyor. 4 yıllık mezun diploması olan dahi hemen bu işi yapamayacak. Lisanslı bir emlakçının yanında 1 yıl sigortalı çalışacak, stajyer olacak. Daha sonra ÖSYM’nin yapacağı Türkiye geneli sınava tabi tutulacak.  Sınavdan başarılı olanlar lisansını alabilecek. 10 yıldır ile biz bu yasanın çıkmasını bekliyorduk.”

“KAÇAK EMLAKÇILARA DİKKAT!”

Özgül, vergi vermeden, kaçak bir şekilde emlakçılık yapanlara da sitem ederek, “Vatandaşlar bu yasa olana kadar kaydı olmayan emlakçılara gitmesin. Kaçak bazı emlakçılar var; Karakavak bölgesinde; Güngör, Boğaziçi emlak, şehir merkezinde; İtimat, Nacar, Galata, Değer, Yeni tür Elmas, Öz zeybek, Global, Somuncu Baba gibi emlakçılara dikkat edilmesi, alış veriş yapılmamsı gerekiyor. Bunların odamıza kaydı yok. Vergi vermedikleri için vergi veren emlakçıların da ekmeği ile oynuyorlar. Malatya’da odamıza kayıtlı 248 tane emlakçı bulunuyor. Fakat iş emlakçılığa gelince bin civarı emlakçı piyasada geziyor. Bu aslında yasanın boşluğundan kaynaklanıyor.  Vatandaşlar vergisini veren ve vermeyenleri ayırt etmesi gerekiyor.  Bizi aynı kefeye koymasınlar. Oda kaydı olan emlakçılar da oda kaydı var, duvarda aslılı olması gerekiyor. Aksi durumda bize bildirsinler savcılığa bildirelim. Bakanımızın girişiminden sonra bu işler biraz daha hızlandı. Son şeklini mart ayı ile yasalaşacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Herkes, Emlakçılık, Yapamayacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı