Haber Detayı
30 Ekim 2017 - Pazartesi 09:22
 
“Herkesin Sakinleşmesi Lazım!”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul'da Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) 13. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.
Siyaset Haberi
“Herkesin Sakinleşmesi Lazım!”

İstanbul'da düzenlenen Genel Kurul'da Bakan Tüfenkci, son günlerde yükselen dolar kuruna ilişkin konuştu.

Bakan Tüfenkci, "Son günlerde özellikle dolar üzerinden yürütülen bir takım spekülatif hareketler, bunun bir kısmı yurt dışı bağlantılarıyla, yurt dışındaki gelişmelerle alakalı olsa da, esasında ekonomik anlamda doların bu kadar yükselmesini gerektirecek bir engel veya bir olağanüstü olay yok. Herkesin şu anda bir sakinleşmesi lazım. Göreceksiniz önümüzdeki haftalar içerisinde yine dolar ateşi düşerek normal seyri içerisinde devam edecektir" dedi.

Ekonomik verilere değinen Bakan Tüfenkci, sıçrama yılı olarak nitelendirilen 2017 yılının başından itibaren işgücü piyasasına 2 milyon 34 bin kişilik yeni istihdam kazandırıldığını söyledi. Bu sayının yeterli olmadığını belirten Bakan Tüfenkci, "Gençlerimizin istihdamı için yeni açılımlar gerçekleştirmemiz lazım" dedi. 

MALATYA'YA NELER YAPABİLİRİZ? 

Malatyalı işadamlarına seslenen Bakan Tüfenkci, Malatya'yı daha rekabetçi hale getirmenin gayreti içerisinde olduklarının altını çizdi ve şöyle devam etti: "Yaptığımız yatırımlarla Malatya üreten, ürettiğini pazarlayan bir dünya markası olma yolunda ilerliyor. 

Malatya 81 il içerisinde en çok ihracat yapan 20 il içerisinde yer alıyor.

Hedefimiz Malatya'yı en çok ihracat yapan iller arasında ilk 10'a yerleştirmek olacak bunun için de var gücümüzle çalışıyoruz."

‘RAMAZAN HOCAYI YENİDEN GETİRELİM’

Bakan Tüfenkci, Malatya'nın sağlık alanında atağa geçtiğine vurgu yaptı, kente Turgut Özal adına yakışır  kalp hastanesi açmak için çabaladıklarını söyledi. 

Bakan Tüfenkci, "Bu kapsamda 27 yıl İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görev yaptıktan sonra ayrılan Kardiyolog Prof. Dr. Ramazan Özdemir'i de yeniden  kalp hastanesine getirelim istiyoruz" dedi. 

Bakan Tüfenkci, Battalgazi Devlet Hastanesi'nin projesinin bittiğini ve yılsonunda ihalesinin yapılarak 300 yataklı devlet hastanesinin hizmete kazandırılacağını kaydetti ve şöyle konuştu:  "Doğanşehir'de de 100 yataklı bir hastanemiz yatırım programına alındı. Yeşilyurt Devlet Hastanemizin yenileme çalışmaları devam ediyor. Arapgir'deki mevcut hastanemizin yeniden yapılandırılması ve yatak kapasitesinin artırılması çalışmaları yürütülüyor. Kuluncak ilçemizde de 10 yataklı entegre devlet hastanemiz 2017 yılı yatırım programına alındı."

HIZLI TREN İHALESİ

Bakan Tüfenkci, Malatya'ya ulaştırma alanında yapılacaklara da değindi, "Malatya-Elazığ Karayolu üzerinde iki şehri birbirine bağlayan Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli Projesi'ni 2018 yılı ortasında bitirmeyi planlıyoruz. 2017-2018 yılı içerisinde hızlı tren ihalesini de yaptıracağız" dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Herkesin, Sakinleşmesi, Lazım!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı