Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 12:05
 
“Herşey Türkiye'nin Geleceği İçin”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Malatya'da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan Tüfenkci, AK Parti ile MHP arasındaki görüşmeye ilişkin, Türkiye'nin geleceği için milli mutabakatın oluşturulduğunu ve belli aşamaya geldiğini söyledi.
Gündem Haberi
“Herşey Türkiye'nin Geleceği İçin”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Malatya'da basın mensupları ile bir araya geldi. MHP ile yapılan mutabakatın sorulması üzerine Bakan Tüfenkci, "MHP ile ittifak, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmelerle belli bir aşamaya geldi” dedi. Toplantıya Bakan Tüfenkci’nin yanı sıra; Vali Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hakan Kâhtalı ile basın kuruluşlarının temsilcileri ve daire müdürleri katıldı.

“GÖRÜŞMELER BELLİ AŞAMAYA GELDİ”

AK Parti ve MHP mutabakatına değinene Bakan Tüfenkci, “AK Parti'den 3 arkadaşımız Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle, MHP'den de Devlet Bahçeli'nin görevlendirmesiyle 3 arkadaşın oluşturduğu 6 kişilik bir komisyon çalışmalara başlayacak. Özellikle milli mutabakat çerçevesinde Türkiye'nin yerli ve milli duruş gösterebilen, birliği beraberliği noktasında gerçekten bir şeyler yapması gerektiğini, dünyayı ve çevresinde gelişen olayları iyi okuyanların, Türkiye'nin geleceği için oluşturulan milli mutabakata gerçekten saygı duyup, sağduyulu kesim tarafında da büyük bir mutluluk oluşturdu" dedi.

“ERKEN SEÇİM YOK”

"Erken seçim olacak mı" sorusunu da cevaplayan Bakan Tüfenkci, "Erken seçim olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Seçimler zamanında yapılacak, bundan şüpheniz olmasın" diye konuştu.

“HERKESİN HASSAS OLMASI LAZIM”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün KHK ile ilgili söylemlerini de değerlendiren Bakan Tüfenkci, "Cumhurbaşkanımız bu konuda gerekli açıklamaları yaptı. İçerisinden geçtiğimiz süreçte 2019'a giderken herkesin daha hassas olması lazım. Bu partinin lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Biz Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin 2023 hedeflerine yürüyoruz. Bu yürüyüşe bilerek veya bilmeyerek engel olmak ve birtakım hesapların içine girmek ya da birtakım hesapları olanlara ortak olmak gerçekten milli duruş ve milli mutabakatların oluştuğu bu dönem içerisinde farklı senaryolara yol açacak söylemlerde bulunulmaması gerekir. Bu partinin ilkeleri, genel başkanı, lideri, 2919'daki Cumhurbaşkanı adayı belli olduğuna göre bu noktada söylenecek sözü Cumhurbaşkanımız zaten söyledi" ifadelerini kullandı.

‘4 MİLYAR TL YATIRIM’

Sağlık, eğitim ve diğer alanlarda önemli yatırımlar yapıldığını hatırlatan Bakan Tüfenkci, “2018 yılının ilk çeyreğinde Battalgazi Devlet Hastanesi ve Doğanşehir Devlet Hastanesi ihalesi gerçekleşecek. Malatya’ya eğitim alanında AK Parti iktidarları döneminde 1 milyar TL değerinde yatırım yapıldı. Ulaştırma alanında ise 2002’den bu yana 4 milyar TL yatırım gerçekleştirildi. Malatya’nın kanayan bir yarası olan kuzey çevreyolunun da 2017 yılı içerisinde yapımına başlandı ve belirlenen süre içerisinde tamamlanacak. 2017 yılında Malatya’dan 240 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.  130 milyon dolar ise ithalat yapıldı. 2017 yılında ilimizde kamu kurumları ve belediyeler aracılığıyla yatırım programında yer alan 597 proje için yaklaşık 1 milyar 250 milyon lira değerinde yatırım gerçekleştirdik.  Bu projelerin 254’ ünü tamamlandı. 207 proje devam ediyor, 108 proje ise ihale aşamasında. Çeşitli nedenlerle 28 projeye de başlanamamıştır” şeklinde konuştu.

“SIKINTILI BİR YIL GEÇTİ”

2017 yılının bütün devlet için sıkıntılı geçtiğini vurgulayan Vali Ali Kaban da, “2017 yılı sadece ülkemiz için değil bölgemiz ve dünyadaki bütün devletler içinde çok sıkıntılı bir yıl olarak geçti.  Ekonomik, siyasi anlamdaki sıkıntılardan herkes payını aldı. Ancak şöyle geçmişe dönüp baktığımızda ülkemizin daha önceki böylesi sıkıntılı dönemlerdeki performansıyla kıyasladığımızda hakikaten o dönemlerle kıyaslanamayacak kadar başarılı bir yıl geçirdiğimizi de görüyoruz. Her şeyin tepe taklak gittiği bütün ekonominin sıkıntıyla ifade edebildiği bir zaman diliminden hiç de küçümsenmeyecek bir tarzda başarılı bir yıl geçirerek dönemi bitirdik” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Herşey, Türkiye'nin, Geleceği, İçin”,
Yorumlar
Haber Yazılımı