Haber Detayı
25 Aralık 2018 - Salı 10:37
 
“Hizmetimiz Güneş Gibidir”
Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, gazetemiz Malatya Söz’e önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Gürkan, “Bizim hizmet anlayışımız güneş gibi olacak. Gözünü ve perdesini kapatmayan nasıl güneş ışığından yararlanıyorsa, bizim hizmetlerimiz de öyle olacaktır. Biz, insanımızı ve memleketimizi seviyoruz. Bizim yaptığımız bu görev, büyük bir vebal ve sorumluluk ister. Alnımız ak, yüzümüz pak olarak bu görevi yerine getiriyoruz” dedi.
Video Haber Haberi
“Hizmetimiz Güneş Gibidir”

Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mehmet Yeler’in sorularını yanıtladı. Malatya Söz Gazetesinin yayın hayatındaki tarafsızlığına övgüler yağdıran Başkan Gürkan, basının önemine vurgu yaptı. Türkiye’ye Rol Model olacak hizmetlere imza attıklarının altını çizen Başkan Gürkan, “Yapılan bu hizmetlerin felsefesinde insanı sevme duygusu ve insana hizmet etme duygusu yatar. Biz, memleketimizi, insanımızı ve geçmiş tarihini seviyoruz” dedi.

“BÜYÜK BİR VEBAL VE SORUMLULUK İSTER”

Belediye olarak çalışma prensipleri hakkında bilgiler veren Gürkan;  “Sahabelerin, Destan yazan kahramanların, Mevlana’ların, İbn-i Arabiler’in, Sadettin Konyevi’lerin yaşadığı mekânların belediye başkanıyız. Tabi ki burada yaşamak ve böyle bir görevi üzerinde taşımak, büyük bir vebal ve sorumluluk ister. Aynı zamanda ise büyük bir şereftir. Bunu hakkı ile yerine getirdiği zaman, o şerefe nail olursunuz. Aksi takdirde burada vebal altında ve işgalci konumunda olursunuz. Biz, hiçbir zaman vebal altında ve işgalci konumunda olmama noktasında, 3 dönemimizde de gerekli bütün çalışmaları yaptık. Alnımız ak, yüzümüz pak olarak bu görevi yerine getirdik. Biz, insanımız ve memleketimizi seviyoruz. Netice itibariyle göreve gelirken hep şunu dedik: ‘Bizim hizmet anlayışımız güneş gibi olacak.’ Gözünü kapatmayan, perdesini kapatmayan nasıl güneş ışığından yararlanıyorsa, bizim hizmetlerimiz de öyle olacaktır. Gözünü açtığı anda o hizmetlerle tanışacak dedik. Bu gayret ve çaba içerisinde çalışmaktayız. Bizim amacımız gelecek kuşaklara hizmet etmek sorumluluğudur. Bunun neticesini görüyor muyuz? Evet görüyoruz. İnşallah 31 Mart’ta yapılacak olan seçimlerde Malatyalının bizleri rekor bir oyla seçeceklerine inanıyorum.” Dedi.

“SAYMAKLA BİTİREMEYECEĞİMİZ HİZMETLERİMİZ VAR”

Battalgazi Belediyesi olarak saymakla bitirilmeyecek hizmetlerin olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, “Yapılan hizmetlerin felsefesinde insanı sevme duygusu ve insana hizmet etme duygusu yatar. Biz, memleketimizi, insanımızı ve geçmiş tarihini seviyoruz. Burada yaşamanın bir vebal olduğunu, güzel, adil ve adaletli hizmetler getireceğimizi ifade ettik. Bu hizmetler içerisinde Türkiye’ye rol olan hizmetlerimiz oldu. Bir belediyenin 4,5 yıl gibi kısa bir zamanda diğer belediyelerin yıllardır biriktirdiği bütün temel hizmet argümanlarının hepsinin burada ihtisas edilmiş olması, Battalgazi Belediyesinin farklılığı ve farkındalığını ortaya çıkartıyor. Bir tarafta asfalt ve mucur tesisleri yapılırken, bir taraftan yol, çevre düzenlemesi, temizliğine hassasiyet gösteriyoruz. Yeşile ve doğaya önem veriyoruz. Hizmet, Sosyal ve Kültürel Belediyecilik anlamında yaptıklarımız Malatya anlamında kazanımdır. Diğer taraftan yeşil Kuşak, yeni Hizmet binaları yapılması gibi birçok projeleri Malatya’mıza kazandırdık ve kazandırmaya da devam edeceğiz. Saymakla bitiremeyeceğimiz hizmetlerimiz var. Bütün bunların yanında bu yapılan hizmetlerin tescili noktasında Türkiye standardı olan TSE, Avrupa standardı alan ve tescillenen Battalgazi Belediyesi vardır. Diğer taraftan dünya standardı olan ISO 9000 Kalite belgesi ile de dünya standardını taşıyan bir belediyedir. İşte bunu gösteren üç bayrakta belediye binamızın önünde dalgalanmaktadır” şeklinde konuştu.

“KÜLTÜREL VE TARİHSEL MİRASLARI AYAĞA KALDIRDIK”

Malatya’nın Kültürel ve tarihsel miraslarını ayağa kaldırdıklarının altını çizen Gürkan, “Arslantepe’nin bir taraftan dünya kültürel mirası listesine alınmış olması ve bu süreçte de belediyemiz lokomotif görevi yaparak, Arslantepe gibi bir değerin dünya kültürel mirasına yani UNESCO Kültürel mirasa kazandırılması yönünde belediyemiz önemli çalışmalar yürütmektedir. Bir taraftan kültürel ve tarihsel miraslarımızın ayağa kaldırılmasını sağlarken, diğer taraftan bölgemizde bulunan şifalı İspendere içme sularının, gerekli analizlerini yapılıp ek sondajlarla daha geniş bulgular bularak, geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezi olması, aynı zamanda bölgeye hitap edebilecek 5 yıldızlı tesislerin orada kurulmuş olması, hem Malatya hem de bölgemiz açısından çok önemli olduğu kanaatindeyim” ifadelerini kullandı. 

“MALATYA’NIN EN BÜYÜK SORUNU TRAFİK”

Malatya’nın Trafik sorununu çözmek için önemli çalışmalar ortaya koyacağını vurgulayan Başkan Gürkan, “Malatya’nın eksik hizmetleri için yapmış olduğumuz alan taraması ve kamuoyu araştırması var. Yaptığımız bu araştırma sonrası en fazla sıkıntı ulaşım, trafik ve yol bakım gibi sorunlar en başı çekiyor. Bu sorunlar yüzde 66 gibi bir rakama tekabül ediyor. Tabi biz Malatya’nın çekmiş olduğumuz bu röntgenini; kısa, orta ve uzun vadede nasıl çözümleyebiliriz onun çalışması içinde olacağız. İlk etapta şu kuşak yollarını faaliyete geçirip, trafiği rahatlatarak, canlandırılmasını sağlayacağız. İkinci etapta Çevre yolunun biran evvel hizmete açılması noktasında, diğer taraftan bunlara dikey bağlantılar, kentsel dönüşüm ile ilgili üçüncü plan yapıp lokal çalışmalar yapıp entegrasyon noktasında Malatya’yı rahatlatmamız lazım. Ondan sonra sosyal, Kültürel, Yeşil alanlar anlamında ki hizmet belediyeciliğimizle en güzel şekilde vatandaşımıza tanıştırma gayreti içerisinde olacağız. Birinci önceliğimiz yeni arterlerin açılması noktasındaki çalışmalar.”

“RAYLI SİSTEMİ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

Çevre ve bağlantı yollarını tamamladıktan sonra Malatya şehir merkezine raylı sistem getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Başkan Gürkan; “Şehirlerde de çarşı fikrinin tekabül etmesi noktasında, özellikle Ordu evinin bulunduğu yerden, Sıtmapınarı’na kadar olan kısımlarında bütün bu yolların açılması ile birlikte, yayalaştırılmasını ve raylı sistemle ücret almadan insanların taşıması yapılması hedefliyoruz. Bu hedefle oradaki pazarın ve alanların canlanması noktasındaki düşüncelerimiz var. Yeşil Kuşak’ da bu çalışmalarımızın içerisinde olacak.  Malatya’nın neresinde, hangi ilçesinde olursa olsun, tüm tarihi ve kültürel eserlerin gün yüzüne çıkartılması noktasında da sorumluluğumuzun olduğunu da belirtmek isterim. Bizim belediyecilik anlayışımız sosyal, kültürel, hizmet, katılımcı, gönül belediyeciliği ile bunları taşlandırarak vatandaşımıza her konuda bu temel ilkeler üzerinde hizmetlerimizi sağlamaya çalışmak yer almaktadır” ifadelerinde bulundu.  

 

 

 

“MALİ DİSİPLİNİ ÖNEMSİYORUZ” 

Belediyecilik anlayışlarında Mali disiplini çok önemsediklerini de belirten Başkan Gürkan, “Biz iktisat ve kanaati, Mali disiplini çok önemsemekteyiz. İsrafın önüne geçilmesi noktasında her türlü çalışmayı yapacağımızı ve harcadığımız her biriminde optimum şekilde fayda ve yarar sağlamasına gayret gösteririz. Parasal anlamda 1 birimden nasıl 10-20-30-50 birim hizmet üretilir, bunun gayreti çabası içerisinde olacağız. Buraya bakıldığı zaman bütçemizin 10-20 katı hizmet üretmişizdir. Seçildiğimiz takdirde Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde de tasarruf tedbirlerine riayet edilerek ve yapılan işin kalitesine çok dikkat edeceğimize ifade etmek istiyorum.”

“HİZMETLERİ EŞİT GÖTÜRÜRÜZ”

Son olarak ise MHP Malatya Milletvekili M.Celal Fendoğlu’nun, ‘İlçelere Eşit Hizmet Gitmiyor’ açıklamasını da değerlendiren Başkan Gürkan, “Bizim dönemimizde öyle bir şey olmaz. Şimdiye kadar bizlere böyle bir şikâyet gelmedi. Bizimle birlikte Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde de öyle bir şikâyet gelmeyeceği kanaatindeyim. Her zaman için adil, adaletli ve şeffaf oluruz. Herkese eşit bir şekilde ve hizmetleri ayaklarına götürürüz diye düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Hizmetimiz, Güneş, Gibidir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı