Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 14:53
 
Huzuru Bozan Kapı Dışı Ediliyor
Malatya'da yaşayan Suriyeli vatandaşlar için gazetecilerin sorularını yanıtlayan Malatya Valisi Aydın Baruş; "İç işleri Bakanımızın açıklamaları var. Eğer suça karışan, insanlarımızı rahatsız edecek kişiler varsa biz bunları zaten işlem yaptıktan sonra, göç idaresi ile birlikte sınır dışı işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Gerekli tedbirlerimizi alıyoruz" dedi.
Video Haber Haberi
Huzuru Bozan Kapı Dışı Ediliyor

Malatya Valisi Aydın Baruş, Yeşiltepe mahallesinde bulunan Gazi, Atatürk ve Cumhuriyet mahallesi muhtarlıklarına ziyaret gerçekleştirdi. Baruş, ziyarette sorun ve sıkıntıları dinlerken, gazetecilerini de sorularını yanıtladı.

Muhtarlar adına konuşan ve ziyaret için teşekkürlerini ileten Yeşilyurt Muhtarlar Dernek Başkanı ve Yeşiltepe Atatürk Mahallesi Muhtarı Süleyman Şahbaz; "Malatya Valimizin Cumhuriyet, Atatürk ve Gazi Mahallerinde bizleri ziyaret ederek, mahallelerimizle ilgili sorun ve sıkıntıları dinleyecek, çözüm noktasında kendilerinden inşallah çözülecek noktadaki prblemleri sayın valimizden alacağız" dedi.

 "MUHTARLARIMIZI DİNLEYECEĞİZ"

Malatya Valisi Aydın Baruş ise; "mahalle muhtarlarımızın ziyaretlerimizin önemli bir halkasında bulunuyoruz. Yeşiltepe mevkiinde bulunan mahallelerimiz, Cumhuriyet, Atatürk ve Gazi Mahalle muhtarlarımızla birlikte İl ve İlçe Emniyet Müdürlerimizle birlikte birebir rahat şekilde dinleyerek, çünkü muhtarlar toplantısında sorunlar dile getiriliyor. Her ilçede muhtarlar toplantısı yapıyoruz. Özellikle asayiş ve güvenlik noktasında aksayan noktalar varsa bunları ele almak. Mahallerimizi tam güvenli, yaşanabilir mahalleri yaşanabilir haline getirebilir amacıyla muhtarlarımızı dinleyeceğiz. Yaşananan sorunları tespit edeceğiz. Bu sorunların çözümü noktasında muhtarlarımızla el ele vererek nasıl stratejiler, çözümler geliştirebiliriz bunları ele alacağız. Yeşiltepe mevki tabi çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı bu üç mahallede hakikaten huzur ve güvenliğin yerinde olduğu mahallerimiz. Özellikle dışarıdan gelen vatandaşların mahalleyi rahatsız etmemesi ve bu noktada belediyelerimizle beraber ele alacağımız noktalar önemli. Sorunların çözümü için hep birlikte hareket etmek lazım. Vatandaşlarımıza kulak vermek lazım. Onun sesini dinlemek lazım. Bunu yapmadığımız zaman tek başına geliştirdiğiniz çözümler yetersiz kalabilir. Bu anlamada bugünkü ziyaretim inşallah amacına ulaşmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi.

"AMACIMIZ HUZUR VE GÜVENLİK"

Mahallelerde yaşayan Suriyeli vatandaşları da değerlendiren Baruş; "Milletimiz gerçekten büyük bir insanlık örneği vererek, Suriye'den gelen ve zor durumda olan kardeşlerimize her türlü yardımı yapıyor.  Onların mahallelerimizde ikamet etmelerine, yaşamalarına imkan veriyoruz.  Burada önemli olan, mahalle halkı ile uyum içerisinde yaşaması. Burada özellikle çocukların eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Bugün Malatya'da, Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitime devam etme oranı yüzde 80 civarında ki bu çok önemli bir rakam.  Ayrıca bildiğiniz gibi, Suriyeli kardeşlerimizin barındıkları kampımız, o kampta da huzurlu bir ortam var. Burada önemli olan, karşılıklı anlayış içerisinde yaşamı ve ortak hayatı devam ettirmek. Ama tabi ki, burada olan mahalle halkına hiç kimsenin rahatsızlık ve huzursuzluk vermesini de istemiyoruz. Bu noktada da zaten İç işleri Bakanımızın açıklamaları var.  Eğer suça karışan, insanlarımızı rahatsız edecek kişiler varsa biz bunları zaten işlem yaptıktan sonra, göç idaresi ile birlikte sınır dışı işlemlerini gerçekleştiriyoruz.  Gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. Tabi burada muhtarlarımızı da dinliyoruz. Muhtarlarımızın da önemli tespitleri , huzursuzluğa neden olan şahıslar varsa onlar konusunda da gerekeni gecikmeden yerine getiriyoruz. Ama şimdiye kadar çok ciddi bir olay ile karşılaşmadık. Emniyetimizin verdiği rakamlarda, Gazi mahallesinde 153, Atatürk  mahallesinde 35, Cumhuriyet Mahallesinde de 68 Suriyeli yaşamlarını devam ettiriyor. Gördüğümüz kadarıyla da bu çok yoğun bir oran değil.  Kayıt dışı rakamlar içinde arkadaşlar çalışma yapacak. Bu noktada bizler tespitlerimizi yapar, burada kimlerin yaşadığı, huzur ve güvenliği tehdit edip etmedikleri noktasında çalışmalarımız devam edecek.  2019'da bu mahallelerimizde suç oranlarında azalma var, buda sevindirici. Dediğim gibi buradaki esas amaç, burada yaşayan insanlarımızın huzur ve güvenlik içerisinde yaşamlarını devam ettirmeleri. Emniyetimiz ve Muhtarlarımızla birlikte bunu gerçekleştirme amacındayız" dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Huzuru, Bozan, Kapı, Dışı, Ediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı